ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Gamingowy sedes

Gamingowy sedes – układanie klocków nie tylko w tetrisie

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

A to dlatego, że na tym sprzęcie można odpalić także dowolną grę z serii LEGO i to na najwyższych ustawieniach. Zresztą niemal wszystko powinno na nim ruszyć, ponieważ specyfikacja jest naprawdę przyzwoita. I chociaż umieszczanie podzespołów komputerowych w różnych dziwnych urządzeniach i przedmiotach nie jest niczym niezwykłym, to w tym wypadku wyżej wspomniany sedes nie zatracił funkcjonalności… no sedesu.

Gamingowy sedes

Projekt ten jest dziełem pewnego YouTubera-majsterkowicza, który występuje pod pseudonimem Basically Homeless i prowadzi kanał pod taką samą nazwą. Wszystko opiera się na rezerwuarze, w którym wydzielił on dwie przestrzenie: jedną dla spłuczki, a drugą dla podzespołów komputera. 

Przy okazji – jak na gamingowego PC przystało – zadbał o to, aby podzespoły były widoczne przez szybę. Chociaż z racji tego, że znajdują się one za plecami to raczej nie będzie mu dane ich podziwiać podczas korzystania z urządzenia i to niezależnie od funkcji, którą właśnie wybrał.

Oczywiście pojawia się tu problem natury: kiedy coś jest do wszystkiego, to jest do niczego. I nie chodzi mi tu o wydajność PC, bo ta jest przyzwoita. Kwestią, która może budzić uwagę jest pojemność rezerwuaru jeśli chodzi o wodę. Na porządne spłukanie bardziej… problematycznych produktów przemiany materii w takim układzie raczej nie mamy co liczyć. 

Jak jednak prezentuje się wydajność takiego sprzętu? Naprawdę dobrze! Sercem gamingowego sedesu jest procesor Intel Core i7-12700, który został osadzony na płycie mini-ITX MSI Z690I Unify. I tak, jest to jedna z nowszych płyt ze wsparciem dla DDR5. W ten sposób znajdziemy tam także 64 GB RAM G.Skill Trident Z5. Wisienką na torcie jest natomiast karta graficzna: GeForce RTX 3060. 

I tu pojawia się pytanie: czy to w ogóle jest bezpieczne? No cóż, sam autor filmu podkreśla, że początkowo, chociaż na szczęście dla elektroniki, miał on pewne problemy ze szczelnością. Wciąż jednak istnieje ryzyko, że mechanizm spłuczki się zatnie i woda zwyczajnie rozleje się po niej całkowicie, niszcząc przy tym sprzęt. W tym wypadku jednak sam komputer powstał tylko dlatego, że jego budową była formą rozrywki.

Źródło: YouTube

Sprawdź najnowsze wpisy