Jaki rower elektryczny kupić? Oto kilka propozycji wartych uwagi
Dobry stosunek jakość-cena, świetne opinie w internecie, spory bagażnik i aluminiowa rama. Zasięg do 60 kilometrów.
Rower w świetnej cenie, komfortowy dla każdego. Niski środek ciężkości, duże koła, wygięta kierownica i nawet do 115 km zasięgu.
Świetny, przyzwoity cenowo rower, z rewelacyjnymi oponami Michelin. Jeśli szukasz ramy męskiej, kliknij „dowiedz się więcej” poniżej.
Elektryczny rower górski w przyzwoitej cenie. Moment obrotowy 70 Nm, trzy tryby wspomagania i niecałe 100 kilometrów na jednym naładowaniu.
Jaki rower elektryczny kupić? Doskonałe narzędzie do dużego miasta
Jaki rower elektryczny kupić, to pytanie, jakie już niedługo zacznie sobie zadawać wielu Polaków. Rząd zapowiedział bowiem program „Mój rower elektryczny”, który zakłada znaczne dopłaty do zakupu tego typu jednośladów.
Coraz więcej osób szuka komfortowego, bezpiecznego i ekologicznego środka transportu do poruszania się po mieście. Trzeba przyznać, że rower elektryczny to świetna alternatywa dla hulajnogi elektrycznej, która doskonale działa nawet na dużo dłuższych dystansach.
Wybór odpowiedniego sprzętu wymaga jednak sporego rozeznania, ze względu na ceny elektrycznych rowerów i ich właściwości. Postanowiłem rozejrzeć się za kilkoma modelami, by możliwie ułatwić wam znalezienie wartego uwagi egzemplarza.
Rozejrzałem się za kilkoma kategoriami rowerów, w zależności od tego, w jaki sposób możecie go wykorzystywać. Są to: rowery składane, rowery najlepsze do miasta, rowery trekkingowe i rowery górskie. Z każdej kategorii wybrałem po jednym modelu, najrozsądniejszym według mnie, co postaram się poniżej uargumentować.
Jaki rower elektryczny kupić: rower składany
Składany rower to prawdopodobnie najlepsza alternatywa dla hulajnogi elektrycznej. Jest najlżejszy, najmniejszy i najporęczniejszy ze wszystkich tutaj proponowanych, dzięki czemu zajmuje niewiele miejsca w ciasnym mieszkaniu, można go komfortowo transportować samochodem, czy pociągiem, a także bez przeszkód wnieść do budynku, czy biura. Masa zalet to również wady: tego typu rower będzie najwolniejszy, miał najmniejsze koła, najmniejszy bagażnik i najmniejszą baterię, by ograniczyć jego masę. To świetny sprzęt, by poruszać się komfortowo po ścisłym centrum miasta, mając jeszcze odrobinę przestrzeni do przewiezienia najpotrzebniejszych rzeczy.
Nasz wybór: Lancia Ypsilon Brio U12
W kategorii składanych rowerów elektrycznych wybraliśmy model Lancia Ypsilon Brio U12. To świetny model, który prezentuje się świetnie nie tylko pod kątem praktyczności, ale również przedstawia bardzo przyzwoite osiągi. Aluminiowa rama możliwie obniża wagę urządzenia, a 250-watowy silnik zagwarantuje przyzwoite osiągi. Koła 20-calowe zagwarantują komfort na trasie, a czas ładowania 3-5 godzin jest w zupełności wystarczający, by odzyskać 60 kilometrów zasięgu. To wszystko w połączeniu z dobrymi opiniami użytkowników oraz przyzwoitym stosunkiem jakość-cena sprawia, że Lancia Ypsilon Brio U12 to bardzo racjonalny wybór. Co więcej, z dniem pisania tego materiału, rower jest na przecenie w Media Expert.
Jaki rower elektryczny kupić: rower miejski
Klasyczny rower miejski to świetny wybór dla każdego, kto nie potrzebuje kompaktowej i składanej ramy, ale wciąż większość czasu porusza się po utwardzonych trasach i ścieżkach. Tego typu sprzęt pozwoli na dalsze podróże dzięki większemu akumulatorowi. Co więcej, rower będzie też bezpieczniejszy i wygodniejszy, dzięki większym kołom oraz może zawierać przedni kosz i tylny bagażnik na najpotrzebniejsze rzeczy. Na miejski rower umieścicie też klasyczne foteliki dla najmłodszych. Taki pojazd potrzebuje zaledwie kilku poruszeń pedałami, by szybko rozpędzić się do 25 km/h oraz zagwarantuje wygodniejszą pozycję, od roweru składanego.
Nasz wybór: Zündapp Z505 28″
Zündapp Z505 28″ jest doskonałym wyborem, jeśli chcemy nim na co dzień poruszać się po mieście, ale czasem wybrać w dłuższą trasę – jego zasięg to bowiem ponad sto kilometrów bez ładowania. Silnik o mocy 250 W z momentem obrotowym do 40 Nm pozwoli na osiągnięcie 25 km/h w szybkim tempie. Bateria o pojemności 360 Wh zapewnia wspomniany zasięg do 115 km.
Niski środek ciężkości pozwala na sprawne manewry i czyni rower stabilnym, co wpływa na pewność podczas jazdy nawet przy większych prędkościach. Obniżona rama pozwala zaś na rowerowe wycieczki każdemu – od nastolatków, po seniorów, niezależnie od płci. Wygodną, wyprostowaną pozycję zapewnia też odpowiednio wyprofilowana kierownica. Do miasta – jak znalazł.
Jaki rower elektryczny kupić: rower trekkingowy
Rowery trekkingowe to świetny wybór dla każdego, kto szuka sprzętu turystycznego. Tego typu pojazd musi zagwarantować przyzwoity zasięg, komfortowe siodełko, opony radzące sobie także poza drogą oraz możliwość zamontowania akcesoryjnych sakw. Dzięki niemu nawet wielodniowe trasy nie będą utrapieniem, a prawdziwą przyjemnością. W tym wypadku trudno jest też nie wpaść w pułapkę wysokich cen, dlatego postarałem się wybrać coś możliwie przyzwoitą „metką”.
Nasz wybór: Romet Gazela RM1
Tym razem wybór padł na rodzimego producenta, a modelem będzie Romet Gazela RM1. To świetny i bardzo przystępny cenowo (względem konkurencji) produkt z aluminiową ramą, 28-calowymi kołami i przyzwoitą baterią 415 Wh, wspierającą właściciela nawet przez 100 kilometrów. Ramę roweru wykonano z aluminium, dzięki czemu jest niewiele cięższy od roweru składanego. Podczas podróży można skorzystać z siedmiostopniowej przerzutki Shimano, a rower już fabrycznie wyposażono w najlepsze w swojej klasie opony Michelin Protek BR. Warto wspomnieć, że rower jest szczególnie kuszący ze względu na wiosenne przeceny w Decathlonie.
Gazela to rama damska. Jeśli preferujecie ramę męską, polecam zerknąć na ofertę Rometa Wagant RM1, z bardzo podobnymi parametrami:
Jaki rower elektryczny kupić: rower górski
Rower górski to sprzęt już zdecydowanie zaprojektowany z myślą o możliwie ekstremalnych warunkach. Charakteryzuje go wyjątkowo wytrzymała rama, odporne na uderzenia obręcze, grube i przyczepne opony oraz dopracowana amortyzacja. Taki rower świetnie spisze się na nierównościach i poza asfaltem, ale jego doskonałe cechy poznacie niemal w każdym, nawet najtrudniejszym terenie. Pamiętajcie, że zastanawiając się nad rowerem górskim, należy wziąć pod uwagę różne warianty cenowe. Najtańsze modele mogą spisywać się o wiele gorzej, od drogich, dopracowanych rowerów z ramą magnezową. Ja postarałem się wybrać „coś pomiędzy”.
Nasz wybór: MTB Rockrider E-ST 520 27,5″
Tym razem wybór padł na firmę Rockrider, a konkretnie na model E-ST 520 z 27,5-calowymi kołami. Pojazd został wyposażony w aluminiową ramę, która obniża jego masę. Silnik umieszczono centralnie, pod metalową obudową, by dobrze zintegrował się z ramą i był odporny na uderzenia. Do tego gwarantuje imponujący moment obrotowy, wynoszący 70 Nm. Napęd jest bardzo cichy, a rower świetnie spisuje się w trudnych warunkach. Rower gwarantuje trzy tryby wspomagania, a zasięg może wynieść nawet do 100 kilometrów.
Część odnośników w artykule to linki afiliacyjne. Po kliknięciu możesz zapoznać się z ofertą na konkretny produkt – nie ponosisz żadnych kosztów, a jednocześnie wspierasz pracę naszej redakcji i jej niezależność.