Jak zainstalować Windows

Windows 11 niedługo może się poważnie zmienić. Oto co testuje Microsoft

4 minuty czytania
Komentarze

Microsoft regularnie wydaje buildy najnowszego systemu. Zawierają one nowości Windows 11, które dostępne są jedynie dla Insiderów. Testerzy mogą sprawdzić nowe funkcje. Dzięki takim zabiegom możemy dowiedzieć się, co czeka nas w przyszłości. Warto jednak pamiętać, że funkcje testowane przez Insiderów ostatecznie nie muszą trafić do finalnej wersji systemu. Nowa polityka wprowadzania nowości rozpoczęta z debiutem Windows 11 ma bowiem postawić na jakość aktualizacji, a nie ich liczbę i wyeliminować możliwe błędy. To rozsądne rozwiązanie, które daje efekty – użytkownicy „jedenastki” nie skarżą się na ogromną liczbę bugów, jak to miało miejsce w przypadku poprzednika. Przyjrzyjmy się zatem nowościom i poprawkom, które być może już w 2023 roku trafią do Windows 11.

Sprawdź też: Świetny laptop od Microsoftu w super promocji! Warto się spieszyć!

Nowości Windows 11, które mogą trafić do systemu

Sprawdziłem ostatni build, który zawiera ogromną liczbę nowości Windows 11. Na warsztat wziąłem wersję 25247. W ostatnich tygodniach Microsoft testował kilka naprawdę interesujących funkcji – oto one.

Funkcje wideo wprost z Centrum akcji

Efekty Windows Studio to zbiór funkcji zaprojektowanych tak, aby zaprezentować się w najlepszym świetle np. w Microsoft Teams. Są włączane przez algorytmy uczenia maszynowego i wymagają jednostki przetwarzania neuronowego. Pozwalają one ustawić np.:

  • Efekty tła — np. jego rozmycie,
  • Kontakt wzrokowy — efekt, który rekompensuje patrzenie na ekran zamiast na aparat,
  • Automatyczne obramowanie — efekt automatycznego powiększania i przycinania obrazu podczas poruszania się,
  • Fokus głosowy — efekt wyciszający odgłosy tła, aby głos mówcy był wyraźny i wyraźny.
funkcje wideo nowości windows 11

Można je ustawić w Teams, ale także w Start > Urządzeń Bluetooth &> Aparat i opcji aparat przedni. Jak widać, dotarcie do ustawień to nie lada wyzwanie dla zwykłego użytkownika. W związku z powyższym Microsoft planuje dostęp do funkcji wprost z Szybkich ustawień na pasku zadań, w przypadku urządzeń z obsługiwaną jednostką przetwarzania neuronowego. Daje to szybki dostęp do ulubionych funkcji wideo.

Rekomendacje energii

Energia nowości windows 11

Wśród nadchodzących nowości Windows 11 można zauważyć też rekomendacje dotyczące zużycia energii. Znajdą się one w sekcji Ustawienia> System> Zasilanie i bateria> Zalecenia dotyczące energii. Testerzy już mogą je sprawdzić i poprawić wydajność energetyczną komputera. Microsoft obiecuje, że przez to zmniejszy się ślad węglowy w środowisku. Jest to zatem idealna funkcja dla wszystkich, którzy chcą w jakikolwiek sposób zadbać o ekologię.

Ulepszenia Menedżera zadań

Odświeżony Menedżer zadań to jedna z lepszych nowości Windows 11 – a właściwie jego ostatniej aktualizacji. Obszar ten w końcu wygląda świeżo i pasuje do interfejsu systemu. Microsoft idzie za ciosem i testuje funkcję, która pozwala łatwiej zarządzać uruchomionymi procesami.

menedżer zadań funkcje windows 11

Deweloperzy testują bowiem filtrowanie procesów. Jest to funkcja wprowadzona z uwagi na ogromny feedback od użytkowników oprogramowania Microsoftu. Korzystający będą mogli wyszukiwać procesów za pomocą nazwy binarnej, PID lub nazwy wydawcy. Algorytm filtrowania dopasowuje słowo kluczowe kontekstu do wszystkich możliwych wyników i wyświetla je na bieżącej stronie. Deweloperzy wprowadzili też skrót klawiaturowy ALT + F, aby można było skoncentrować się na polu filtru. Mniejsze usprawnienia obejmują wymuszenie konkretnego motywu – niezależnie od tego, ustawionego domyślnie w systemie.

Sugerowane akcje

Sugerowane akcje windows 11

Microsoft od dawna zapowiadał wprowadzenie sugerowanych akcji, które ułatwią pracę w Windows 11. Przykładowo, zaznaczenie tekstu może uruchomić menu z podpowiedziami szybkich akcji (np. zapisania do kontaktów itp.). Microsoft idzie o krok dalej i wprowadza kolejną podpowiedź – podczas kopiowania tekstu Windows 11 podpowie, żeby przeszukać treść w Microsoft Edge. Po wybraniu przez użytkownika akcji wyszukiwania uruchamiana jest nowa karta Edge, aby przeszukać skopiowany tekst.

Profil użytkownika

Konto użytkownika to jedyny obszar w Windows 11, który mnie naprawdę wkurza. Microsoft wprowadzając obowiązek posiadania profilu, powinien umożliwić jego modyfikację wprost z poziomu oprogramowania. Niestety, w Ustawieniach, po kliknięciu konta, użytkownik jest odsyłany do przeglądarki i strony Microsoftu. Tam faktycznie można bez problemu zarządzać profilem. Taka możliwość powinna być dostępna z poziomu systemu.

konto profil windows 11

Wygląda na to, że gigant z Redmond chce powoli wprowadzić pewne zmiany. W nowym buildzie widać elementy wizualne na stronie Konta. Użytkownik zobaczy tu, chociażby wizualny przegląd wykorzystania pamięci masowej w chmurze w usługach Microsoft. Nowości Windows 11 w tym obszarze obejmują skonsolidowany pasek pamięci masowej w chmurze, który pokazuje wykorzystanie pamięci dla każdego produktu i powiadamia, jeśli zaczyna brakować miejsca.

Menu Start

Cieszy mnie też niewielka zmiana widoczna w Menu Start. Obszar ten uważam za jeden z najgorszych w Windows 11. Jest chaotyczny, a znalezienie potrzebnej aplikacji zajmuje trochę czasu.

Microsoft wziął pod uwagę krytykę użytkowników i pracuje nad dodaniem bardziej wartościowych treści do sekcji Polecane w Start. W najnowszej wersji Insiderzy mogą testować w polecanych, pojawiające się popularne witryny internetowe dostarczane na podstawie regionu lub historii przeglądania. Można oczywiście je usuwać z Menu Start lub całkowicie zaprzestać wyświetlania wszystkich zalecanych witryn.

Źródło: Microsoft