ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Akta Ubera

Uber wreszcie na plus. Rekordowa liczba kierowców

Autor: Filip Górka Kategoria: Technologia

Pierwszy raz w historii firmy Uber zarabia. Firma zanotowała kwartalny pozytywny przepływ pieniężny. Znacząco przekroczono oczekiwania analityków. Pomimo panującej inflacji i wzrostu cen, co raz więcej osób decyduje się na korzystanie z usług Ubera.

Oczekiwania analityków są nietrafione, a Uber zarabia

Uber Technologies zanotował, pierwszy raz w historii firmy, pozytywny wolny przepływ pieniężny. W drugim kwartale bieżącego roku firma wygenerowała 382 mln dolarów zysku, znacząco pobijając oczekiwania analityków (263,2 mln dolarów). W trzecim kwartale firma przewiduje zysk operacyjny powyżej szacunków, z racji zwiększenia się ilości klientów korzystających z usług. Akcje firmy wzrosły o 15%, kosztując 28,2 dolarów (za jedną akcje).

Dara Khosrowshahi, dyrektor generalny w Uber Technologies

Dyrektor generalny, Dara Khosrowshahi, wyjaśnia, że „firma odnotowuje silny przepływ nowych kierowców (…), a 70% z nich dołączyło do Ubera, by uporać się z rosnącymi cenami życia i inflacją”. Łącznie wszystkich kierowców jest około 5 milionów, co również jest rekordową liczbą. Z drugiej strony zauważono spowolnienie wzrostu (w stosunku do poprzedniego kwartału) w ramach działalności dostawczej Uber Eats. Mimo to firma oczekuje, że niedługo zamawianie jedzenia na wynos stanie się nawykiem wśród klientów.

Inwestycja w indyjską firmę przynosi straty

W ujęciu rocznym (do 30 czerwca bieżącego roku) w ramach biznesu ride-share firma zanotowała przychód do 3,55 mld dolarów (wzrost o 120%), a z segmentu dostawczego przychód do 2,69 mld dolarów (wzrost o 37%). W obu przypadkach przekroczono oczekiwania.

Kobieta pakuje jedzenie do siatki Uber Eats, przez co Uber zarabia.

Z kolei strata netto Ubera wyniosła 2,6 mld dolarów, w głównej mierze przez inwestycję w pierwszym kwartale w indyjskie Zomato (firma zajmuje się dostarczaniem jedzenia do klientów). Dla przypomnienia: Uber zrezygnował w Indiach ze swojego Uber Eats na rzecz Zomato, dzięki czemu otrzymał około 10% akcji spółki. Klienci amerykańskiej firmy trafili do indyjskiego rywala.

Źródło: Reuters

Sprawdź najnowsze wpisy