Recenzja Huawei nova Y90 – dobra forma, ale niewiele treści

9 minut czytania
Komentarze

Często kiedy ktoś pyta mnie o polecenie dobrego telefonu pospiesznie dodaje, że budżet to ok. 1000 zł. Ta kwota choć zawęża poszukiwania, to robi to dość nieznacznie. W takiej półce cenowej mieści się bardzo wiele, zarówno bardzo dobrych, jak i mocno przeciętnych telefonów. Jak prezentuje się nowa propozycja od Huawei, czyli nova Y90? Czy mógłbym polecić ten telefon takiej osobie? Tego dowiecie się z tej recenzji.

Zalety

  • nietuzinkowy wygląd
  • dobra jakość wykonania
  • czas pracy na baterii
  • jasny wyświetlacz otoczony wąską ramką
  • dobra wydajność

Wady

  • brak usług Google
  • słabe aparaty i brak obiektywu szerokokątnego
  • niska jakość dźwięku
  • wolne ładowanie

Recenzja Huawei nova Y90 w trzech zdaniach podsumowania

Huawei nova Y90 to średniopółkowiec, który swoimi parametrami nie wyróżnia się na tle konkurencji. Jego najbardziej zdecydowany walor tkwi w wyglądzie, który nie do końca pasuje do nieco rozczarowującego środka. Brak usług Google Play, słaby aparat, brak łączności 5G i wolne ładowanie sprawiają, że nawet dobry i wydajny system oraz długi czas pracy na baterii nie motywowałyby mnie do zakupu tego smartfona w takiej cenie.

6,6/10
  • Zestaw 7
  • Specyfikacja techniczna 7
  • Budowa 8
  • Wyświetlacz 7
  • Akumulator 7
  • Aparaty 5
  • Oprogramowanie 5
  • Wydajność 7

Recenzja wideo

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena Huawei nova Y90

Huawei nova Y90

Zestaw niczym Was nie zaskoczy i jest dość typowy dla średnika. Składa się na niego ładowarka o mocy 40W, przewód USB-A – USB-C, igiełka do tacki SIM oraz etui w czarnym, połyskliwym kolorze. Na temat pudełka nie mogę się wypowiedzieć, ponieważ telefon przyszedł do mnie w tekturowym, zastępczym opakowaniu. Nie ono jest jednak najważniejsze, a telefon, który się w nim znajduje, zatem przyjrzyjmy się jego specyfikacji.

Specyfikacja techniczna Huawei nova Y90

  • Wyświetlacz: LCD, przekątna 6,7 cala, rozdzielczość FHD+ (1080×2388 pikseli), odświeżanie do 90 Hz, próbkowanie dotykowe 270 Hz
  • Procesor: Qualcomm Snapdragon 680 z grafiką Adreno 610
  • Pamięć RAM: 6 GB
  • Pamięć Flash: 128 GB
  • Aparat front: 8 Mpix (f/2.0)
  • Aparaty tył: 50 Mpix (f/1.8); 2 Mpix (makro, f/2.4), 2 Mpix (głębia, f/2.4)
  • Akumulator: 5000 mAh z szybkim ładowaniem 40 W (50 procent w około 30 minut)
  • System: EMUI 12
  • Dodatkowo: 802.11 a/b/g/n/ac, 2.4 GHz/5GHz, Bluetooth 5.0, złącze słuchawkowe mini jack 3.5 mm, czytnik linii papilarnych na krawędzi
  • Wymiary: 163,3 x 74,7 x 8,4 mm
  • Waga: 195 gramów
Huawei nova Y90

Już na pierwszy rzut oka widać, że telefon nie będzie ponadprzeciętny w żadnej dziedzinie. Jednak są w specyfikacji rzeczy, które ucieszą potencjalnego nabywcę, jak np. mini jack, NFC, czy aż 6GB pamięci RAM. To wszystko otrzymamy za kwotę wyjściową 1099 zł – to ani dużo, ani mało.

Budowa i jakość wykonania Huawei nova Y90

Huawei nova Y90

Czymś, co wyróżnia Huawei nova Y90 na tle konkurencji jest jego unikalny wygląd. Ciekawy, zielony kolor, matowe wykończenie i pokaźna okrągła wyspa aparatów to aspekty przemawiające na korzyść tego smartfona. Wyspa aparatów wyraźnie odróżnia się na tle tyłu nie tylko rozmiarem, ale także swoją połyskliwością. Cały tył urządzenia wykonany jest z plastiku, ale dzięki zatopionym w nim drobinkom skrzy się w słońcu i sprawia wrażenie droższego materiału.

Ponadto nie zbiera odcisków palców i aż żal wkładać go w dołączone nijakie etui. Ja postanowiłem przez okres testów go jednak nie używać i nie przysporzyło to telefonowi żadnego otarcia czy rysek. Całość świetnie leży w dłoni, telefon jest zgrabny i stosunkowo lekki. Ramki z przodu telefonu są bardzo niewielkie, za wyjątkiem nieco wyższej bródki.

Krawędzie są nieznacznie zaokrąglone lekko oddzielone od frontu i plecków urządzenia. Na nich znajdziemy:

  • górna krawędź – głośnik do rozmów, dodatkowy mikrofon i wejście mini jack
  • dolna krawędź – głośnik, port USB-C i tacka SIM
  • prawa krawędź – przycisk zasilania z bardzo responsywnym czytnikiem linii papilarnych i klawisz głośności

Ogólnie telefon prezentuje się rewelacyjnie i zdecydowanie lepiej niż mógłby wyglądać w tej półce cenowej.

Dźwięk i wibracje

Niestety na tym polu Huawei Nova Y90 ma niewiele do zaoferowania. Pojedynczy głośnik w tym telefonie gra okropnie słabo. Nie jest to coś, na co zwykle zwracam dużą uwagę podczas testów, ponieważ zazwyczaj głośniki brzmią już co najmniej nieźle. W przypadku tego telefonu brakuje w dźwięku basów i wysokich tonów, a wszystko co jest pomiędzy brzmi nie do końca czysto. Jeśli lubicie korzystać z telefonu bez słuchawek, to zdecydowanie odradzam wybór tego modelu. Nawet w dzwonku przychodzącego połączenia słaby dźwięk jest słyszalny, a nie ratuje tego przejście w tryb wibracji, ponieważ te z kolei są słabo wyczuwalne i zdarzało mi się przegapić połączenie.

Wyświetlacz i jakość obrazu

Huawei nova Y90

Wyświetlacz również nie powinien nas rozczarować. Choć na papierze w specyfikacji wydaje się mocno średni, tak podczas użytkowania nawet zyskuje. Panel LCD o rozdzielczości FullHd+ i odświeżaniu 90Hz jest ostry, jasny i dobrze odzwierciedla kolory. Te ostatnie można spersonalizować poprzez tryb kolorów i temperaturę barwową. Podobnie możemy dostosować sobie częstotliwość odświeżania ekranu. Ciągłość ekranu przerwana jest jedynie niewielką dziurką na obiektyw frontowej kamerki. W celu ochrony całości wyświetlacza producent wyposaża już smartfona w folię, ale ta nie jest wyjątkowo wytrzymała, łatwo się rysuje i w odróżnieniu od tyłu, szybko staje się nieestetycznie opalcowana.

Akumulator — czas pracy i ładowania

Huawei nova Y90

Kolejnym atutem tego Huawei nova Y90 jest jego czas pracy na baterii. Ta ma pojemność 5000mAh i pozwalała mi na ok. 1,5 dnia pracy na jednym ładowaniu. Ekran przy tym pozostawał włączony nawet przez 8 godzin. To naprawdę dobry wynik i szkoda że tego samego nie można powiedzieć o ładowaniu. Z dołączoną 40 Watową ładowarką na smartfonie 100% zobaczymy, po prawie 90 minutach. Jest to mocno przeciętny wynik, tym bardziej jeśli weźmie się pod uwagę moc ładowarki.

Aparaty — jakość zdjęć i filmów

Huawei nova Y90

Fotografowanie i filmowanie to ostatnio dla wielu z nas jedne z najważniejszych funkcji telefonu i zwykle możemy liczyć na to, że Huawei sprosta nawet dość wygórowanym oczekiwaniom. Niestety, nie tym razem. Duża wyspa aparatów powinna być traktowana głównie jako element designu nie przekładający się w ogóle na jakość zdjęć. Mamy tutaj 3 obiektywy, ale tylko jeden z nich – 50 megapikselowy główny obiektyw jest wart choć trochę naszej uwagi. Zdjęcia w bardzo dobrych warunkach oświetleniowych mają sporo szczegółów, ale nawet wówczas ich kolorystyka zdaje się wyblakła. Jakiekolwiek pogorszenie warunków, np. niewielki cień sprawia, że pojawia się nieestetyczny szum i uchwycone kadry tracą na szczegółowości. Zdjęcia w nocy są najzwyczajniej w świecie brzydkie, nieostre, bez szczegółów i kolorów. Z pomocą przychodzi nam na szczęście tryb nocny. Aby ten mógł poprawić nasze zdjęcie, wymusza na nas konieczność trzymania nieruchomo telefonu przez całe 4 sekundy, co nie jest łatwe. Jeśli już jednak tę sztukę opanujemy, to w nocy będziemy w stanie zrobić nie tylko poprawne, ale nawet dobre zdjęcia.

Dzienne zdjęcia

Nocne zdjęcia

Makro

Selfie

Nagrania wideo

Wideo za pomocą Huawei nova Y90 nagracie w:

  • 720p 30fps
  • 1080p 30fps

Filmy nagrywane tym telefonem pozbawione są jakiejkolwiek stabilizacji obrazu. Natomiast ich jakość jest podobna do zdjęć. W ciągu dnia są znośne, natomiast w nocy jakość dramatycznie spada.

Jeżeli interesuje Was jak wygląda aplikacja aparatu w Huawei nova Y90, to poniżej możecie to sprawdzić na zrzutach ekranu

Oprogramowanie i wydajność

Huawei nova Y90

Po tym kuble zimnej wody wróćmy na chwilę do zalet Huawei nova Y90. Moc tego smartfona jest zdecydowanie wystarczająca do codziennego użytkowania. Zastosowany w nim procesor, Snapdragon 680, wsparty przez 6 gigabajtów RAM i 128 wbudowanej pamięci  pozwalał mi na swobodne korzystanie ze smartfona. Aplikacje szybko się otwierały i system długo trzymał je w pamięci. Poniżej znajdziecie wyniki benchmarków.

Fani nakładki EMUI nie będą zawiedzeni. Ta niewiele się zmieniła przez ostatnie lata, a dodatkowo na plus trzeba zaliczyć wciąż estetyczne wykończenie EMUI 12 opartego na Androidzie 11  i dodatkowe funkcje, np. menu boczne czy dobrze działającego asystenta Huawei. Jedyną wykorzystywaną przeze mnie funkcją, której mi brakowało był automatyczny tryb ciemny uzależniony od godziny.

AppGallery =/= Sklep Play

Huawei nova Y90

Po tej jednej zalecie przyszedł czas na koszmarną wadę i, moim zdaniem, największą bolączkę tego urządzenia. Brak usług Google i sklepu Play wynikający z sankcji bardzo utrudnia korzystanie z wszystkiego, do czego zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Wprawdzie AppGallery wciąż się rozwija i coraz więcej aplikacji się w nim pojawia. Jeśli szukamy aplikacji, do których jesteśmy przyzwyczajeni i ich akurat tam nie ma, tak AppGallery przeniesie nas do wyszukiwarki Petal, gdzie możemy zainstalować aplikację z mniej lub bardziej oficjalnego źródła. Nie jestem zwolennikiem pobierania czegoś z nie do końca znanych źródeł, zwłaszcza że nikt nam nie daje gwarancji, że aplikacja nie jest w tym serwisie podmieniona. W większości aplikacji musimy się dodatkowo zalogować, przez co udostępniamy swoje hasła w niekoniecznie sprawdzonych miejscach.

Wypróbowałem też aplikację Gspace, której zadaniem jest stworzyć wirtualne środowisko dla sklepu Play, w którym nasz telefon przedstawia się jako certyfikowany Honor 8. Decyzję czy powinniśmy udostępniać nasze dane, zdjęcia, maile i kontakty deweloperowi o nazwie JR Technology Limited zostawiam jednak Wam.

Huawei poczynił już duże postępy w rozwijaniu alternatywy dla Google, ale w dalszym ciągu nie stworzył jeszcze odpowiednio bezpiecznego i rozbudowanego środowiska. Jeśli jednak zamienniki od Huawei są dla Was wystarczające, to HMS nie powinien stanowić dla Was żadnej przeszkody.

Recenzja Huawei nova Y90 – podsumowanie

Huawei nova Y90

W zatłoczonej półce średnich telefonów Huawei nova Y90 prezentuje się równie przeciętnie. Niestety łatwiej jest wymienić jego niedostatki niż korzyści. Wyraźne braki, jak brak ekranu AMOLED, niedoskonałości w fotografiach w tym brak obiektywu szerokokątnego czy brak łączności 5G negatywnie wyróżniają go na tle konkurencji. W moich oczach nie równoważy tego niebanalny design czy wydajny system. Może w Waszych oczach ostateczny bilans będzie zupełnie inny?

Motyw