ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
intel w9 56 rdzeni

Intel W9 56 rdzeni – czyli wincyj rdzeniuf, ale w niebieskich barwach 

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

Przez lata AMD było obiektem kpin z powodu kładzenia nacisku na zwiększenie liczby rdzeni w procesorze – chociaż czasami kwestia ta budziła spore kontrowersje, a nawet była przyczyną pozwu sądowego, kiedy Czerwoni nieco przedobrzyli z marketingiem. Jednak tu ma zastosowanie zasada: najpierw się z Ciebie śmieją, potem się boją, a na końcu kopiują. Najlepszym przykładem na to jest procesor Intel W9, który ma 56 rdzeni. 

Intel W9 56 rdzeni

Intel W9 56 rdzeni

Oczywiście, nie jest to żadna i9, czy inny układ kojarzony z rynkiem konsumenckim, a przedstawiciel rodziny Xeon. A dokładniej mówiąc, chodzi tu o linię Xeon Sapphire Rapids, która została zapowiedziana już pod koniec 2019 roku. Mowa więc o czymś, co powstało z myślą o potężnych stacjach roboczych, a nie do przeglądania internetu, słuchania muzyki i grania w gry. 

I chocia≤ż o samej jednostce oficjalnie nie wiadomo zbyt wiele, to pojawiło się sporo wycieków i to z naprawdę pewnych źródeł. Otóż w dzienniku startowym jądra Linuksa odkryto odniesienie do nieznanego procesora – Intel W9-3495. Tu warto zaznaczyć, że Intel używa litery W dla procesorów dedykowanych stacjom roboczym. Jednak jak do tej pory te nie były numerowane na wzór jednostek konsumenckich. 

Tym samym obecność W9 może oznaczać, że z obok tego układu pojawią się także inne jednostki. Może to wyglądać podobnie do nomenklatury używanej przez serię Core, czyli i3, i5, i7, i9. Może to sugerować istnienie podobnych procesorów W3, W5 i W7. Wróćmy jednak do Intel W9-3495. Dziennik startowy zdradza nam, że układ ten ma 56 rdzeni i 112 wątków. Natomiast jego bazowe taktowanie 1,8 GHz, chociaż można się spodziewać, że przy większym obciążeniu zegary przyspieszą. 

Jako cechy procesora wymienia instrukcje AMX i AVX-512. Należy się także spodziewać wsparcia dla najnowszego standardu PCIe, oraz DDR5. Zapowiada się więc prawdziwa bestia – przynajmniej jak na standardy Niebieskich. Nie zapominajmy bowiem, że AMD pod względem ilości rdzeni w swojej serii Threadripper wciąż prowadzi. Dowodem na to jest model 3990X z 2020 roku, który oferuje 64 rdzenie i 128 wątków. Jak jednak widać, Intel jest coraz bliżej do tego poziomu, chociaż pewnie poczekamy do następnej generacji Xeon W9 z momentem, aż wyrówna, lub go przebije. Oczywiście Czerwoni nie będą raczej stali w miejscu.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy