Uwaga na SMS o domniemanej, zaległej płatności. „Zleciliśmy wyłączenie gazu”

2 minuty czytania
Komentarze

Oszuści nie próżnują. Tym razem rozsyłają SMS-y, w których podszywają się pod PGNiG i zapowiadają wyłączenie gazu. Zobaczcie, jak wyglądają te wiadomości, by wiedzieć, na co uważać.

Taki SMS nie pochodzi od PGNiG – to oszustwo

fałszywa strona pgnig
źródło: CERT Polska

Zespół CERT Polska poinformował o kolejnym wariancie kampanii phishingowej, w której wykorzystano SMS-y. Cyberprzestępcy podszywają się pod spółkę PGNiG i piszą, że z powodu zaległej należności planowane jest odłączenie gazu w mieszkaniu. Wiadomość zawiera również link, który ma pozwolić uregulować należność.

Po kliknięciu linku wyświetlana jest fałszywa strona PGNiG, na której widać komunikat o planowanym odłączeniu gazu. Jest też przycisk, którego kliknięcie ma umożliwić zapłatę zaległego rachunku. Oszuści podają niewielkie kwoty, najprawdopodobniej po to, by odbiorcy wiadomości uznali, że nie warto drążyć tematu, lepiej zapłacić kilka złotych i nie obawiać się odłączenia gazu w mieszkaniu.

W rzeczywistości próba zapłaty może skończyć się kradzieżą pieniędzy z konta bankowego ofiary. Należy więc zachować czujność i nie klikać linków otrzymanych w podejrzanych SMS-ach. Jeśli mamy wątpliwości co do autentyczności danej wiadomości, najlepiej samemu skontaktować się z podmiotem, który rzekomo jest nadawcą SMS-a.

Według danych zebranych głównie w 2020 i 2021 roku PGNiG jest w gronie kilkunastu marek, pod które oszuści najczęściej się podszywają. Z podobną częstotliwością cyberprzestępcy bezprawnie wykorzystują wizerunek Allegro, Tesli oraz serwisu Booking. Jeszcze częściej oszuści podszywają się m.in. pod PGE, InPost, Orlen, OLX oraz Facebooka. Szczegółowe zestawienie znajdziecie w podlinkowanym tekście.

Czytaj także: Kliknąłem link, choć wiedziałem, że to oczywiste oszustwo. Oto co stało się później

Phishing to jedno z najczęściej spotykanych i najbardziej niebezpiecznych cyberzagrożeń dla zwykłego użytkownika internetu. Jednocześnie tylko 47% ankietowanych Polaków słyszało o tego typu atakach. Jeszcze mniej respondentów słyszało a atakach DDoS (21%) i ransomware (16%) – to dane z badania CBM Indicator zrealizowanego dla Google Polska.

źródło: CERT Polska, Google, zdjęcie główne: LinkedIn Sales Solutions/Unsplash, Twitter

Motyw