ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem

Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem – no prawie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

Można powiedzieć, że Konfederacja się doigrała i w związku z tym została zablokowana na Facebooku. Można także powiedzieć, że Facebook w imię swojej ideologii postanowił walczyć z wolnością słowa, zamykając usta tym, którzy wygłaszają opinie odmienne od narracji politycznej uznanej przez serwis społecznościowy. Nie jestem tu od wydawania wyroków – tym zajmują się sędziowie. Warto jednak zaznaczyć, że jak na razie to Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem.

Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem

Oczywiście to nie tak, że partia polityczna, chociaż w tym przypadku raczej unia ugrupowań prawicowych działających pod wspólnym szyldem, ma rację decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie. Fakt, iż Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem, polega tu na tym, że dopóki sprawa nie zostanie ostatecznie rozstrzygnięta, to Facebook nie będzie mógł blokować profilu Konfederacji.

No dobrze, ale za co tak właściwie Konfederacja została zablokowana na Facebooku? Otóż wedle deklaracji giganta społecznościowego przyczynami są:

Treści bezpośrednio atakujących inne osoby na podstawie tzw. cech chronionych, takich jak narodowość czy orientacja seksualna. 

Oraz negowanie kwestii związanych z pandemią:

(…) a w szczególności fałszywych twierdzeń o tym, że maski nie ograniczają rozprzestrzeniania się choroby, że śmiertelność COVID-19 jest taka sama lub niższa niż grypy, a także że szczepionki na COVID-19 nie zapewniają żadnej odporności i są nieefektywne.

Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem – stanowisko partii

Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem

Oczywiście jest to sprawa, o której głośno było wiele miesięcy temu, po czym sprawa pozornie przycichła. Konfederacja jednak nie walczyła w tym czasie o rozgłos, a na gruncie prawnym.

Rodzi się od razu pytanie dlaczego dopiero teraz: minęło w końcu ponad pół roku, odkąd strona facebookowa Konfederacji została zablokowana. To pytanie zresztą pojawiało się bardzo często. Możemy zdradzić, że przez ostatnie miesiące toczyło się przedprocesowe postępowanie zabezpieczające i w tym postępowaniu odnieśliśmy sukces. Sąd wydał postanowienie, że do czasu rozstrzygnięcia właściwego procesu, Facebook ma zakaz ograniczania wyświetleń Konfederacji w portalu i aplikacji Facebooka. To orzeczenie sądu jest dla nas kluczowe, ale oczywiście jest to pierwsza wygrana bitwa. Tak naprawdę wyzwaniem jest wyegzekwowanie tego postanowienia.

– Powiedział Skarbnik i prawnik Konfederacji Michał Wawer.

Dodał przy tym, że w całej sprawie chodzi o coś więcej, niż Konfederacja:

To nie jest kwestia tego, czy odzyskamy nasz profil na Facebooku, to nie jest nawet kwestia tego, jaki Konfederacja będzie miała wynik w wyborach. W naszym pozwie domagamy się m.in. trwałego i ostatecznego ustalenia przez sąd czy Facebook w ogóle ma prawo blokować posty, profile polskich polityków, partii, kandydatów na najważniejsze urzędy w państwie. W tym procesie będzie się rozstrzygało czy o prawie do brania udziału w de facto ciągle trwającej kampanii wyborczej będą decydowały międzynarodowe korporacje.

Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem – postanowienia

Na sam koniec warto jeszcze przytoczyć postanowienie sądu w tej sprawie:

  • Przywrócenie dostępu do strony Konfederacji na Facebooku w stanie z 5 stycznia br. i profilu, który zawiera treści od 5 stycznia br. do chwili jego zbanowania;
  • Zakaz ograniczania wyświetleń strony Konfederacji względem innych stron prowadzonych na Facebooku, w tym w szczególności przez inne partie polityczne
  • Przywrócenie „tych samych algorytmów wyświetlania stron, jakie są stosowane domyślnie dla większości użytkowników stron na Facebooku”;
  • ustalenie, że nie ma prawa do ograniczania wyświetleń strony, ani ingerencji w treści strony Konfederacji na Facebooku;
  • ustalenie, że Meta ma prawo uniemożliwić dostęp do treści publikowanych na profilu partii ze względu na treści tylko wtedy, gdy są one niezgodne z prawem obowiązującym w RP.

Nie jest to więc pełne zwycięstwo. Jednak jak na razie to Konfederacja wygrywa z Facebookiem przed sądem. I możliwe, że w przyszłości przysłuży się tym także… Lewicy.

Źródło: cyberdefence24, Twitter

Sprawdź najnowsze wpisy