Silhouette dwóch mężczyzn przed podświetlonym logo firmy Huawei na wystawie.

Lepiej późno niż wcale? Huawei wycofuje się z Rosji. Warunkiem powrotu jest wolna Ukraina

1 minuta czytania
Komentarze

O tym, że Huawei wycofuje się z Rosji, nie dowiedzieliśmy się z żadnego oficjalnego źródła. Informacje te pochodzą z rosyjskiego, proputinowskiego serwisu Kommersant. Dlatego też, mimo że sama firma nie potwierdza tych doniesień, to trudno uznać, aby rosyjska tuba propagandowa działała na szkodę Kremla. Dlatego też wszystkie wzmianki i porażkach Rosji z takiego źródła można uznać za pewnik. 

Huawei wycofuje się z Rosji, ale stawia prosty warunek

Dokładniej rzecz biorąc, Huawei zamyka oddział przechowywania danych i sprzętu telekomunikacyjnego w Rosji. Tym samym o ile smartfonów tego producenta na sklepowych półkach w Federacji Rosyjskiej nie zabraknie, tak już państwowe instytucje i tamtejsze firmy będą miały kolejne problemy z niedoborami serwerów i rozbudową sieci telekomunikacyjnej.

Warto dodać, że tamtejsze biuro nie zostaje całkiem zamknięte, a jego działanie jest po prostu zawieszone do czasu, aż Rosja nie zaprzestanie prowadzenia działań zbrojnych na terytorium Ukrainy. Zmiany te mają wejść w życie od 1 stycznia przyszłego roku. Rosyjscy pracownicy rzeczonego oddziału, których jest około 2000, zostali poproszeni o przeprowadzkę do innego kraju, gdzie mogliby kontynuować pracę dla chińskiego giganta, lub o odejście z pracy. 

Według strony rosyjskiej nie oznacza to końca zaawansowanego sprzętu tego producenta w Rosji – ten jednak będzie importowany mniej oficjalnymi kanałami i w mniejszych ilościach. Warto jednak pamiętać, że to tylko spekulacje tamtejszych ekspertów. A nawet i oni zwracają uwagę na to, że nie jest to zmiana czysto kosmetyczna, a cały proces zakupu zostanie mocno utrudniony i wydłużony. 

Źródło: Kommersant, Twitter

Motyw