Blik dołącza do systemu SWIFT

Wyniki Blika wciąż robią wrażenie – hitem transakcje przy terminalach w sklepach

3 minuty czytania
Komentarze

Podczas dzisiejszej konferencji poznaliśmy wyniki Blika za II kwartał 2022 roku. Popularność polskiego systemu płatności cały czas rośnie. Co jednak ciekawe, transakcje w internecie odpowiadają już tylko za nieco ponad połowę operacji wykonanych przy użyciu Blika.

Wyniki Blika w II kwartale 2022 roku – najważniejsze liczby

wyniki blika - wykres z dzienną liczbą transakcji

W II kwartale 2022 roku użytkownicy Blika wykonali za jego pomocą 292 miliony transakcji. Oznacza to wzrost o 116 mln (66%), porównując rok do roku. To także o 45 miliony operacji więcej niż w pierwszym kwartale tego roku. Średnio użytkownicy Blika wykonywali 3,2 miliony transakcji dziennie. Wartość wszystkich transakcji z II kwartału 2022 roku wyniosła 38,7 miliardów zł. Dla porównania w poprzednim kwartale było to 32,6 miliardów zł. Średnia wartość pojedynczej transakcji nie uległa zmianie i wciąż wynosiła 132 złote.

wyniki blika - wykres pokazujący wzrost wartości transakcji

Wzrosła liczba transakcji w e-commerce, która wyniosła w II kwartale 2022 roku 167,4 miliony (+38% r/r), a już co piąta operacja Blikiem to przelew na telefon (w II kwartale 2022 roku było takich przelewów 57,2 miliony, o 124% więcej, niż przed rokiem). Prawdziwie spektakularne wzrosty Blik odnotował jednak w kategorii płatności przy terminalach, np. w sklepach stacjonarnych.

  • II kwartał 2021 roku: 19,6 milionów transakcji POS
  • II kwartał 2022 roku: 55,3 miliony transakcji POS (+182% r/r)

Na tak świetne wyniki niewątpliwie mają wpływ transakcje zbliżeniowe Blik, które są dostępne od niecałego roku. Co z wypłatami i wpłatami gotówki przy bankomatach z użyciem kodu Blik? Ten typ operacji przeprowadzono w II kwartale 2022 roku 12,3 miliony razy (+35% r/r).

11,3 miliony użytkowników miał Blik w II kwartale tego roku. Chodzi o osoby, które wykonują przynajmniej jedną transakcję z użyciem systemu w każdym miesiącu. To wzrost o ok. 700 tysięcy w porównaniu do poprzedniego kwartału.

Blik tylko do płatności w sieci? Nic bardziej mylnego

wyniki blika - wykres z procentowym udziałem poszczególnych typów transakcji

Wspominaliśmy, że wzrosła liczba transakcji e-commerce z wykorzystaniem Blika. Pomimo tego te płatności tracą na znaczeniu, jeśli chodzi o procentowy udział wśród wszystkich operacji, do których używamy Blika. Powód jest prosty: popularność innych funkcjonalności polskiego systemu płatności rośnie szybciej. W II kwartale tego roku transakcje e-commerce stanowiły 57,3% wszystkich operacji z użyciem Blika, podczas gdy rok wcześniej było to 69,2%. Przez wspomniany okres istotnie wzrósł natomiast procentowy udział przelewów na telefon oraz transakcji przy terminalach płatniczych.

Ponad milion osób aktywowało do tej pory płatności zbliżeniowe Blik. Ten typ operacji wykonano w II kwartale 2022 roku ponad 15 milionów razy. Od początku udostępnienia usługi zbliżeniowym Blikiem zapłacono w 92 krajach świata.

Płatności odroczone i inne nowości

Co z nadchodzącymi nowościami związanymi z Blikiem? Dzięki niedawnej decyzji UOKiK, który wyraził zgodę na rozszerzenie przez nas działalności o płatności odroczone, już wkrótce będziemy udostępniać zupełnie nową funkcję BLIKA. To rozwiązanie, które odpowie na potrzeby klientów i realnie wpłynie na rozwój całego segmentu BNPL w Polsce – powiedział Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika. Podczas dzisiejszej konferencji poinformowano również o gotowości firmy Stripe do integracji z Blikiem.

Dariusz Mazurkiewicz zdradził, że pierwsze transakcje w ramach płatności odroczonych Blik mogą być zrealizowane jeszcze w trwającym kwartale. Zaznaczył jednak, że to nie jest wyścig i istotne są wszystkie zgody regulacyjne oraz bezpieczeństwo usługi, która ma być udostępniona. Prezes Polskiego Standardu Płatności poinformował również, że jeszcze w tym roku płatności zbliżeniowe Blik mogą pojawić się w dwóch kolejnych bankach. Płatności zbliżeniowe z każdym kolejnym miesiącem mają coraz większy udział we wszystkich transakcjach realizowanych BLIKIEM. Polacy chętnie płacą w ten sposób nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą – zaznaczył.

Motyw