F22 jest w stanie osiągnąć prędkość światła

F22 jest w stanie osiągnąć prędkość światła, czyli wpadka TVP

3 minuty czytania
Komentarze

Kilka dni temu w mediach było głośno o tym, że najnowocześniejsze myśliwce świata, czyli F22, wylądowały w Polsce. Wśród ich największych zalet wymieniano to, że F22 jest w stanie osiągnąć prędkość światła i to bez żadnego wspomagania. Aż strach pomyśleć, co by się w przypadku wspomagania stało… No cóż, tak jakoś wyszło, że TVP Info podało nieprawdziwą informację.

F22 jest w stanie osiągnąć prędkość światła

Oczywiście to tylko zabawne przejęzyczenie, lub niezrozumienie tematu przez prezenterkę. Chodziło tu rzecz jasna o prędkość dźwięku. Prędkości światła ten myśliwiec, ani żadna inna maszyna posiadająca jakąkolwiek masę nie osiągnie niezależnie czy ze wspomaganiem, czy też bez niego. Wszystko dlatego, że wedle znanych nam zasad fizyki obiekt posiadający masę potrzebuje nieskończonej energii do osiągnięcia prędkości światła. 

Biorąc natomiast pod uwagę, że wedle najpopularniejszych modeli Wszechświata ten jest skończony, to nie jest możliwe osiągnięcie takich prędkości. Oczywiście można… oszukiwać. I nie piszę tu o teleportacji, czy jakichś portalach. Nie chodzi tu bowiem o przedostanie się z punktu A do punktu Z z pominięciem reszty alfabetu, ale właśnie z przeleceniem wszystkich literek. 

I nie mam tu nawet na myśli napędu typu WARP, który to robi, ale z niższą prędkością kompresując przestrzeń przed sobą – bo też to nie jest prędkość światła. Tak naprawdę możliwe jest jej osiągnięcie w znacznie prostszy sposób: wystarczy pozbyć się masy i wtedy wystartować. W końcu fotony poruszają się z taką prędkością cały czas i jest to możliwe dzięki temu, że masy nie mają. 

Jak więc pozbyć się masy? No cóż, nie wystarczy schudnąć… A tak poważnie mówiąc: nie mam bladego pojęcia i tak właściwie to nikt nie ma. Nikt też nie wie jak teleportować materię, tworzyć portale, czy kompresować przestrzeń przed statkiem kosmicznym, ani czy to w ogóle jest możliwe w realnym świecie. 

Pewne jest jednak to, że jeśli ktoś twierdzi, że F22 jest w stanie osiągnąć prędkość światła, to się myli. I właśnie jako swego rodzaju zabawną pomyłkę należy traktować ten materiał na TVP Info, oraz włożyć go do tej samej szufladki co tory, które były złe i podwozie, podwozie… podwozie też było złe. 

Warto jednak tłumaczyć takie rzeczy, ponieważ nie każdy, zwłaszcza ze starszych ludzi, jest z fizyką tego typu zaznajomiony. Możliwe więc, że całkiem sporo osób uwierzyło, że myśliwce F22 są w stanie osiągnąć prędkość światła bez wspomagania, a z nim to pewnie i nadświetlną.

Źródło: YouTube

Motyw