ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowości Microsoft Edge Google Chrome Edge

Nowości Microsoft Edge zadbają o starsze komputery – ociężały Chrome bez szans

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Microsoft Edge to przeglądarka, która dostępna jest na rynku od siedmiu lat. Jednak dopiero jej całkowite przeprojektowanie na silniku Chromium pobudziło ją do życia. To właśnie 15 stycznia 2020 roku do użytkowników trafiła stabilna wersja odświeżonej przeglądarki. Od tego czasu nowości Microsoft Edge sukcesywnie rozpieszczają użytkowników i sprawiają, że program jest znacznie bardziej funkcjonalny niż pierwszy na rynku Chrome. Całe szczęście coraz więcej użytkowników dostrzega ten fakt, a przeglądarka ma już drugie miejsce pod względem udziału w rynku.

Sprawdź też: Chromebook w rewelacyjnej cenie – tylko teraz!

Warto pamiętać, że Edge idealnie współgra z Windowsem 11 – to przecież dzieło tego samego dewelopera. Tryb IE z kolei zachęci korzystających z Internet Explorera – tutaj bowiem zadziałają starsze witryny internetowe. Na tym nie koniec. Wiemy już, jakie kolejne nowości Microsoft Edge zobaczymy na urządzeniach z Windowsem.

Nowości Microsoft Edge

Kompresja

Microsoft Edge od wersji 102 potrafi automatycznie kompresować pamięci podręczne dysku w celu zwiększenia wydajności i zmniejszenia rozmiaru dysku. Takie zabiegi mają jeszcze bardziej wzmocnić wydajność przeglądarki, która już jest znacznie lżejsza od ociężałego Chrome.

Warto pamiętać, że gdy przeglądarka zużywa zbyt wiele zasobów, to negatywnie wpływa to na korzystanie z całego systemu operacyjnego i spowalnia oprogramowanie. Dlatego tak ważna jest optymalizacja całej platformy, a Microsoft ma przewagę będąc twórcą zarówno Windowsa 11 jak i Edge.

Microsoft Edge Google Chrome Edge

Przeglądarki używają pamięć podręczną dysku do przechowywania zasobów pobranych z sieci, aby w razie potrzeby szybko do nich powrócić. Im większy ich rozmiar, tym większe prawdopodobieństwo, że takie zasoby zostaną pobrane z dysku – a to niejednokrotnie bywa szybsze niż ładowanie całej strony z sieci. Warto jednak mieć na uwadze, że magazynowanie plików na starszych komputerach, może bardzo negatywnie wpłynąć na ich wydajność. Dotyczy to przede wszystkim urządzeń z małą ilością miejsca na dysku. W związku z powyższym przeglądarka Microsoftu już moderuje wykorzystanie pamięci podręcznej dysku na podstawie dostępnego miejsca.

Jednak kluczowe będzie tu użycie kompresji. Spowoduje ona zmaksymalizowanie wykorzystania pamięci podręcznej przy jednoczesnym zminimalizowaniu użycia dysku. Warto dodać, że kompresja powoduje zwiększenie prawdopodobieństwa pobrania żądanego zasobu z dysku, co pozwoli na szybszą pracę przeglądarki.

Edytor zdjęć

Microsoft testuje funkcję edycji zdjęć w Edge, która może wydawać się nieco egzotyczna i niepotrzebna. Edytowanie obrazów prosto z przeglądarki może wpłynąć na szybkość i wydajność pracy. Jednak zastanawiam się, jaką wartość dodaną zaoferuje takie rozwiązanie. Wiadomo, że użytkownik będzie mógł kliknąć prawym przyciskiem myszy na obraz w Edge i pojawi się pasek boczny, umożliwiający przycinanie, zmianę rozmiaru fotografii, dodawanie filtrów, zmianę oświetlenia, przycinanie obrazu i nie tylko.

nowości Microsoft Edge edytor zdjęć

Boję się, że moja ulubiona przeglądarka stanie się nadmuchana bloatwarem jak balon. Im więcej funkcji, tym większe ryzyko, że program będzie działał wolniej. Dyskusyjne są takie rozwiązania jak kalkulator, dodatkowy panel boczny czy pasek gier.

Lepszy pasek boczny

Jedna z wcześniejszych nowości Microsoft Edge obejmowała dodatkowy pasek boczny. W tym obszarze można skorzystać z Outlooka, kalkulatora czy wyszukiwarki Bing. Jak wspomniałem wcześniej, wielu użytkowników może postrzegać tę opcję jako bloatware. Microsoft jednak twierdzi inaczej i zamierza ulepszyć tę funkcję. Pojawi się tu możliwość skorzystania z ulubionych stron – nie za bardzo rozumiem idei zdublowania tej opcji.

Pasek Edge Bar

Microsoft postrzega jednak integrację paska bocznego jako nowy sposób na umożliwienie dostępu do funkcji Edge „obok okna przeglądania”.

Ulepszenia dla deweloperów

Nowości Microsoft Edge obejmują dodatkowe polecenia w wersji Canary. Mają one pomóc programistom w łatwy i szybki sposób uzyskać dostęp do narzędzi w przeglądarce. Paletę z komendami można włączyć za pomocą skrótu klawiaturowego CTRL + SHIFT + Spacja.

Nowa paleta to nie tylko skrót klawiaturowy, ale także dodatkowe narzędzia dla twórców stron internetowych. Znajdziemy tu łatwiejsze:

  • Symulowanie urządzeń mobilnych,
  • Czyszczenie pamięci podręcznej,
  • Zarządzanie zakładkami i kolekcjami.

Nowości Microsoft Edge dla deweloperów są podobne do możliwości dostępnych w VS Code i PowerToys. Ma to sprawić, że programiści „poczują się jak w domu”, a ich praca stanie się łatwiejsza i szybsza. Testerzy mogą włączyć funkcję we flagach Edge, wpisując wyrażenie: Command Palette i wyłączając ją suwakiem.

Dziwne wyszukiwanie wizualne Bing

Wyszukiwanie za pomocą obrazu to jedna z moich ulubionych funkcji Google. Taka możliwość jest dostępna w przeglądarce Edge od wersji 95. Jednak część użytkowników narzeka na sposób, w jaki Microsoft podszedł do tego tematu. Funkcja jest dostępna z menu prawego przycisku myszy i paska bocznego oraz po najechaniu myszą na dowolny obraz. Ta możliwość pojawiła się w jednej z ostatnich wersji Edge i wygląda dziwnie, dla niektórych wkurzająco. Każde zdjęcie na stronie zawiera bowiem pojawiającą się w prawym górnym rogu ikonkę, dzięki której można skorzystać z wyszukiwania wizualnego. Dodam, że ikonkę można wyłączyć klikając w trzy kropki, a następnie „Zawsze ukryj”.

Wyszukiwanie Microsoft Edge

Funkcja wyszukiwania obrazem działa dobrze, jednak można mieć wątpliwości do silnika, jakim jest Bing. W Google można po prostu znaleźć znacznie więcej fotografii.

Źródło: windowscentral, Microsoft, techradar, howtogeek

Sprawdź najnowsze wpisy