ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Profil Zaufany dla obywateli Ukrainy

Profil Zaufany z kolejnym rekordem – ma go co trzeci obywatel Polski

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Przybywa osób, które posiadają Profil Zaufany. Z wyliczeń przedstawionych na rządowej stronie wynika, że już co trzeci obywatel Polski posiada PZ. Pod koniec lipca został ogłoszony nowy rekord tego narzędzia.

Ile osób w Polsce ma Profil Zaufany?

Dział Kancelarii Premiera odpowiedzialny za cyfryzację poinformował, że już 15 milionów Polaków posiada Profil Zaufany. Oznacza to wzrost o dwa miliony w niecałe dwa lata. Przypomnijmy – w listopadzie 2021 roku 13 milionów Polaków miało Profil Zaufany.

Profil Zaufany powstał w 2011 roku. Początkowo korzystali z niego głównie urzędnicy. W 2016 roku posiadało go zaledwie 400 tysięcy użytkowników. Bardzo szybki przyrost liczby użytkowników PZ notuje od 2020 roku:

  • 5 milionów profili zaufanych – 12 lutego 2020 r.
  • 6 milionów profili zaufanych – 9 kwietnia 2020 r.
  • 7 milionów profili zaufanych – 18 czerwca 2020 r.
  • 8 milionów profili zaufanych – 25 września 2020 r.
  • 9 milionów profili zaufanych – 14 stycznia 2021 r.
  • 10 milionów profili zaufanych – 23 marca 2021 r
  • 11 milionów profili zaufanych – 20 maja 2021 r.
  • 12 milionów profili zaufanych – 26 lipca 2021 r.
  • 13 milionów profili zaufanych – 9 listopada 2021 r.

Profil Zaufany jest narzędziem pozwalającym potwierdzić naszą tożsamość w sieci podczas korzystania z różnego rodzaju e-usług. Przydaje się, gdy chcemy załatwić sprawy urzędowe online, bez wychodzenia z domu. Mając PZ, możemy choćby złożyć deklarację podatkową w systemie Twój e-PIT, logować się na Internetowe Konto Pacjenta, wysłać pismo do podmiotu publicznego lub złożyć wniosek o odpis aktu stanu cywilnego, zameldowanie albo wymeldowanie.

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, odsyłamy do naszego poradnika o Profilu Zaufanym. Dowiecie się z niego, jak korzystać z PZ, jak go założyć, jak logować się wykorzystując Profil oraz jakie korzyści daje jego posiadanie. Będziecie również wiedzieli, jakie banki umożliwiają założenie PZ przez bankowość elektroniczną oraz jakie dane zawiera PZ.

Od jakiegoś czasu Profil Zaufany jest też dostępny dla osób z Ukrainy.

źródło: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy