ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Google Glass 2

[SPT #221] Google Glass 2, czyli kolejna wielka rzecz po smartfonach?

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Półmetek wakacji za nami. Wiele sieci sklepów już przygotowuje swoje oferty na powrót do szkoły. Warto czytać nasz portal, na którym też pojawiają się specjalne promocje i okazje. Przy okazji można też nadrobić zaległości ze świata technologii, czytając kolejne wydanie SPT – subiektywnego podsumowania tygodnia. Najbardziej zainteresowała mnie zapowiedź Google Glass 2 – to szansa na naprawdę świetne akcesorium.

Sprawdź też: Świetna promocja na iPada mini – rewelacyjna cena z tego linku!

Pochwała – Google Glass 2

Google Glass 2 nadchodzi. Amerykański gigant chciał wprowadzić na rynek rewolucyjny produkt, który mógł zostać hitem. Niestety, niedojrzałość technologii i obawy względem naruszenia prywatności osób trzecich zabiły pierwszą wersję Google Glass. Do tego należy dodać wygórowaną cenę 1500 USD na start i niewielką liczbę funkcji. To po prostu nie mogło się udać. Być może Google odrobiło lekcję i wprowadzi na rynek znacznie ulepszoną wersję okularów. Niedługo rozpoczną się testy sprzętu, który będzie zawierał niesamowite funkcje. Zobaczymy tu między innymi tłumaczenie języka na żywo czy wskazówki dojazdu do miejsca docelowego. Google podobno zadbało też o aspekty prywatności tak, aby produkt nie został „spalony” na starcie. Niewiadomymi pozostają cena oraz termin debiutu. Jedno jest pewne – amerykańska firma nie może zepsuć Google Glass 2, bo za rogiem czai się Apple ze swoimi okularami, które z pewnością odniosą rynkowy sukces.

Twitter obwinia Elona Muska o gorsze wyniki finansowe. Telenowela z udziałem popularnego portalu społecznościowego i znanego ekscentryka trwa w najlepsze. Nic nie wskazuje na to, żeby miała się wkrótce skończyć, tym bardziej, że niedługo rozpocznie się batalia sądowa. Elon Musk musi udowodnić, że Twitter nie spełnił jego oczekiwań – co będzie trudne. Władze portalu społecznościowego robiły naprawdę wiele, aby zmniejszyć liczbę spamerów i botów, a zarzuty Muska były bezpodstawne i służyły jedynie zerwaniu umowy. Co więcej, wyniki finansowe za drugi kwartał 2022 roku Twittera są znacznie gorsze niż w analogicznym okresie, a spółka wini za ten fakt miliardera. Koszty wyniosły łącznie 1,52 mld USD i były aż o 31% wyższe niż w analogicznym okresie, co miało wpływ na stratę portalu. Przez takie wyniki, Twitter stał się mniej atrakcyjny dla reklamodawców. Zarząd ma zatem kolejne powody, aby wytoczyć następne działa wobec Muska. W tej batalii stoję po stronie Twittera.

Smartwatch Pro od Apple i Samsunga nadchodzą. Koncepcja dużych zegarków, które wyglądają potężnie, bardzo mi się podoba. W związku z tym na mój nadgarstek trafił w zeszłym roku smartwatch Garmina z serii Fenix 6. Jednak jego zbyt mała liczba funkcji smart, a zbyt duże skupienie na aktywnościach fitness, zmusiły mnie do zmiany smartwatcha. Żałuję, że żaden z obecnie dostępnych zegarków na rynku nie ma wyglądu Garmina i funkcji „smart” znanych z Wear OS czy watchOS. Jednak być może się to zmieni niedługo. Apple i Samsung planują bowiem wydać smartwatche w wersjach Pro. W przypadku koreańskiej firmy chodzi o Galaxy Watch5 Pro – ma ona zaoferować 3 dni działania bez ładowania oraz wzmocnioną obudowę i szafirowe szkło. Jeśli chodzi o Apple Watch 8 Pro to zobaczymy tu tytanową obudowę, szafirowe szkło i kopertę o wielkości nawet 50 mm. Dyskusyjna pozostaje kwestia wyglądu, jednak cieszy mnie fakt, że producenci zauważają niszę, którą warto wykorzystać.

Smartfony stworzone do rysików. Urządzenia, dzięki którym można mazać po ekranie rysikiem to specjalna nisza na rynku, na której od początku dominuje Samsung. Koreański gigant wprowadził S Pena w momencie wprowadzenia serii Note. Jednak używanie tego typu akcesorium może być problemowe na niewielkim ekranie. Bardziej użyteczne jest w serii Fold, gdzie rysik oferuje takie funkcje jak Air Actions, dodawanie notatek na zablokowanym wyświetlaczu czy mazanie po plikach PDF. Równie duży obszar roboczy zapewniają też Surface Duo i jego druga odsłona. Warto tu dokupić Surface Slim Pen 2, który można magnetycznie przyczepić do urządzenia. Szkoda tylko, że Microsoft nie stworzył specjalnego oprogramowania do rysika. Jeśli natomiast potencjalny klient woli zaoszczędzić pieniądze, a zależy mu na stylusie, może kupić smartfon Motoroli – chodzi o model Moto G Stylus.

Microsoft zaskoczył wynikami. Inwestorzy co kwartał patrzą z zainteresowaniem na wyniki spółek technologicznych. Jedną z nich jest Microsoft, który po raz kolejny pozytywnie zaskoczył wynikami. Główne obszary zaliczyły wzrosty przychodów – przede wszystkim chmura i usługi np. Office czy LinkedIn. Nieco zawiódł dział Windowsa i Xboxa. Jednak warto mieć na uwadze, że Microsoft wycofał się z Rosji po jej inwazji na Ukrainę. Jego wyniki mogłyby być dużo lepsze. Trzeba pochwalić giganta, że gest solidarności okazał się ważniejszy niż względy finansowe.

Krytyka – fenomen Stray

Nie rozumiem fenomenu Stray. Stray to nietypowy tytuł, ponieważ gracz wciela się w kota, który przemierza cyberpunkowy świat. Pomysł jest dziwny, ale zdobył uznanie graczy i krytyków. Wystarczy spojrzeć na statystyki w Steam. Dwudziestoczterogodzinny peak wyniósł 62963 graczy, co jest świetnym wynikiem. Gra zgarnęła aż 97,74% pozytywnych komentarzy, co również jest szokującym rezultatem. To czyni ją najlepiej ocenianym tytułem 2022 roku i plasuje wysoko w rankingu najlepiej ocenianych gier w historii. Jestem chyba w bardzo wąskim gronie osób, którym nie podpasował pomysł na rozgrywkę. Cyberpunkowy klimat nie pasuje mi do przygód… kota.

Sprawdź najnowsze wpisy