
ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico – emulacja kultowego komputera dla mas
Autor:
ZX Spectrum był jednym z pierwszych tanich komputerów dla mas. Maszyna ta miała liczne zalety, które kręciły się głównie wokół ceny. Gumowa klawiatura okazała się niewypałem, a gry na tym sprzęcie były najzwyczajniej w świecie prymitywne – i to nawet na tle innych komputerów z tamtych czasów. Nie zmienia to jednak faktu, że wokół tej maszyny narósł pewien kult, a jej nowoczesne klony co kilka lat pojawiają się na rynku.
Warto przeczytać:
ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico
Nie każdy ma jednak miejsce na retrokomputery, ale też wiele osób nie chce bawić się w ich emulacje na PC. Właśnie w tym celu powstają miniaturki tego typu urządzeń, jak The C64 Mini. Można jednak pójść z miniaturyzacją i zużyciem energii jeszcze dalej i emulować stare komputery na Raspberry Pi, albo jak w tym przypadku: Raspberry Pi Pico.
Warto tu zaznaczyć, że istnieje cała masa SBC wykorzystujących mikrokontroler RP2040 znany z tej najtańszej malinki. Tym razem jednak twórcy projektu sięgnęli po oryginał, czyli komputer z malinowym logo, chociaż pokusili się o modyfikację dodającą wyjście wideo, które jest konieczne przy korzystaniu z takiego komputera.
Tylko czy ten emulator to idealne odwzorowanie ZX Spekctrum na Rasbperry Pi Pico? Na całe szczęście… nie. Oprogramowanie ma kilka zalet w stosunku do oryginalnego sprzętu ZX 48k i 128k: gniazda szybkiego zapisu, kompatybilność z klawiaturami i joystickami USB, system menu ekranowego oraz możliwość ładowania z plików .z80 snapshot i obrazów taśm .tap. Znajduje się więc w nim wszystko to, co stanowi problem dla obecnych użytkowników oryginalnego sprzętu.
Z drugiej strony warto zaznaczyć, że wciąż występują pewne problemy z emulacją. Problemem jest między innymi jakość audio, nad którą fani projektu wciąż pracują. Jest też problem z emulowaniem procesora Z80, który szarpie obraz podczas emulacji. Wynika to z faktu, że częstotliwość pracy oryginalnego ZX Spectrum była dostosowana do wyświetlaczy 50 Hz, a teraz musi współpracować z panelami 60 Hz. Na całe szczęście dawniej taktowanie obrazu i procesora były ze sobą ściśle powiązane, więc podkręcenie emulowanej jednostki do zawrotnych 4 MHz rozwiązuje problem.
Jeśli więc chcecie sami zbudować swój emulator ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico, to możecie sięgnąć do tej instrukcji i plików na GitHubie. Tylko czekać, aż ktoś przy użyciu drukarki 3D upodobni to dzieło do oryginalnego ZX Spectrum, chociaż rzecz jasna z dodaniem do zestawu wygodnej klawiatury i wyjść USB. Chociaż to może się nieco kłócić z ideą jak największej miniaturyzacji.
Źródło: Tomhsardware