Windows 11

Windows 11 z nową funkcją? System ma sam wykrywać naszą obecność w pobliżu

2 minuty czytania
Komentarze

Nie jest to jeszcze coś, co dostaną użytkownicy systemu Windows 11, bowiem na razie aktualizacja dotyczy Windows 11 Insider, czyli programu dla osób testujących nowych kompilacje systemu. W kwestii prywatności i bezpieczeństwa danych każda nowość jest cenna, więc liczymy na to, że jedna z funkcji w aktualizację KB5025299 w Beta Channel trafi do konsumenckich urządzeń.

Chodzi tutaj o funkcję, która wykorzystuje czujniki obecności — teraz nowe ustawienia i API miałyby pozwolić na skuteczniejsze zarządzanie dostępem wybranych aplikacji do uzyskiwania dostępu do tych czujników. Po co? Chodzi o „Presence sensing”, czyli wykrywanie obecności użytkownika. Przy włączonej w ustawieniach funkcji czujniki będą odczytywały informacje o obecności użytkownika — czy jest on obecny, nieobecny lub po prostu nie korzysta z urządzenia. Ta funkcja ma znacząco wpłynąć na prywatność, czas reakcji i wydajność użytkownika systemu Windows 11.

O co chodzi w nowej funkcji dla Windows 11?

W praktyce umożliwi użytkownikowi większą kontrolę nad swoją prywatnością i uniemożliwi aplikacjom gromadzenie i wykorzystywanie danych. Po drugie pozwoli urządzeniom na automatyczne blokowanie, gdy zostaną pozostawione bez nadzoru, aby chronić poufne pliki i inne informacje. Może też przełożyć się na żywotność baterii — chodzi o skrócenie czasu do wygaszenia ekranu czy uśpienia komputera, gdy użytkownik nie korzysta aktywnie z systemu Windows.

windows aktualizacja presence sensing

Microsoft nie gromadzi obrazów ani metadanych związanych ze stosowaniem tej funkcji — wszystko odbywa się lokalnie na urządzeniu.

Na razie funkcja ta testowana jest w ramach najnowszej aktualizacji beta systemu Windows 11 i nie jest dostępna dla zwykłych konsumentów. Jednak daje pewien pogląd na to, jakie nowości szykuje dla nas Microsoft w kolejnych poprawkach dla systemu Windows 11 – ostatnio zaskoczył nas integracją Chat GPT, ale niespodzianek może być znacznie więcej.

Źródło: Microsoft

Motyw