ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Więzienie za VPN w Rosji

Więzienie za VPN w Rosji? Rodzice pójdą siedzieć…

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

Obecna walka Rosji z Meta i dużą częścią YouTube, rzeczywistością i ogólnie zrozumiałym rozumem i godnością człowieka nie do końca przynosi takie efekty, jakby Kreml sobie życzył. Rosjanie – zwłaszcza ci młodzi – omijają bowiem blokady za pomocą VPN. To natomiast nie do końca się podoba władzom rosyjskim, ponieważ daje to pogląd na sytuację z zewnątrz. A tam Rosja nie jest już potęgą, która walczy z nazistami, a dzikim i agresywnym krajem z nędznym poziomem życia większości mieszkańców. 

Więzienie za VPN w Rosji

Pomysłodawczynią jest Maria Butina. Obecnie to deputowana do Dumy Państwowej Federacji Rosyjskiej, wcześniej jednak była skazana za niezarejestrowaną działalność mającą na celu prorosyjski lobbing w USA. Jest to więc była, bo zdemaskowana agentka Kremla, która za swoje zasługi dostała ciepłą posadkę. Możliwe, że wciąż składa propozycję górze, które tak naprawdę stamtąd są jej podsuwane. Taka strategia mogłaby oznaczać, że co głupsze pomysły to oddolna inicjatywa, a nie przejaw autorytarnych rządów.

Na czym więc polega jej genialny plan? Otóż VPN jest w Rosji zakazany, ale to martwy przepis. Ona zaś chce to zmienić i sprawić, że ludzie go łamiący pójdą do więzienia. No dobrze, ale co z dziećmi i młodzieżą? Też więzienie? No cóż, w tym wypadku chce ona… zamykać rodziców. Za to, że nie dopilnowali dzieci i te skorzystały z VPN.

Oczywiście wszystko to w trosce o wychowanie nowych pokoleń Rosjan. W końcu dzieci nie powinny korzystać z sieci tylko czytać rosyjską literaturę. I chociaż jest wiele wartościowych dzieł z tego państwa, to stawiam diamenty przeciw orzechom, że nie chodziło tu o pozycje takie jak Archipelag Gułag

Czy więc Rosję czeka fala aresztowań rodziców, a dla dzieci specjalne ośrodki wychowawcze – bo w końcu państwo musi się zająć sierotami? No cóż… niekoniecznie. Deklaracje te padły bowiem w telewizji Rossija 1. Dokładnie w tym samym miejscu, gdzie od dawna grozi się Polsce zrzuceniem bomby atomowej i pokazuje skalę zniszczeń, która ta ma wywołać. 

Tak naprawdę więc na dwoje babka wróżyła. Możliwe, że w ten sposób Kreml chce oswoić obywateli z tak absurdalnym pomysłem a potem go wprowadzić, lub po prostu ich nastraszyć, aby ci zabronili dzieciom korzystania z VPN. Biorąc jednak pod uwagę historię Rosji, chociażby tą opisaną w Archipelag Gułag, to wprowadzenie takich przepisów nie wydaje się już wcale aż tak nierealne. Dlatego też Rosjanie powinni mieć się tutaj na baczności.

Źródło: Twitter

Sprawdź najnowsze wpisy