Nokia Lunar LTE Network

Nokia uruchomi sieć 4G na Księżycu. Wiemy już, kiedy ruszy budowa infrastruktury

2 minuty czytania
Komentarze

W 2020 roku Nokia została wybrana przez NASA, aby zbudować pierwszą sieć komórkową na Księżycu w ramach Nokia Lunar LTE Network. Projekt ten jest częścią programu Artemis, którego celem jest lądowanie ludzi na Księżycu i tworzenie trwałej obecności ludzkiej na jego powierzchni. Wiemy już, kiedy rozpocznie się budowa tej sieci.

Nokia Lunar LTE Network – co wiemy?

Nokia ma zbudować sieć LTE (Long-Term Evolution), która będzie używana do świadczenia usług komunikacji dla astronautów, maszyn i innych urządzeń na Księżycu. Sieć ta będzie miała kluczowe znaczenie dla przekazywania danych i komunikacji głosowej, umożliwiając lepsze zarządzanie misjami, śledzenie geolokalizacji, kontrolowanie robotów i streaming wideo w czasie rzeczywistym.

Warto zauważyć, że wybór technologii LTE zamiast najnowszej technologii 5G wynika z tego, że LTE jest bardziej sprawdzoną i stabilną technologią. Ponadto, ze względu na niewielką ilość użytkowników na Księżycu, nie ma potrzeby stosowania najnowszych technologii komórkowych, które oferują znacznie wyższe prędkości i przepustowość.

Budowa Nokia Lunar LTE Network rozpocznie się w ramach misji IM-2 firmy Intuitive Machines w listopadzie tego roku. Ta zostanie wystrzelona na Księżyc przy użyciu rakiety Falcon 9 firmy SpaceX. Po lądowaniu łazik Nova-C przewiezie system oraz inne ładunki na Srebrny Glob, umieszczając system komunikacji 4G Nokii na kraterze Shackletona, w południowej strefie Księżyca.

Współpracując z Lunar Outpost i Intuitive Machines, Nokia opracowała technologię 4G, zdolną przetrwać w ekstremalnych warunkach panujących w kosmosie. Rozwiązanie to ma stanowić podstawę do zastosowania tej technologii w ramach przyszłych załogowych wypraw Artemis na Księżyc. A przynajmniej takie są obecnie plany.

Anshel Sag z Moor Insights & Strategy zasugerował, że 2023 rok jest optymistycznym celem dla Nokii w zakresie wdrożenia sieci 4G na Księżycu. Podkreślił przy tym, że jeżeli sprzęt okaże się gotowy i sprawdzony, istnieje duże prawdopodobieństwo uruchomienia tej sieci w 2023 roku, pod warunkiem braku problemów czy opóźnień ze strony partnera odpowiedzialnego za start.

Źródło: Gizmodo, Nokia, YouTube

Motyw