ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Budżetowy składany smartfon

Oto najlepsze, flagowe rysiki do smartfonów – różne funkcje i możliwości

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Steve Jobs kilkanaście lat temu powiedział, „kto w ogóle potrzebuje rysika?”. Sądzę, że to stwierdzenie po części jest prawdziwe. Zwykły użytkownik smartfona nie korzysta z tego akcesorium. Dziwi mnie jednak, że po latach Apple zdecydowało się na wprowadzenie „ołówka” do iPadów. Jednak należy pamiętać, że rysiki do smartfonów to domena Samsunga. Koreański gigant zapoczątkował ten trend, dołączając rysik schowany w obudowie serii Galaxy Note. W końcu linia ta zniknęła z rynku, a zastąpił ją flagowy Galaxy S22 Ultra, który ma slot na S-Pena, jak standardowy Note. Warto jednak pamiętać, że rynek rysików to nie tylko Samsung i Apple – przyjrzyjmy się tym specyficznym akcesoriom.

Sprawdź też: Świetna promocja na iPada mini – rewelacyjna cena z tego linku!

Smartfony stworzone do rysików

Galaxy S22 ultra

Zanim jednak zajmiemy się rysikami, warto też przyjrzeć się smartfonom, które są przystosowane do ich obsługi. Nie da się ukryć, że najlepszym tego typu urządzeniem w 2022 roku jest Samsung Galaxy S22 Ultra, który ma slot na S Pena. Wraz z rysikiem otrzymujemy flagowca ze świetnym aparatem i najlepszymi podzespołami na rynku Androida. Przyczepić się można jedynie do powierzchni, z jakiej przyjdzie nam korzystać – 6,8-calowy ekran smartfona nie jest wystarczająco duży do szkicowania czy pisania.

Budżetowy składany smartfon

Podobnym urządzeniem jest też Galaxy Note20 Ultra. To wciąż świetny sprzęt, który dostępny jest w sklepach w niższej ceni niż obecny flagowiec koreańskiej firmy. Warto zwrócić też uwagę na Galaxy Z Fold 3, który wspiera obsługę S Pena. Ogromny ekran wewnętrzny to świetna powierzchnia do szkicowania i wprowadzania notatek. Niestety, ale rysik nie znajduje się w opakowaniu ze smartfonem. Ponadto, urządzenie nie ma slotu na jego schowanie – trzeba ratować się specjalnym etui, które pogrubia sprzęt.

motorola moto g stylus 2021 pro specyfikacja wyglad design

Konkurencja w materii urządzeń obsługujących rysiki nie śpi. Jeśli nie chcemy wydać fortuny na sprzęt to warto zainteresować się Moto G Stylus 5G. Urządzenie to ma wbudowany rysik, co jest dużym atutem smartfona. Jednak powierzchnia ekranu to standardowe 6,8-cala.

Surface Duo 2

Interesującym urządzeniem wspierającym obsługę rysikiem jest Microsoft Surface Duo 2. Ten nietuzinkowy sprzęt ma dwa ekrany, które tworzą spory obszar roboczy. Microsoft Pen jest sprzedawany osobno, a do urządzenia trzeba dokupić specjalne etui, żeby go nosić razem z nim.

Warto też wspomnieć o Apple Pencil, który działa tylko na iPadach. Firma z Cupertino dostarczyła na rynek dwie generacje akcesorium, z których każda wspiera inne tablety. Warto mieć to na uwadze kupując odpowiedni sprzęt.

Flagowe rysiki do smartfonów i ich funkcje

rysiki do smartfonów

Jakie są flagowe rysiki do smartfonów? Celem ich wszystkich jest pisanie, szkicowanie, notowanie na ekranie. Zacznijmy od S Pena od firmy Samsung. Jego najważniejsze funkcje to przykładowo:

 • Możliwość sporządzania notatek na zablokowanym ekranie,
 • Opcja tworzenia zrzutów ekranu i tworzenia na nich treści za pomocą S-Pena,
 • Dodawanie notatek do plików PDF,
 • Smart Select, które umożliwia naszkicowanie wybranego wycinku ekranu, edytowanie go i udostępnienie,
 • Łatwiejsze edytowanie zdjęć, filmów i szybsze tłumaczenie treści,
 • Możliwość używania rysika jako pilota do aparatu, kontrolowania mediów i muzyki,
 • Funkcja zmiany slajdów na prezentacji w programie PowerPoint.

Samsung intensywnie promuje też funkcje Air Actions – skróty które aktywują się po naciśnięciu guzika na rysiku. Warto pamiętać, że S Pen ma już 11 lat, a Samsung zdobył gigantyczne doświadczenie w jego ulepszaniu. Rysik ma grubość 0,7 mm i rejestruje nawet do 4096 poziomów nacisku. To chyba najlepszy rysik na rynku.

Rysik Motoroli to dobre akcesorium, które pozwala:

 • Edytować zdjęcia z niezwykłą precyzją,
 • Robić notatki,
 • Szkicować
 • Zyskać lepszą kontrolę smartfona podczas codziennych zadań.

Interfejs smartfona został przygotowany do obsługi rysika. Warto jednak zauważyć, że dedykowane menu nie jest tak wyrafinowane i bogate w funkcje, jak u konkurencyjnych Samsungów.

Surface Duo Pen

Flagowym rysikiem Microsoftu jest Surface Slim Pen 2. Podobnie jak S Pen ma 4096 poziomów nacisku oraz wsparcie Bluetooth. Ostrzejsza końcówka rysika i ulepszona konstrukcja pozwalają zbliżyć się do ekranu z nachyleniem 77° w celu uzyskania precyzyjnego cieniowania. Co więcej, można go magnetycznie dołączyć do Surface Duo 2! Warto zauważyć, że rysik Microsoftu ma dwa guziki. Ten drugi służy wymazywaniu zanotowanych treści – jest to naprawdę przydatna funkcja. Dużym minusem jest brak specjalnego menu w oprogramowaniu smartfona, które mogłoby się pojawić po naciśnięciu guzika.

iOS 13 nowości

Mimo, że temat obejmuje rysiki do smartfonów, nie sposób nie wspomnieć o Apple Pencil, który działa na iPadach. Obecnie, flagowym akcesorium jest Apple Pencil 2. generacji, który można kupić w super promocji! Firma z Cupertino twierdzi, że rysik ma najmniejsze w branży opóźnienie i jest idealny do rysowania i szkicowania. Służy też do dodawania notatek do PDFów. Jego gabaryty to 8,9 mm grubości i 16,6 cm długości – to powoduje, że faktycznie wygląda jak ołówek. iPady stanowią bardzo dużą powierzchnię do tego typu czynności. Co ciekawe, Apple Pencil drugiej generacji można doczepić magnetycznie do wszystkich tabletów, które wspiera, a są to następujące urządzenia:

 • iPad Pro 12,9 cala – piątej, czwartej i trzeciej generacji,
 • iPad Pro 11 cali – trzeciej, drugiej i pierwszej generacji,
 • iPad Air – piątej i czwartej generacji,
 • iPad mini szóstej generacji.

Źródło: Microsoft, youtube, Samsung, motorola, apple

Sprawdź najnowsze wpisy