zagrożenie ze strony Korei Północnej

Nuklearne zagrożenie ze strony Korei Północnej – zatrważająca prawda

5 minut czytania
Komentarze

Świat z niepokojem spogląda na to, co dzieje się na terytorium Ukrainy. Bezpodstawna agresja Rosji na niepodległy kraj rodzi pytania o pokój na innych europejskich obszarach. Ostatnie wiadomości są jeszcze bardziej zatrważające – Rosjanie bowiem atakują rakietami elektrownię atomową w Zaporożu. To nie jedyny problem borykający świat. Zagrożenie ze strony Korei Północnej jest duże. Problem polega na tym, że ten komunistyczny kraj ma broń nuklearną, której nie zawaha się użyć. Czy w obliczu wojny w Ukrainie, niepokojów wokół Tajwanu, groźby Korei Północnej są realne? Jakim potencjałem dysponuje ten kraj i które obszary globu są najbardziej zagrożone?

Sprawdź też: Samsung Galaxy Z Fold4 już dostępny w świetnej ofercie!

Sprawdź też: Samsung Galaxy Flip4 już dostępny w niesamowitej ofercie!

Zagrożenie ze strony Korei Północnej

Od wielu lat władze Korei Północnej straszą swoich „wrogów” możliwością napaści na ich terytoria. Zagrożenie ze strony Korei Północnej wydaje się realne biorąc pod uwagę ogromne konwencjonalne siły wojskowe i dodając do nich testy nuklearne i rakietowe. To właśnie te ostatnie działania, prowadzone regularnie od wielu lat powodują, że świat boi się, że komunistyczne państwo w końcu zrealizuje swoje pogróżki. Zupełnie drugorzędną sprawą jest fakt, że kraj ten jest jednym z najbiedniejszych na świecie. Nie zmienia to faktu, że aż ¼ PKB wydawana jest na wojsko.

zagrożenie ze strony Korei Północnej

Trudno zatem się dziwić, że armia Korei Północnej jest czwartą co do wielkości na świecie. Reżim dysponuje niemal 1,3 milionowym wojskiem, co stanowi około 5 procent całej populacji. Eksperci ds. obrony wskazują jednak, że sprzęt militarny reżimu jest przestarzały z uwagi na ograniczony dostęp do nowych technologii. Nie zmienia to faktu, że zagrożenie ze strony Korei Północnej w przypadku konwencjonalnych zdolności, najbardziej odczuwa Korea Południowa.

Wszelka amunicja i rakiety na granicy reżimowego państwa są wymierzone w sąsiada i Japonię, co ma ich odstraszać. Warto też dodać, że według szacunków, północnokoreańskie wojsko ma około 550 samolotów bojowych, 290 helikopterów, 400 statków bojowych, 280 amfibii, 70 okrętów podwodnych, 4000 czołgów, 2500 pojazdów opancerzonych i 5500 wyrzutni rakietowych.

Arsenał nuklearny komunistycznego państwa

Dokładna wielkość i siła arsenału nuklearnego Korei Północnej nie są znane. Nie wiadomo też, ile spośród wielu testów rakietowych stanowiły testy nuklearne (niektórzy znawcy wskazują na 6). Jedno jest pewne, Pjongjang ma rakiety balistyczne zdolne do dosięgnięcia Stanów Zjednoczonych, Japonii i oczywiście najbliższego sąsiada – Korei Południowej. Co więcej, w latach 2012-2022 reżim przeprowadził aż 160 testów.

Zagrożenie ze strony Korei Północnej

Najgorsze jest to, że prawie każdy wybuch był silniejszy od poprzedniego. Przykładowo:

  • Test z 2009 roku miał wydajność ośmiu kiloton,
  • Próby z 2013  i 2016 roku miały wydajność 17 kiloton,
  • Test z września 2016 roku – 35 kiloton,
  • Próba z 2017 miała siłę aż 200 kiloton.

Eksperci boją się, że zagrożenie ze strony Korei Północnej jest bardzo realne. Co więcej, informacje o opracowaniu bomby wodorowej są prawdziwe. Ponadto, ukończenie przez reżim projektów nuklearnych jest tylko kwestią czasu.

Jakie państwa i dlaczego są najbardziej zagrożone?

Jak wspomniałem w wyżej zamieszczonym akapicie, Pjongjang w ostatnich 10 latach przeprowadził ponad 160 testów rakietowych. Pociski balistyczne będące w posiadaniu władz są w stanie przenosić głowice nuklearne, ale także pociski krótkiego, średniego i międzykontynentalnego zasięgu.

W 2017 r. Korea Północna z powodzeniem przetestowała międzykontynentalne pociski balistyczne. Analitycy szacują, że Hwasong-15 ma potencjalny zasięg aż 13 000 kilometrów. To oznacza, że w przypadku, gdyby został wystrzelony w bardziej płaskiej trajektorii, może sięgnął dowolnego punktu na terytorium Stanów Zjednoczonych. Co gorsza, może potencjalnie przenosić wiele głowic nuklearnych lub tzw. wabików, aby zmylić systemy obrony przeciwrakietowej.

W marcu 2022 r. Korea Północna prawdopodobnie przeprowadziła test nowego pocisku – Hwasong-17, którego zasięg jest szacowany na 15 000 kilometrów. Wokół wystrzelenia tej broni już pojawiły się kontrowersje – w tym wypadku Korea Północna może kłamać. Naukowcy z USA porównali obrazy propagandowe Korei Północnej ze zdjęciami zrobionymi przez satelity obsługiwane przez firmę Planet. Nie zgadza się tu chronologia wydarzeń podawana przez reżim. Badacze twierdzą, że wystrzał skończył się fiaskiem.

Korea Północna

Nie zmienia to faktu, że władze kraju się nie zrażają do kolejnych prób. Do tych zatrważających zdarzeń należy dodać szerokie testy rakiet balistycznych krótkiego zasięgu. W sumie w tym roku (do jego połowy) reżim wystrzelił ponad 30 pocisków, co stanowi rekord dla tego kraju.

Największym wrogiem Korei Północnej są Stany Zjednoczone, które nakładają na komunistyczny kraj sankcje gospodarcze. Intensywny rozwój międzykontynentalnych pocisków balistycznych wskazuje, że celem ewentualnego ataku nuklearnego byłoby terytorium USA. Zagrożenie ze strony Korei Północnej odczuwa też jej południowy sąsiad. Jednak tutaj obawy o atak jądrowy są mniejsze – gdyby reżim zdecydował się na taki krok, negatywne skutki byłyby odczuwalne na całym Półwyspie Koreańskim.

Warto też dodać, że biorąc pod uwagę ograniczenia gospodarcze Korei Północnej, istnieją obawy, że reżim może uciec się do sprzedaży know-how i materiałów jądrowych innym państwom albo organizacjom terrorystycznym.

Źródło: cfr, voanews, space

Motyw