Najlepsze i najbardziej kreatywne AI. ChatGPT i Midjourney zachwycają, ale to dopiero początek listy

5 minut czytania
Komentarze

Na naszych oczach sztuczna inteligencja przestaje być jedynie ciekawostką, a staje się technologią, z którą każdy może się zetknąć. Jest kilka narzędzi AI, które w ostatnich miesiącach (choć nie tylko) szczególnie zaskoczyły swoimi możliwościami. Zobaczcie, jakimi.

Kreatywne AI, na które warto zwrócić uwagę

Mianem sztucznej inteligencji określamy rozwiązania, narzędzia, oprogramowanie i urządzenia, które wykazują cechy powszechnie utożsamiane z człowiekiem. Chodzi m.in. o uczenie się, dostosowywanie się do zmian, analizowanie zdarzeń i wyciąganie z nich wniosków. Poniżej znajdziecie listę ciekawych, kreatywnych AI. Niektóre z nich możecie sami przetestować.

ChatGPT

Zestawienia najlepszych i najbardziej kreatywnych AI nie sposób nie zacząć od ChatGPT. To oprogramowanie w ostatnich tygodniach robi w sieci prawdziwą furorę. Momentami trudno było z niego skorzystać, ponieważ było tak obciążone. ChatGPT rozmawia z użytkownikami w tak naturalny sposób, że często bardzo trudno odróżnić jego wiadomości od wypowiedzi pochodzących od człowieka. Omawiane AI potrafi m.in. generować opowiadania, tworzyć poezję, pisać programy oraz rozwiązywać zadania matematyczne. Sami mieliśmy okazję porozmawiać z ChatGPT. Sztuczna inteligencja m.in. napisała dla nas drugą część Barki i wyjaśniła, o co chodzi w fizyce kwantowej.

DALL-E

Kolejną sztuczną inteligencją, której możliwości robią niemałe wrażenie, jest DALL-E. To narzędzie tworzące obrazy na podstawie tekstowego opisu. Trudno wyobrazić sobie, by oprogramowanie naprawdę rozumiało sens słów. DALL-E analizuje ogromną liczbę obrazów z alternatywnymi opisami i porównuje je ze wpisanymi przez użytkownika hasłami. Dzięki temu jest w stanie stworzyć abstrakcyjne grafiki, na których znajdzie się to, czego chciał użytkownik.

Midjourney

Midjourney to kolejna sztuczna inteligencja, która potrafi generować obrazy, wykorzystując do tego tekstowe opisy. Niektóre grafiki stworzone przez oprogramowanie nietrudno pomylić z prawdziwymi dziełami sztuki. Efekty pracy tej AI zapewne chętnie zobaczyłby w swoich książkach niejeden pisarz książek z gatunku fantasy. Przykładowe obrazy wygenerowane przez Midjourney możecie zobaczyć m.in. na Twitterze.

DeBuild

Witryna DeBuild umożliwia generowanie kodu na podstawie opisu tekstowego. Trudno wyobrazić sobie łatwiejszy sposób na stworzenie prostej aplikacji, niż napisanie, czym miałaby się ona charakteryzować i czekanie na gotowy kod. To narzędzie nie należy do najnowszych, bo doniesienia o nim pojawiają się od dwóch lat. Efekty jego pracy wciąż robią jednak wrażenie, szczególnie że o sztucznej inteligencji często mówi się właśnie w kontekście programowania.

RemoveBG

To wyjątkowo proste i przydatne narzędzie samodzielnie rozpoznaje, które elementy fotografii stanowią tło. RemoveBG usuwa tło i pozostawia jedynie bohaterów głównego planu. Witryna nie wymaga zakładania konta i działa w szybkim tempie. Możecie sami wypróbować jej możliwości.

This Person Does Not Exist

generator twarzy ai

To narzędzie jest w stanie wygenerować realistyczną grafikę przedstawiającą twarz człowieka. Tyle tylko, że człowieka, który tak naprawdę nie istnieje. Choć efekt pracy tej AI wygląda jak zwykła fotografia, to przestawia zupełnie fikcyjną postać. Losowa postać jest tworzona od razu po wejściu na stronę internetową This Person Does Not Exist. Każde odświeżenie witryny powoduje wygenerowanie kolejnej osoby.

ExcelFormulaBot

Już sama jego nazwa dużo mówi. To narzędzie, które jest w stanie w ułamku sekundy wygenerować nawet najbardziej skomplikowane formuły, które możecie następnie wykorzystać w swoich arkuszach kalkulacyjnych. Wystarczy… napisać jaki efekt chcecie osiągnąć, np. „stwórz formułę, która automatycznie posegreguje i przefiltruje wyniki sprzedażowe na podstawie czasu oraz lokalizacji akcji zakupowej”. Niestety w tym przypadku język polski nie jest obsługiwany, wymagana jest minimalna znajomość angielskiego.

Stable Diffusion

To ciekawy przypadek. Narzędzie w gruncie rzeczy jest bardzo zbliżone do tego, co oferuje DALL-E… dlaczego więc je tu umieszczamy? Powody są tak naprawdę trzy. Choć oba AI są w stanie generować obrazy na podstawie tekstu, Stable Diffusion tworzy grafiki w dwukrotnie wyższej rozdzielczości. To raz. Dwa – w wersji komercyjnej jest kilkukrotnie tańsze. No a trzy – jest pozbawione „etycznych” ograniczeń, jakie narzucone ma DALL-E. W praktyce oznacza to, że jesteśmy w stanie tworzyć obrazy oparte np. o twarze znanych ludzi.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja (AI) – wyjaśniamy, co to jest i jak działa

Co jeszcze potrafi AI?

Możliwości AI są znacznie większe niż te w opisywanych przez nas internetowych narzędziach. Po szczegóły odsyłamy do naszego tekstu o sztucznej inteligencji. Wyjaśniamy w nim m.in., czym jest sztuczna inteligencja, jak się uczy, co potrafi, kiedy powstała i kto ją stworzył. Odpowiadamy również na pytania związane z wdrażaniem AI do firmy, programowaniem sztucznej inteligencji oraz dylematami etycznymi dotyczącymi tej technologii.

zdjęcie główne: obraz wygenerowany przez Midjourney na podstawie promptów MeaningJun

Motyw