ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Recenzja Cecotec ForceClima 9050, czyli hiszpański klimatyzator na gorące dni

Autor: Łukasz Pająk Kategoria: Technologia

Lato w pełni, temperatury nas nie oszczędzają, więc jeśli cenicie przyjemny chłód w domu, to niewątpliwie klimatyzator jest jedną z opcji wartych rozważenia. Stosunkowo młoda marka na polskim rynku, czyli hiszpański Cecotec wprowadził niedawno do sklepów model ForceClima 9050, którego recenzja przed Wami. Co dokładnie potrafi ten przenośny klimatyzator? Serdecznie zapraszam do zapoznania się z naszą opinią.

Zalety

 • Banalna obsługa
 • Funkcja klimatyzacji, osuszania i wentylatora
 • Wydajne chłodzenie
 • Kółka ułatwiają transport
 • Dobry stosunek możliwości do ceny

Wady

 • Hałas, a raczej brak możliwości wrzucania jeszcze niższych biegów
 • Klimatyzator jest przenośny, ale lepiej unikać schodów ze względu na wagę

Recenzja Cecotec ForceClima 9050 w trzech zdaniach podsumowania

Recenzowany klimatyzator doskonale sprawdzi się u osób potrzebujących sprawnego sprzętu, który szybko schłodzi ich otoczenie. Jednocześnie nie przeszkadza im nieco wyższy hałas i nie potrzebują nie wiadomo jak rozbudowanej funkcjonalności. Cecotec ForceClima 9050 to prosty, ale jakże skuteczny w swoich zadaniach produkt.

 • Zestaw 8
 • Budowa 8
 • Wrażenia z użytkowania 8

Ogólna ocena

8/10

Recenzja Cecotec ForceClima 9050 – spis treści

 1. Recenzja Cecotec ForceClima 9050 – spis treści
 2. Zestaw, specyfikacja techniczna i cena Cecotec ForceClima 9050
 3. Budowa i jakość wykonania
 4. Montaż i wrażenia z użytkowania
 5. Recenzja Cecotec ForceClima 9050 – podsumowanie

Zestaw, specyfikacja techniczna i cena Cecotec ForceClima 9050

Cecotec ForceClima 9050 otrzymujemy w prostopadłościanie, który złapany jest opaskami zaciskowymi. Wystarczy je rozciąć i już możemy zsuwać wierzch, na którym firma opisała najważniejsze funkcje klimatyzatora. Pudełko na szczęście ma po bokach uchwyty, więc transport do domu nie jest straszny, choć całość swoje waży. Mimo wszystko zajrzyjmy już do środka, gdzie pierwsze, co zobaczymy, to sam sprzęt, którego połyskliwe powierzchnie zostały dodatkowo osłonięte folią.

Oprócz klimatyzatora nabywcy Cecotec ForceClima 9050 mogą liczyć na szczegółową instrukcję (bez języka polskiego), pilot z bateriami, gumową rurę do odprowadzania skroplin oraz zestaw okienny. Ten ostatni składa się z plastikowej rury, odpowiednich adapterów oraz ościeżnicy, która dobrze sprawdzi się w przesuwnych oknach. W przypadku montażu w połączeniu z uchylnymi oknami należy we własnym zakresie zaopatrzyć się we właściwy rękaw.

Cecotec nie szaleje z ceną ForceClima 9050

Recenzowany klimatyzator przenośny nie należy do drogich modeli. Cena Cecotec ForceClima 9050 wynosi niecałe 1800 złotych, więc zważywszy na okres i ogólną sytuację gospodarczą, to ten aspekt nie przeraża.

Specyfikacja techniczna Cecotec ForceClima 9050

 • moc: 2640 W
 • czynnik chłodniczy: R290
 • godzinowe zużycie energii (EER): 1,01 kWh
 • wskaźnik efektywności energetycznej (EER): 2,6
 • wydajność znamionowa (EER): 2,6 kWh
 • przepływ powietrza 350 m³/h
 • praca w pomieszczeniach do 25 m² (wydajność 9000 BTU)
 • klasa energetyczna: A
 • poziom hałasu: 65 dB
 • tryby:
 • funkcje:
  • sleep
  • chłodzenia
  • osuszanie powietrza
  • wentylacja
 • wymiary: 35 x 33,5 x 70 cm
 • waga: 22 kg

Budowa i jakość wykonania

Budowa klimatyzatora, frontowy panel - recenzja Cecotec ForceClima 9050

Na pierwszy rzut oka Cecotec ForceClima 9050 wygląda elegancko. Wykonanie z tworzyw sztucznych jest poprawne. Całość została dobrze spasowane i sprawia solidne wrażenie. Naturalnie połyskliwa czerń fortepianowa łatwo zbiera zabrudzenia, ale jeśli nie planujemy nadmiernie macać sprzęt, to wystarczy raz na jakiś czas przetrzeć kurzu i nie powinniśmy narzekać.

Front sprzętu został zarezerwowany dla wylotu chłodnego powietrza, który kryje się za ręcznie odchylanymi żaluzjami. Regulacja ruchu odbywa się wyłącznie w kierunkach góra/dół. Na tej samej powierzchni dojrzymy jeszcze logo firmy, ale od samego spodu wyłaniają się kółka. Zważywszy na wagę urządzenia, są one bardzo przydatne, gdy często będziemy manewrować ForceClima 9050. W końcu to przenośny klimatyzator.

Podobnie przydatne są uchwyty na srebrnych, bocznych panelach, gdybyśmy jednak musieli też pokonywać schody lub stopnie. Dodatkowo dojrzymy podstawowe oznaczenia związane z zastosowanym czynnikiem chłodzącym i informacje o mocy.

Z tyłu dzieje się oczywiście najwięcej. Oprócz zestawu filtrów, do których dostęp jest bajecznie prosty, do przydatnych rozwiązań dołączam także miejsce na wtyczkę do kontaktu oraz możliwość owinięcia nadmiaru kabla. Także nie zabrakło wylotu skroplin.

To górna powierzchnia najbardziej zbiera zabrudzenia, ale upierając się, nawet nie musimy z niej korzystać, choć o pilocie za chwilę. Dostępny panel sterowania jest bajecznie prosty i czytelny, więc nikt nie powinien mieć problemu z obsługą.

Z wyjątkiem wyświetlacza niemalże cała funkcjonalność została przeniesiona na pilota, który może nie zachwyca jakością wykonania i zastosowanych materiałów, ale spełnia się w swojej roli.

Montaż i wrażenia z użytkowania

panel sterowania klimatyzatora - recenzja Cecotec ForceClima 9050

Sam proces montażu klimatyzatora Cecotec ForceClima 9050 nie stanowi większego problemu. Oczywiście tylko wcześniej musimy odpowiednio rozplanować prowadzenie rury z gorącym powietrzem. W moim przypadku nie do końca miałem jak skorzystać z dostarczonego zestawu okiennego, ale plastikowe adaptery i sama rura już się sprawdziła. Trzeba być tylko niesamowicie ostrożnym przy nakładaniu poszczególnych elementów, gdyż system mocujący rury przy przejściówkach jest bardzo delikatny. Sama rura być może nie jest najdłuższa (~2 metry), ale pozwala bez problemu regulować właśnie długość oraz zagięcia.

W takim razie uruchamiamy sprzęt i… jeśli wcześniej nie mieliście do czynienia z klimatyzatorami przenośnymi, to możecie przerazić się hałasem generowanym przez Cecotec ForceClima 9050. Sprzęt oferuje dwa poziomy mocy i oba są głośne. Podstawowy generuje około 65 dB, mierząc 3-4 metry od urządzenia. Ten mocniejszy już podchodzi do 70 dB. Nie ma mowy o wolniejszych obrotach, a szkoda. W grze jest także tryb nocny, aczkolwiek ten wcale nie sprawia, że klimatyzator staje się cichszy. Polega on na tym, że ForceClima 9050 automatycznie podnosi temperaturę o 1 stopień Celsjusza co godzinę, aby zminimalizować szansę wysychania gardła. Także mowa jest o mniejszym zużyciu energii.

Klimatyzator postawiłem w pomieszczeniu o powierzchni około 23 metrów kwadratowych, więc z małym zapasem względem tego, co zapewnia producent. Dlatego jeśli już hałas nie będzie nam przeszkadzał, to docenimy naprawdę szybkie schładzanie powietrza. Pod tym względem Cecotec ForceClima 9050 sprawdził się bez zarzutu, zważywszy na ostatnie upały w Polsce. W momencie gdy na zewnątrz temperatura bez problemu przekraczała 30 stopni Celsjusza i niewiele lepiej było w samym pomieszczeniu, tak recenzowany klimatyzator nie miał problemu, aby w ciągu kilku minut schłodzić otoczenie o 3-4 stopnie Celsjusza. Naturalnie zapowiadane przez wyświetlacz minimalne 16 stopni Celsjusza nie udało mi się osiągnąć, ale przyjemne 21-22 stopnie są w pełni osiągalne.

Podobnie nie mam większych uwag co do dodatkowych funkcji, czyli osuszacza i wentylatora. Odpowiednio mocny przewiew powietrza pozwala szybko odświeżyć atmosferę. Tak samo timer sprawdza się tak, jak powinien, czyli harmonogram włączania i wyłączania po prostu działa, choć z dokładnością do godzin. Z grubsza ciężko przyczepić się do którejkolwiek funkcji. Wisienką na torcie jest także banalna obsługa, jeśli chodzi o opróżnianie wody za sprawą odpowiedniego wskaźnika i alarmu, gdy poziom jest zbyt wysoki.

Recenzja Cecotec ForceClima 9050 – podsumowanie

Patrząc na ogólne możliwości Cecotec ForceClima 9050, to ciężko nie polecić tej propozycji. Tak, nie jest ona cicha, ale to akurat wynika ze specyfiki samych klimatyzatorów przenośnych. Na rynku znajdziemy teoretycznie cichsze modele, ale niekoniecznie w podobnej cenie i z równą wydajnością oraz klasą energetyczną. Dlatego uwzględniając wszelkie za i przeciw, cieszę się, że miałem możliwość sprawdzić tytułowy klimatyzator w trakcie największych upałów.

Sprawdź najnowsze recenzje