ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Kroki

Jak działa krokomierz? Skąd smartband i smartwatch wie, ile stawiasz kroków

Autor: Kamil Żółkiewicz Kategoria: Technologia

Jak działa krokomierz? To urządzenie, które liczy kroki – dla aktywnych osób to szczególnie ciekawy gadżet, ponieważ w ten sposób mogą na bieżąco sprawdzać stan pokonanych kilometrów oraz postawionych kroków. Jednak prędzej czy później pojawia się proste pytanie – jak działa krokomierz? Skąd to bystre urządzenie wie, że właśnie został postawiony krok? 

Co to krokomierz? Jak działa krokomierz mechaniczny – tradycyjny?

To oczywiście urządzenie, które liczy liczbę postawionych kroków. W tradycyjnym wydaniu krokomierze posiadały wahadło na sprężynie. To przewodzi impulsy elektryczne. Podczas przemieszczania się dochodzi do ruchów wahadła, które działa następnie na styki układu wejściowego mikroprocesora. Dzięki temu można naliczać postawione kroki. 

Co to akcelerometr? Jak działa akcelerometr?

 Jest to przetwornik, który dokonuje pomiaru przyśpieszenia w orientacji liniowej oraz kątowej. Dzięki temu urządzenie, które zostało w niego wyposażone, może mierzyć własny ruch. Określanie ruchu zachodzi w 1,2 lub 3 osiach – X, Y i Z. Obecnie na popularność nie narzekają przede wszystkim sensory trzyosiowe – zbudowany z trzech akcelerometrów po to, aby każdy mierzył inną oś. W momencie kiedy dochodzi do odchylenia albo wibracji, energia drgań zostaje przekształcona w sygnał elektryczny. Jest on wprost proporcjonalny do przyspieszenia samego urządzenia. Następnie jest przekazany (sygnał) odpowiednich podzespołów.

Jak działa krokomierz elektroniczny?

W przypadku krokomierzy elektronicznych sposób działania jest w sumie bardzo podobny, jak w przypadku krokomierza mechanicznego – jednak poszczególne procesy są zastąpione przez elektronikę. Tutaj także można znaleźć metalowe wahadło, które jest połączone sprężyną z elektronicznym obwodem – ten zlicza w ten sposób kroki i rejestruje je. W momencie kiedy stawiany jest krok, młotek rusza się i dotyka metalowego styku. W ten sposób obwód jest zasilany prądem – krok zostaje doliczony do sumy. Następnie młotek cofa się i obwód zostaje przerwany. Czynność naliczania kroku się powtarza. Liczba kroków pojawia się na wyświetlaczu urządzenia, które dodatkowo konwertuje liczbę kroków na kilometry. 

Jak działa krokomierz w telefonie?

Jak włączyć krokomierz w telefonie? Jest wiele aplikacji do liczenia kroków, które można po prostu zainstalować na swoim smartfonie. Działanie opiera się o nawigację satelitarną GPS. To alternatywa dla mechanicznego rozwiązania, czyli tradycyjnej formy. Sygnały z satelity pozwalają zrobić z telefonu licznik kroków bez potrzeby posiadania wbudowanego wahadła oraz obwodu elektrycznego. 

Jak działa krokomierz w smartwatchu i smartbandzie?

Zegarki śledzą liczbę postawionych kroków za pomocą wbudowanego akcelerometru. Wszystko odbywa się na podstawie ruchu nadgarstkiem. Wtedy urządzenie zalicza to jako krok. Jeśli chcesz poprawić dokładność swojego smartwatcha, wówczas warto rzucić okiem w ustawieniach – określ położenie gadżetu na Twojej dłoni. Poszczególne ruchy nadgarstka mogą być zaliczane jako krok. 

Jak oszukać krokomierz?

Jedną kwestią jest poprawne liczenie kroków – do czego każde urządzenie dąży jak tylko może. Inną sprawą jest oszukiwanie krokomierzy. W jakich sytuacjach może dojść do niepoprawnego naliczania kroków? Oto kilka z nich: 

  • stój w miejscu i trzymając urządzenie, ruszaj ręką do przodu oraz do tyłu
  • włóż urządzenie do skarpetki i poruszaj nogami leżąc w miejscu
  • przytwierdź telefon do odkurzacza, mopa lub miotły

To tylko kilka przykładów. Oczywiście jest ich znacznie więcej i sprowadzają się do umocowania telefonu w miejscu, które drga, rusza się lub obraca. 

Jakie krokomierze na telefon?

W przypadku krokomierzy na smartfona wybór jest szeroki. Jednymi z ciekawszych opcji do wyboru są:

Jeśli żaden z wymienionych krokomierzy na telefon nie przypadł do Twojego gustu, wówczas warto poszukać samodzielnie krokomierzy w Google Play! Propozycji jest bardzo dużo, więc na pewno uda się znaleźć tą właściwą, która zaspokoi wszystkie potrzeby i podpasuje do gustu.

Jak działa krokomierz? To standardowe pytanie, które prędzej czy później zada sobie każdy użytkownik takiego urządzenia jak smartband i smartwatch. No bo skąd ten magiczny gadżet wie, kiedy zostanie postawiony krok? W zależności od tego, czy wybierzesz tradycyjne rozwiązanie, czy jednak zdecydujesz się na podążanie za duchem czasu, wówczas wybierzesz urządzenie, które na swój sposób będzie liczyć kroki. Należy mieć na uwadze, że niezależnie od tego, jakie urządzenie oraz jaki sposób liczenia kroków się wybierze, należy nastawiać się przede wszystkim na szacunkowe liczby. To jedynie przybliżone pomiary, dlatego mało kiedy są one dokładne. 

Źródło obrazka wyróżniającego: Obraz schroederhund z Pixabay

Sprawdź najnowsze wpisy