ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Stefan Banach w Google Doodle – jego podobizna zastąpiła dziś logo Google w wyszukiwarce

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Dziś w Google Doodle pojawił się Stefan Banach. Podobizna tego człowieka wyświetla się osobom, które uruchamiają wyszukiwarkę Google. Kim jest ta osoba i dlaczego internetowy gigant ją wspomina?

Stefan Banach w Google Doodle

Stefan Banach w Google Doodle

Stefan Banach to urodzony w Krakowie polski matematyk żyjący w latach 1892-1945. Choć przed I wojną światową nie ukończył studiów, to w 1913 roku otrzymał pół-dyplom (zaliczenie dwóch lat na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Lwowskiej). Samodzielnie zgłębił największe tajniki królowej nauk – szkoła nie miała w tym udziału. Miał mawiać, że program nauczania w szkole jest jak używanie bagnetu zamiast wykałaczki – przypomina polski oddział Google.

Kariera naukowa Banacha rozpoczęła się przypadkiem. Matematyk rozmawiał ze swoim znajomym o skomplikowanym problemie z tej dziedziny, a konwersację usłyszał doktor Hugo Steinhaus. Tak zaintrygowało go to, co usłyszał, że zaprosił Banacha do współpracy. W swojej karierze naukowej Banach dotarł aż do stopnia profesora zwyczajnego. Polski matematyk miał w swoim dorobku ok. 60 prac naukowych. Kilka z nich zostało wydanych już po jego śmierci. Prace o szczególnym znaczeniu to Teoria operacji liniowych oraz Teoria operacji.

Z życiem Stefana Banacha wiąże się wiele anegdot. Znany był z tego, że przesiadywał wraz z innymi matematykami i studentami w lwowskiej kawiarni “Szkocka”, gdzie wspólnie rozwiązywali wiele złożonych matematycznych zagadnień. Swoje ustalenia zapisywali ponoć na serwetkach, a nawet na stołach – przypomina Google.

Okolicznościowy obrazek Doodle wyświetla się dziś nad polem wyszukiwania w Google internautom z Polski, Islandii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Bułgarii, Grecji, Izraela, Australii oraz Nowej Zelandii.

Google Doodle to okolicznościowe obrazki, które pojawiają się co jakiś czas nad polem wyszukiwania w wyszukiwarce Google. Specjalne grafiki nawiązują do świąt (np. Dzień Babci, Dzień Dziadka, Święto Niepodległości) i ważnych wydarzeń społecznych oraz sportowych (np. Igrzyska Olimpijskie), czasami upamiętniają też osoby, które dokonały czegoś istotnego. Pierwotnie jako Doodle udostępniano jedynie statyczne obrazy. Od jakiegoś czasu zdarzają się jednak również animowane grafiki, czasami wraz z Doodlem Google udostępnia nawet przeglądarkowe gry.

źródło: Google Polska

Sprawdź najnowsze wpisy