ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Elektrownia jądrowa

Serwisanci hackowali system ostrzegania o radioaktywności – dopiero po roku złapała ich policja

Autor: Filip Górka Kategoria: Technologia

Hiszpańska policja zatrzymała dwie osoby podejrzane o hackowanie monitorów promieniowania jądrowego. W przeszłości podejrzani byli serwisantami systemu ostrzegania o promieniowaniu.

Byli pracownicy okazali się podejrzanymi o hackerstwo

Wiosną ubiegłego roku hakerzy włamali się do krajowego systemu ostrzegania o radioaktywności (RAR). Jest to sieć 800 czujników wykrywających promieniowanie gamma w Hiszpanii. W wyniku dwumiesięcznych ataków hackerskich 1/3 wszystkich czujników uległa awarii, zrywając połączenie z centrum kontroli. Po roku hackerów złapała policja. Podejrzanymi mogą być dwaj byli kontrahenci, którzy kiedyś pracowali centrum monitoringu radioaktywności.

W trakcie śledztwa ustalono, że dwaj zatrzymani byli odpowiedzialni za program konserwacji systemu RAR (ang. Radioactivity Alert Network — Sieć Ostrzegania o zagrożeniach radioaktywnych), poprzez Firmę zakontraktowaną przez GPCE (przyp. Dyrekcja Generalna ds. ochrony ludności i sytuacji kryzysowych), dzięki czemu mieli wiedzę na temat systemu. Ułatwiło im to przeprowadzanie ataków, a także pomogło w pozostaniu anonimowym.
Dwaj zatrzymani, to byli pracownicy, którzy zaatakowali system komputerowy, powodując awarię połączenia czujników, utrudniając wykrycie czujników środowisku elektrowni jądrowych.

Oświadczenie hiszpańskiej policji

Nie tylko hiszpańska policja miała „ręce pełne pracy”

Po rocznym śledztwie prowadzonym przez władze federalne, dwie osoby zostały aresztowane. Odbyły się dwa naloty policyjne (w Madrycie i San Agustín de Guadalix) na domy prywatne i firmę, zabezpieczając liczne urządzenia komputerowe i komunikacyjne. Policja nie ujawniła nazwisk osób, ani ich motywów.

Hiszpania ma siedem czynnych reaktorów jądrowych. Według Międzynarodowej Agencji Energii energia atomowa odpowiada za 22% produkcji energii w całym kraju.

To nie jedyne ataki na infrastrukturę energetyki jądrowej, jakie miały ostatnio miejsce. W marcu bieżącego roku w Stanach Zjednoczonych prokuratorzy federalni ujawnili akty oskarżenia wobec czterech rosyjskich urzędników. Mieli oni atakować infrastruktury związane z sektorem energetycznym, w tym elektrowni jądrowej w Kansas w okresie od 2012 do 2018 roku. Ponadto oskarżono ich o oszustwa internetowe, a także kradzież tożsamości.

Źródło: Gizmodo; The Record; Kansas Reflector

    Sprawdź najnowsze wpisy