ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Meta została pozwana przez Meta

Meta została pozwana przez Meta – to się musiało tak skończyć

Autor: Paweł Maretycz Kategoria: Technologia

Nazwanie firmy Meta po tym, jak Facebook zaczął się źle kojarzyć, nie było najlepszym pomysłem. I to wcale nie dlatego, że kojarzy się to z nielegalną sprzedażą alkoholu pozbawionego akcyzy, za to często wątpliwej jakości, lub z twardym narkotykiem. Problemem tu jest raczej to, że Meta to nazwa tak prosta i wpadająca w ucho, że aż trudno uwierzyć, że żadna inna nie wpadła na taki pomysł. No cóż, właściwie to wpadła i to nie jedna. Z tego też powodu Meta została pozwana przez Meta za kradzież nazwy. I to nie jest ostatni tego typu przypadek.

Meta została pozwana przez Meta

Dokładnie tak: to nie pierwszy raz, kiedy Meta, jest oskarżona o kradzież nazwy firmy. I tak jak w poprzednich przypadkach strona oskarżająca korzystała z tej nazwy na długie lata przed tym, jak Facebook postanowił zmienić swoje szaty w 2021 roku. Warto tu dodać, że Meta, o której mowa w przypadku tej konkretnej sprawie zajmuje się tworzeniem instalacji artystycznych. 

Na korzyść dawnego Facebooka przemawia tutaj fakt, że cała sprawa jest lekko… naciągana – a przynajmniej na pierwszy rzut oka. Otóż Meta nie jest oficjalną zarejestrowaną nazwą, chociaż określenie to jest stosowane od lat. Technicznie rzecz biorąc to firmę zarejestrowano jako MetaX LLC. I o ile na samo LLC łatwo przymknąć oko, tak olbrzymi X na końcu nazwy nieco podkopuje sensowność oskarżenia.

Owszem, nazwanie firmy podobnie również może być uznane za próbę podszycia się, ale… nie sądzę, żeby dawny Facebook dążył do bycia mylonym z małą firmą od instalacji artystycznych. Z drugiej strony nie można patrzeć na to w ten sposób, ponieważ to daje gigantom przyzwolenie na zachowania, za które mniejsi gracze są karani. Wielkie korporacje nie powinny mieć łatwiej, niż lokalne biznesy. I tak mają olbrzymią przewagę ze względu na swoją wielkość. 

Zwłaszcza że jednym z elementów pozwu MetaX jest to, że firma nie chce być kojarzona z Facebookiem. Właściciele firmy podkreślają, że przez lata budowali swoją pozycję i opinię na rynku. I nie chcą być kojarzeni z powodu nazwy z dawnym Facebookiem. Dodają przy tym, że ten kojarzy się głównie ze skandalami i toksycznością, od której chcą się odciąć. Z tego powodu chcą, aby gigant mediów społecznościowych zmienił nazwę na taką, która się z nimi nie kojarzy. I to właśnie dlatego Meta została pozwana przez Meta.

Źródło: TechSpot

Sprawdź najnowsze wpisy