ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico

ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico – emulacja kultowego komputera dla mas

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

ZX Spectrum był jednym z pierwszych tanich komputerów dla mas. Maszyna ta miała liczne zalety, które kręciły się głównie wokół ceny. Gumowa klawiatura okazała się niewypałem, a gry na tym sprzęcie były najzwyczajniej w świecie prymitywne – i to nawet na tle innych komputerów z tamtych czasów. Nie zmienia to jednak faktu, że wokół tej maszyny narósł pewien kult, a jej nowoczesne klony co kilka lat pojawiają się na rynku.

ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico

ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico

Nie każdy ma jednak miejsce na retrokomputery, ale też wiele osób nie chce bawić się w ich emulacje na PC. Właśnie w tym celu powstają miniaturki tego typu urządzeń, jak The C64 Mini. Można jednak pójść z miniaturyzacją i zużyciem energii jeszcze dalej i emulować stare komputery na Raspberry Pi, albo jak w tym przypadku: Raspberry Pi Pico.

Warto tu zaznaczyć, że istnieje cała masa SBC wykorzystujących mikrokontroler RP2040 znany z tej najtańszej malinki. Tym razem jednak twórcy projektu sięgnęli po oryginał, czyli komputer z malinowym logo, chociaż pokusili się o modyfikację dodającą wyjście wideo, które jest konieczne przy korzystaniu z takiego komputera. 

Tylko czy ten emulator to idealne odwzorowanie ZX Spekctrum na Rasbperry Pi Pico? Na całe szczęście… nie. Oprogramowanie ma kilka zalet w stosunku do oryginalnego sprzętu ZX 48k i 128k: gniazda szybkiego zapisu, kompatybilność z klawiaturami i joystickami USB, system menu ekranowego oraz możliwość ładowania z plików .z80 snapshot i obrazów taśm .tap. Znajduje się więc w nim wszystko to, co stanowi problem dla obecnych użytkowników oryginalnego sprzętu.

 Z drugiej strony warto zaznaczyć, że wciąż występują pewne problemy z emulacją. Problemem jest między innymi jakość audio, nad którą fani projektu wciąż pracują. Jest też problem z emulowaniem procesora Z80, który szarpie obraz podczas emulacji. Wynika to z faktu, że częstotliwość pracy oryginalnego ZX Spectrum była dostosowana do wyświetlaczy 50 Hz, a teraz musi współpracować z panelami 60 Hz. Na całe szczęście dawniej taktowanie obrazu i procesora były ze sobą ściśle powiązane, więc podkręcenie emulowanej jednostki do zawrotnych 4 MHz rozwiązuje problem. 

Jeśli więc chcecie sami zbudować swój emulator ZX Spectrum na Raspberry Pi Pico, to możecie sięgnąć do tej instrukcji i plików na GitHubie. Tylko czekać, aż ktoś przy użyciu drukarki 3D upodobni to dzieło do oryginalnego ZX Spectrum, chociaż rzecz jasna z dodaniem do zestawu wygodnej klawiatury i wyjść USB. Chociaż to może się nieco kłócić z ideą jak największej miniaturyzacji.

Źródło: Tomhsardware

Sprawdź najnowsze wpisy