ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Ta interaktywna mapa pokazuje, kto sławny pochodzi z twojego miasta!

Autor: Borys Francuz Kategoria: Technologia

Jestem w stanie pójść o gruby zakład, że większość z nas, uczęszczając do szkoły, miała (lub będzie mieć w przyszłości) zadanie domowe polegające na stworzeniu listy sławnych osób pochodzących z danego miasta, regionu czy województwa. Najczęściej tego typu prace były zadawane w ramach lekcji geografii (mapa) czy historii (zestawienie). Jak się okazuje, od wczoraj wykonanie takiego zadania jest znacznie prostsze i przyjemniejsze.

Projekt szkolny, o którym marzy każda pani od geografii

Interaktywna mapa to świetna zabawka oraz narzędzie nauki!

Chyba każdy od czasu do czasu lubi sobie pogrzebać w Google Maps, a w szczególności w trybie Street View. Czy przeglądając kiedyś różne lokacje z całego globu, zastanawialiście się — kto sławny pochodzi z tej okolicy? Może to jakiś zdobywca nagrody Nobla, światowej sławy sportowiec lub wybitny poeta… Cóż, nawet jeśli nie to mam dla Was bardzo ciekawą informację — właśnie uruchomiono ogromną witrynę internetową, która jest niczym innym jak interaktywną mapą Ziemi.

Nie jest to jednak byle jaki globus — na jego powierzchni znajdziemy tysiące różnych nazwisk osób, które urodziły się dokładnie w tej lokalizacji. Tak więc jeśli zastanawialiście się, kto sławny pochodzi z waszego miasta rodzinnego czy jego okolic, teraz możecie to sprawdzić za pomocą kilku kliknięć. Aby przefiltrować mapę w poszukiwaniu konkretnych nazwisk, wystarczy zaznaczyć jedną z interesujących nas opcji:

  • Osoby związane z kulturą (artyści)
  • Naukowcy i odkrywcy
  • Politycy oraz królowie
  • Sportowcy i e-sportowcy

Oczywiście jeśli nie chcecie ograniczać się do konkretnego kręgu, zawsze można kliknąć opcję „wszyscy”. Ciężko ukryć, że witryna nazywająca się Notable People może stanowić nie tylko pomoc przy tworzeniu projektów szkolnych, ale świetne narzędzie do poznawania świata przez pryzmat znanych osobistości z naszych lub okolicznych regionów.

Za stworzenie całego mechanizmu odpowiada Topi Tjukanov, który jest geografem oraz starszym projektantem map w serwisie Mapbox. Mężczyzna przy kreowaniu swojej najnowszej witryny korzystał między innymi z Wikipedii oraz Wikidanych. W ten sposób mógł on powiązać nawet mniej popularne na świecie osoby z miejscami, w których się urodziły.

Interaktywna mapa to świetna zabawka oraz narzędzie nauki!

Interaktywna mapa to świetna zabawka oraz narzędzie nauki!

Oczywiście jak łatwo się domyślić w największych państwach świata liczba znanych osób urodzonych w jednej miejscowości jest ogromna. Najlepszym przykładem są tu Stany Zjednoczone. Właśnie dlatego Topi Tjukanov zastosował w swojej mapie „skalę popularności”. Polega ona na pogrubianiu oraz wyrzucaniu na pierwszy plan nazwisk, które są najczęściej wyszukiwane w Wikipedii oraz innych źródłach.

W taki sposób, gdy spojrzymy z odległości na Los Angeles, w pierwszej kolejności zobaczymy napis „Marilyn Monroe”. Dopiero gdy przybliżmy mapę znajdziemy tam kolejne sławne osoby takie jak Leonardo Di Caprio, Snoop Dogg czy Richard Nixon. Skala jest wykorzystana na całym globie, aby był on bardziej przejrzysty, oraz żeby móc sprawdzić jakie nazwiska są „najsławniejsze”.

W przypadku Polski w pierwszej kolejności mapa sugeruje nam Mikołaja Kopernika oraz Fryderyka Chopina. Warto także zaznaczyć, że każda osoba zawarta w danych strony jest odpowiednio połączona ze swoją witryną w serwisie Wikidata oraz Wikipedia. W taki sposób możemy łatwo poruszać się pomiędzy zasobami mapy a największą internetową encyklopedią.

Widok Polski

Wertowanie popularnych państw oraz miast jest oczywiście bardzo ciekawą zabawą, ale chyba nic nie daje takiej frajdy, jak sprawdzenie kto sławny pochodzi z naszego miasta! Po dokładnym przestudiowaniu mapy śmiało mogę stwierdzić, że jest to świetne narzędzie nie tylko do nauki, ale także rozrywki.

W tym miejscu należy się kilka słów aprobaty w kierunku Topi Tjukanova. Autor serwisu ma w swoim dorobku dziesiątki innych projektów, które są równie interesujące. Portfolio geografa znajdziecie na jego stronie internetowej. Od siebie dodam, że najciekawsze mapy stworzone przez pochodzącego z Finlandii mężczyznę to projekty 3D.

Jeden z nich dotyczy nawet populacji Europy, ale zapoznanie się z dorobkiem Tjukanova pozostawiam już waszej ciekawości. Tymczasem sam uciekam do sprawdzania, kto sławny pochodzi z Białej Podlaskiej, Limy, Seattle, Brighton oraz jednej z wysepek na Karaibach!

Źródło: Topi Tjukanov

Sprawdź najnowsze wpisy