brand finance global 500

Części z Tajwanu? Apple prosi o oznaczenie chińskiego pochodzenia

2 minuty czytania
Komentarze

Zalecenia Apple dotyczą korzystania z odpowiednich oznaczeń przez tajwańskie firmy dostarczające sprzęt. Firma z Kalifornii chce uniknąć wszelkich opóźnień i problemów logistycznych.

Zalecenia Apple mają ograniczyć opóźnienia w dostawie sprzętu

Nikkei Asia podaje, że w piątek Apple pilnie poprosiło swoich dostawców sprzętu o dokładne przestrzeganie zasad dotyczących prawa celnego, wysyłając towar do Chin. Jedno ze źródeł przekazało, że chodzi o stosowanie w dokumentacji i na kartonach produktów eksportowanych z Tajwanu, fraz „Taiwan, China” albo „Chinese Taipei”. Ma to na celu wskazywanie zależności Tajwanu od Chin, a także „usystematyzowanie” skąd pochodzą części. Zalecenia Apple dotyczą również stworzenia przez dostawców planu awaryjnego, a także zalecono sprawdzić wszystkie swoje etykiety, czy są zgodne z wymaganiami.

Taka decyzja Apple jest zapewne wynikiem kontroli dostawy do jednej z placówek firmy Pegatron w Chinach przez celników firmy, która miała miejsce dzień wcześniej. Zatrzymanie przesyłki zostało spowodowane sprawdzeniem przez celników oznaczeń na pudełka i w różnych dokumentach. Nie trzeba tłumaczyć, że wszelkie opóźnienia w dostawach generują niepotrzebne koszty i straty.

Grzywna albo anulowanie przesyłki

Nowości iPhone 14

Jak poinformowało jedno ze źródeł, korzystanie z frazy „Made in Taiwan” w różnych dokumentach i deklaracjach importowych, może spowodować opóźnienia w dostawie, z racji kontroli celnej przez chińskie służby. Co więcej, niestosowanie się do tego prawa może skutkować karą około 600 dolarów albo anulowanie przesyłki.

Sama zasada dotycząca oznaczeń funkcjonowała od wielu lat, jednak nie zawsze była egzekwowana. Wydaje się, że przybycie Nancy Pelosi na Tajwan mogło zaostrzyć rygor wobec przepisów celnych. Warto mieć na uwadze, że Apple jest zapewne w trakcie ostatniej fazy produkcyjnej swoich najnowszych, jeszcze nieogłoszonych, telefonów – iPhone 14.

Pojawienie się Nancy Pelosi na Tajwanie spowodowało wiele zamieszania w sferze politycznej oraz technologicznej. Chiny uważają Tajwan za część swojego terytorium. Sam Tajwan jest jednym z najważniejszych producentów sprzętu i komponentów elektrycznych. Dlatego też popularni aktywiści z ochotą przywitali ważnego amerykańskiego polityka… na stronie rządowej Chin.

Źródło: The Guardian; Nikkei Asia

Motyw