ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Jaki hub USB kupić? Najlepsze modele z USB-A, USB-C i innymi portami

Autor: Marek Janiak Kategoria: Technologia

Kończą ci się porty na płycie głównej, a musisz podpiąć jeszcze dysk zewnętrzny i kilka innych rzeczy? W końcu ilu ludzi, tyle scenariuszy wykorzystania. Sprawdzamy najlepsze modele z różnorodnymi zestawami portów i podpowiadamy, jaki hub usb wybrać i na co zwracać uwagę.

Jaki hub USB wybrać i na co zwracać uwagę? Ranking 2022 – spis treści:

  1. Co to hub USB i jak działa? Dlaczego warto z niego korzystać i do czego podłączyć?
  2. Czym się różni hub aktywny od pasywnego? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
  3. Jaki hub USB-A pasywny do 100 zł? Axagon HMA-CR3A, czyli 1x SD i microSD + 3x USB-A 3.2 Gen1
  4. Jaki hub USB-A aktywny do 120 zł? Unitek Y-3090 7x USB 3.2 Gen 1 z zasilaczem
  5. Jaki uniwersalny hub USB-C do 150 zł? Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1
  6. Jaki gamingowy hub USB-C do 300 zł? Unitek uHUB S7+ 7w1 USB-C z HDMI 2.0 i podświetleniem RGB
jaki hub usb 3.0 3.2 usb-c usb-a hdmi ranking poradnik

Co to hub USB i do czego podłączyć? Jak działa hub USB?

Zewnętrzne dyski twarde i półprzewodnikowe, pendrive’y, myszki, klawiatury, ładowarki i inne akcesoria – w erze tak wielu urządzeń podłączanych pod porty USB, nie dziwi fakt sporej popularności rozgałęziaczy wszelkiego rodzaju.

Istota działania jest bardzo prosta – podłączone do jednego portu urządzenie jest jednocześnie replikatorem portów. W niewielkiej lub nieco większej podłużnej obudowie zwykle znajdziemy przynajmniej kilka dodatkowych gniazd (najczęściej od 3 do 6), które umożliwią nam podłączenie niezbędnej dla nas elektroniki.

jaki działa hub usb jak podłączyć

Kupując hub zyskujemy nie tylko możliwość zwiększenia liczby urządzeń, z których możemy korzystać, ale również wygodę i komfort ich podłączania czy rozłączania na co dzień. Większość wyjść USB znajduje się bowiem z tyłu obudowy komputera i w zależności od jej usytuowania, dostęp do nich może być utrudniony. W takim przypadku wystarczy wyprowadzić kabel wraz z hubem USB np. na biurko, bądź w inne dogodne dla nas miejsce.

Warto przy tym pamiętać, że przy podłączeniu nie musimy ograniczać się do komputera czy laptopa. Z równie dobrym pożytkiem wykorzystamy rozgałęziacz np. przy podłączeniu do telewizora bądź routera. Większość telewizorów posiada porty z tyłu obudowy lub na boku na sporej wysokości od dolnej krawędzi, co uniemożliwia łatwe korzystanie z zewnętrznych dysków HDD i SSD.

co to hub usb

Czym się różni hub aktywny od pasywnego? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Oczywiście każdy sprzęt wymaga zasilania, a im większa liczba urządzeń, tym większe wymogi wobec wybranego przez nas huba. Przed zakupem zastanówmy się więc, jakie są nasze potrzeby odnośnie rodzaju portów i ile urządzeń jednocześnie chcemy podłączyć.

Odpowiedź na te pytania pozwoli nam na dokonanie wyboru pomiędzy hubem aktywnym i pasywnym. W tym pierwszym przypadku hub posiada własny dedykowany zasilacz, który podłączamy do gniazda elektrycznego. Taki rodzaj rozdzielacza dysponuje lepszymi parametrami i mocą potrzebną do obsłużenia bardziej wymagających urządzeń – dotyczy to zwłaszcza zewnętrznych dysków twardych o dużej pojemności.

replikator portów hub usb rozdzielacz rozgałęziacz

Hub pasywny czerpie energię potrzebną do działania bezpośrednio z komputera, co niestety wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Tego typu urządzenia sprawdzą się przede wszystkim, jeśli nie potrzebujemy dużej mocy (chcemy podłączyć np. pendrive’a, odbiornik USB od myszki czy inne drobiazgi) lub nie zależy nam na większej ilości portów (ewentualnie nie zamierzamy korzystać z wszystkich naraz). W przypadku posiadania nieco bardziej zasobożernej elektroniki, raz jeszcze rekomenduję wybór modelu z zasilaczem.

Poza powyższym zwróćmy uwagę na jakość wykonania, wymiary i typ wtyku służącego do podłączenia (najlepsze połączenie zapewnią standardy USB-C oraz USB 3.0 lub wyższy, omijajmy szerokim łukiem przestarzały i wolny standard USB 2.0). Przyjrzyjmy się materiałom, z których hub został wykonany (nieco droższe konstrukcje bazują na aluminium), zaś odnośnie wymiarów, poza danymi dotyczącymi samego sprzętu, nie zapomnijmy sprawdzić czy będzie nam odpowiadała także długość przewodów.

jaki hub usb poradnik ranking 2022

Jaki pasywny hub USB do 100 zł? Axagon HMA-CR3A, czyli 1x SD i microSD + 3x USB-A 3.2 Gen1

jaki pasywny hub USB do 100 zł Axagon HMA-CR3A

Za kwotę niespełna 100 zł otrzymujemy naprawdę dobrze wykonany hub firmy Axagon. Obudowa ze stopu aluminium zapewnia niezłą ochronę przed przypadkowymi uszkodzeniami podczas podróży, zaś o świetną przyczepność zadbają gumowe podkładki.

Cechą wyróżniającą tego modelu jest obecność trzech portów w nowoczesnym standardzie USB-A 3.2 Gen 1 o dużej przepustowości danych oraz czytnika kart w dwóch slotach, micro SD (microSD / microSDHC / microSDXC / TransFlash) oraz SD (wszystkie wiodące formaty).

Axagon HMA-CR3A hub usb do laptopa dla fotografa

Co istotne, możliwa jest tu równoczesna praca kart i bezpośrednie kopiowanie plików pomiędzy nimi. Taka kombinacja i funkcjonalność portów sprawdzi się m.in. w pracy fotografa lub entuzjasty amatorskiej obróbki zdjęć.

Wtyk USB-A oznacza, że złącze USB-C w laptopie czy na płycie głównej nadal pozostaje wolne. Samo urządzenie możemy podłączyć również do telefonu lub tabletu za pomocą odpowiedniego adaptera (OTG lub przejściówki z portu USB-A do USB-C). Możemy wówczas liczyć na ładowanie prądem o wartości 1.5A/5V.

Axagon HMA-CR3A

Jaki hub USB-A aktywny do 120 zł? Unitek Y-3090 7x USB 3.2 Gen 1 z zasilaczem

jaki hub USB-A aktywny do 120 zł Unitek Y-3090 7x USB 3.2 Gen 1 z zasilaczem

Masz naprawdę sporo sprzętu i dwa, trzy porty, to zdecydowanie za mało? Rozwiązaniem będzie Unitek Y-3090, dzięki któremu podłączysz do siedmiu urządzeń naraz.

Całość została bardzo dobrze przemyślana od strony technicznej. Wszystkie porty wspierają standard SuperSpeed USB 3.2 Gen 1, a dodatkowy zasilacz pozwoli na obsługę nawet najbardziej prądożernych akcesoriów.

Unitek Y-3090 7x USB 3.2 Gen 1 z zasilaczem

Pomyślano również o kwestiach związanych z bezpieczeństwem. Zastosowano tutaj szereg zabezpieczeń: przed zwarciem, przeładowaniem lub niepożądanym napięciem. Pod tym kątem jest to jeden z najlepszych modeli dostępnych w tym przedziale cenowym.

Hub wspiera technologię ładowania BC 1.2, która optymalizuje napięcia dla podłączonego urządzenia i dba o jak największą żywotność ładowanych baterii. Jakość wykonania stoi na dobrym poziomie, a pracę urządzenia sygnalizuje dioda LED.

Unitek Y-3090

Jaki uniwersalny hub USB-C do 150 zł? Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1 AK50

jaki uniwersalny hub USB-C do 150 zł Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1

Jeśli potrzebujemy gniazda obsługującego sygnał wideo, warto rozważyć adapter USB-C 7w1 firmy Green Cell. Urządzenie można nazwać prawdziwym kombajnem dla wymagających użytkowników, posiadających sporo różnorodnej elektroniki.

Znajdziemy tu praktycznie wszystkie niezbędne złącza – wyjście USB-C, dwa porty USB 2.0 i jeden USB 3.0, czytniki kart micro SD i SD oraz interfejs HDMI. Jak podaje producent, ten ostatni pozwoli na przesyłanie sygnału 1080p z częstotliwością 60 Hz lub 4k z częstotliwością 30 Hz.

Jakość wykonania i spasowania elementów nie budzi żadnych zastrzeżeń. Całość dopełniają w tym względzie niewielkie, kompaktowe wymiary, które sprawiają, że mamy do czynienia z urządzeniem poręcznym i łatwym w transporcie.

Green Cell Hub Adapter wspiera rozwiązania dedykowane środowiskom pracy – sprawdzi się idealnie jako alternatywa dla stacji DeX oraz wielu systemów PC Mode. Nie zabrakło tu wsparcia dla sprzętu Apple oraz obecności standardu Power Delivery.

Green Cell Hub Adapter USB-C 7w1 AK50

Jaki gamingowy hub USB-C do 300 zł? Unitek uHUB S7+ 7w1 USB-C z HDMI 2.0 i podświetleniem RGB

jaki gamingowy hub USB-C do 300 zł Unitek uHUB S7+ 7-in-1 USB-C z HDMI 2.0 i podświetleniem RGB

Na sam koniec coś dla fanów bardzo dobrej specyfikacji technicznej, mieniących się kolorów podświetlenia RGB i gamingowego wzornictwa. Unitek uHUB S7+ 7-in-1 to urządzenie z gatunku do it all, zawierające sporą liczbę portów na każdą okazję.

Dość powiedzieć, że sprzęt jako jedyny w tym zestawieniu wspiera interfejs HDMI w standardzie 2.0, co oznacza przesył sygnału o rozdzielczości 4k przy częstotliwości odświeżania 60 Hz, 1440p przy 144 Hz i 1080p przy zawrotnej wartości 240 Hz.

Poza powyższym do naszej dyspozycji oddano dwa porty USB 3.2 Gen 2, dwa porty USB-C 3.2 Gen 2, jedno gniazdo RJ-45 oraz wyjście słuchawkowe / wejście mikrofonowe 3.5 mm. Obecny tu Gigabit Ethernet jest w pełni zgodny ze standardem IEEE 802.3, możemy więc liczyć na transfery rzędu 10/100/1000 Mb/s.

Dzięki wyjściu USB-C, uHUB S7+ łatwo połączymy z portami Thunderbolt 3 lub portem USB-C wspierającym tryb DP Alt Mode oraz funkcję przesyłania danych. Obudowa o agresywnym wzornictwie została wykonana ze stopu aluminium, a całość sprawia wrażenie wręcz pancernej konstrukcji, która posłuży przez długi okres czasu.

Unitek uHUB S7+ 7-in-1 USB-C z HDMI 2.0

Sprawdź najnowsze wpisy