ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Samsung Dex na smartfonach samsunga

5 rzeczy, które zrobisz tylko na smartfonach Samsunga – moje ulubione funkcje

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Rynek urządzeń mobilnych jest tak bardzo zróżnicowany, że potencjalny klient powinien bez problemu znaleźć sprzęt spełniający jego potrzeby. Na telefonach dominują dwa systemy operacyjne: iOS i Android. Ten ostatni jest wzbogacany nakładkami producentów, które urozmaicają oprogramowanie. W ten sposób np. na smartfonach Samsunga można zrobić rzeczy, których nie da się wykonać na konkurencyjnym sprzęcie. Przyjrzyjmy się wyróżnikom flagowych smartfonów koreańskiej firmy.

Sprawdź też: Samsung Galaxy S22+ w rewelacyjnej promocji! Spiesz się!

5 rzeczy, które zrobisz tylko na smartfonach Samsunga

Panel Edge

panel edge na smartfonach samsunga

Ta funkcja zawitała do nas w momencie debiutu pierwszego smartfona z zagiętym ekranem, a mianowicie Galaxy S6 Edge. Samsung chciał wykorzystać takie rozwiązanie wprowadzając panel Edge na smartfony, który przez lata był ulepszany i zadomowił się na urządzeniach firmy na dobre. Użytkownik ma możliwość ustawienia zakładki o niewielkich rozmiarach, która będzie widoczna z prawej lub lewej strony ekranu. Umożliwia ona dodanie najważniejszych aplikacji oraz kontaktów. Dodatkowo znajdują się tu też linijka oraz latarka, które przydają się w specyficznych sytuacjach. Znajdziemy też tu schowek, który zawiera ostatnio kopiowane treści. Można z nich skorzystać w każdej chwili – przydaje się w komunikatorach i na portalach społecznościowych.

Znajduje się tam jedna z moich ulubionych funkcji, czyli Inteligentny wybór. Dzięki niej mogę wybrać obszar, aby przechwycić go jako obraz lub animację GIF. Następnie jednym kliknięcie udostępniam treść np. przez Messengera. Nie wyobrażam sobie jej już nie mieć.

Wśród opcji, których nie używam, a które mogą być przydatne dla innych użytkowników znajdziemy:

 • Wiadomości odręczne – możliwość dodawania notatek, które raczej sprawdzają się na urządzeniach z serii Note lub Fold,
 • Ludzie – podręczna lista kontaktów,
 • Skróty do najważniejszych programów systemowych np. budzik, dyktafon czy nagrywanie wideo
 • Pogoda – szybki dostęp do aktualnej prognozy pogody,
 • Reminder – możliwość podglądu najważniejszych wydarzeń dnia.

Wszystkie opcje można w dowolny sposób edytować i szeregować według własnych potrzeb i uznania.

Bezpieczny folder

Na smartfonach Samsunga masz dostęp do Bezpiecznego folderu. Stanowi on specjalnie chroniony obszaru urządzenia, w którym możesz przechowywać dowolne pliki, do których nikt inny nie ma dostępu. Co ciekawe, można go ochronić czytnikiem linii papilarnych. Dostęp do Bezpiecznego folderu na smartfonach Samsunga znajduje się w Ustawieniach > Mój sejf. 

Samsung Dex

Samsung Dex na smartfonach samsunga

Samsung Dex to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą mieć wrażenia z komputera na smartfonach Samsunga. Jest to funkcja, która działa w sposób niepodległy na tabletach – nie potrzeba wtedy kabli ani dodatkowego ekranu. Na tego typu urządzeniach można się przełączyć na Dex i w pełni korzystać z jej wszystkich możliwości.

W przypadku smartfonów, potrzebny będzie zewnętrzny ekran. Można się połączyć z nim przez Wi-Fi lub korzystając ze smart TV. Telefon może wtedy posłużyć jako panel dotykowy lub klawiatura. Jednak najlepiej korzystać z Dexa mając fizyczną klawiaturę na Bluetooth i myszkę. W sklepach stacjonarnych i internetowych można bez problemu kupić etui Book Cover z wbudowaną klawiaturą i gładzikiem. Takie rozwiązanie sprawia, że tablet czy smartfon staje się praktycznie pełnoprawnym komputerem, na którym napiszesz dokument czy stworzysz prezentację. Wykonywanie jakichkolwiek zadań jest tu o wiele łatwiejsze niż na telefonie.

Samsung Dex

Samsung Dex ma dodatkowe funkcje, np.:

 • Możliwość dostosowania wielkości aplikacji na ekranie poprzez zmianę rozmiaru okien lub wyświetlanie ich na pełny ekran,
 • Game Launchera, który wzmacnia wrażenia z gier,
 • Wsparcie dla etui LED View Cover oraz Clear View Standing Cover.

Ukryj aplikacje na smartfonach Samsunga

Jeśli użytkownik nie używa aplikacji to zazwyczaj po jakimś czasie ją odinstaluje. Ma to często związek z ograniczoną pojemnością smartfona, ale także z bałaganem i chaosem w siatce programów. Po co zaśmiecać ją zbędnymi aplikacjami?

ukryj aplikacje Samsunga

Gdy użytkownik nie jest do końca przekonany czy będzie korzystał z danego programu, nie musi go od razu usuwać. Na smartfonach Samsunga One UI umożliwia ukrywanie aplikacji! Po skorzystaniu z tej możliwości, niechciane programy przestaną pojawiać się na głównej siatce. Dotyczy to także aplikacji systemowych, których nie można usunąć.

Aby skorzystać z opcji należy:

 • Otworzyć menu z aplikacjami,
 • Dotknąć trzech kropek (w prawym górnym rogu),
 • Wejść w Ustawienia,
 • Tapnąć Ukryj aplikacje, co pozwoli na wybranie pożądanych programów do schowania.

Zoptymalizuj urządzenie

pielęgnacja urządzenia Samsung

Jeśli Twój sprzęt nie jest najnowszy, a jego działanie pozostawia wiele do życzenia, możesz skorzystać z opcji optymalizacji na smartfonach Samsunga. Funkcja ta znajduje się w ustawieniach pod nazwą „Pielęgnacja urządzenia”. Ta opcja została stworzona po to, aby Twój telefon działał tak płynnie, jak to możliwe.

W opcji tej znajdują się takie funkcje jak:

 • Stan baterii – po kliknięciu w tę opcję znajdziemy wszelkie ustawienia dotyczące oszczędzania energii i wydłużenia działania na jednym ładowaniu. Znajdziemy tu też informacje o aplikacjach, które najbardziej pożerają baterię,
 • Pamięć – miejsce, które służy do zarządzania pamięcią wewnętrzną telefonu – zobaczymy tu spis dużych plików, czy objętość kosza,
 • Pamięć RAM – tu znajdują się opcje czyszczenia wspomagające działanie smartfona. Użytkownik może sprawdzić, które aplikacji zużywają najwięcej RAMu,
 • Ochrona urządzenia – dodatkowe zabezpieczenia przed oprogramowaniem szpiegującym i malware.

Jednak najważniejszą funkcją jest tu guzik Optymalizuj teraz. Pozwala on za pomocą jednego dotknięcia odzyskać nieco miejsca na dysku, ubić aplikacje zużywające RAM czy skanować urządzenie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania.

Źródło: wired

Sprawdź najnowsze wpisy