ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 CD

Windows 11 umożliwi piracenie CD, a to dopiero początek nowości

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Microsoft nie próżnuje i wciąż stara się ulepszać wrażenia z korzystania z Windowsa 11. System ten jest stale testowany przez insiderów. Ostatnie dwa buildy pokazały, jakich nowości możemy się tu spodziewać w przyszłości. Najbardziej dziwi mnie fakt, że Windows 11 umożliwi piracenie CD – jest to pomysł rodem z Windowsa XP. To nie jedyne nowości, które pojawiły się w buildach 25158 oraz 25151, a także zmianom dwóch aplikacji w kanale Dev. Co jeszcze wzbudziło moje emocje?

Sprawdź też: Świetna promocja na iPada mini – rewelacyjna cena z tego linku!

Nowe funkcje, czyli Windows 11 umożliwi piracenie CD

Zapewne wielu użytkowników korzysta z Widżetów w Windowsie 11. Niestety obszar ten ma ograniczone funkcje. Wynika to z faktu, że póki co, dostępne są tu jedynie widżety stworzone przez Microsoft. Co prawda gigant z Redmond zapowiedział otwarcie tego obszaru dla deweloperów trzecich, na razie musimy zadowolić się podstawową zawartością. Microsoft jednak nie próżnuje i ostatnio ogłosił, że na Pasku zadań pojawią się „żywe” informacje – zmieniające się na bieżąco.

Windows 11 widżety

To świetne udogodnienie, ale na tym nie koniec – wiemy też, że pojawi się tu licznik powiadomień z wyświetlanego widżetu. Na zaprezentowanym obrazku widać go na widżecie prognozy pogody i nie oznacza to, że mamy powiadomienie właśnie z tego obszaru. Po kliknięciu, może okazać się, że dotyczy ono np. wyniku meczu czy powiadomienia z sekcji finansowej. Korzystający zobaczy nową informację na górze ekranu.

Warto zwrócić też uwagę na eksperymenty Microsoftu z ikonami na Pasku zadań. Gigant z Redmond podziękował wszystkim insiderom, którzy zgłosili feedback w tej sprawie i zaprezentował różne możliwości wizualizacji aplikacji w tym obszarze.

Pasek zadań Windows 11

Poważne zmiany zagościły także w aplikacjach aparatu oraz Media Playerze. Ta pierwsza, co prawda nie jest zbyt często używana na urządzeniach z Windowsem. Laptopy, komputery lub tablety to sprzęt, który nie służy na co dzień do robienia przyzwoitych jakościowo fotografii. Nie zmienia to faktu, że aplikacja aparatu otrzymała zaktualizowany interfejs, który pasuje do interfejsu Windowsa 11.

Widzimy tu uproszczone menu po prawej stronie, które zostało opatrzone w formie ikon. Mamy tu chociażby opcję zrobienia zdjęcia, nakręcenia wideo lub uwiecznienia notatki. W prawym górnym rogu dostępna jest możliwość zmiany aparatu a w prawym dolnym rogu podgląd ostatnio zrobionych fotografii. Po lewej stronie użytkownik znajdzie dostępne opcje w tym samowyzwalacz bądź tryb HDR. Wśród nowych funkcji zobaczymy np. skanowanie kodów QR i kodów kreskowych.

Aparat Microsoft

Druga aplikacja – Media Player, otrzymała dość szokującą zmianę. Windows 11 umożliwi piracenie CD! Obsługiwane formaty to: AAC, WMA, FLAC i ALAC. Użytkownik będzie mógł przegrać zawartość płyty do Media Playera i odtworzyć ją z poziomu komputera. Aby skorzystać z opcji, trzeba będzie włożyć dysk do napędu, przejść do sekcji „Audio CD” i wybrać „Zgraj CD”. Przy okazji można zmienić kilka ustawień np. szybkość transmisji lub format pliku. Ponad 20 lat temu takie działania były standardem, a rynek muzyczny przeżywał przez to prawdziwy koszmar. Sprzedaż CD spadała drastycznie z roku na rok, a upadający rynek został uratowany dopiero przez serwisy streamingowe.

Windows 11 umożliwi piracenie CD

Warto też dodać, że deweloperzy poprawili działanie filmów i telewizji na urządzeniach Arm64 – można oczekiwać lepszej wydajności i szybszego działania. Nowy Media Player jest zbudowany na Groove Music i obsługuje lepsze odtwarzanie wideo, dużą bibliotekę i interfejs, który pasuje do wyglądu i stylu systemu Windows 11. Aplikacja jest dostępna w Sklepie Microsoft pod nazwą: Odtwarzacz multimedialny Windows.

Mniejsze poprawki i zmiany

To, że Windows 11 umożliwi piracenie CD nie powinno szokować w czasach, w których te nośniki nie są najważniejszym źródłem sprzedaży muzyki. To dobra opcja, która wzmocni wrażenia i możliwości słuchania muzyki. Microsoft pamiętał też, aby oprócz dodania nowych funkcji, naprawić błędy, których w wersjach Beta i Dev jest od groma. Oto najważniejsze zmiany:

  • Naprawiono wiele błędów Eksploratora plików w tym ten, który powodował pojawianie się dużych kart, a także awarię pliku explorer.exe. Ponadto, zamykanie menu kontekstowego będzie bardziej niezawodne, a otwarcie spakowanego folderu nie będzie miało pustej nazwy. Naprawiono też błąd pojawiający się przy naciskaniu kombinacji klawiszy CTRL + Tab.
  • W Pasku zadań rozwiązano problem z przypiętymi ikonami aplikacji oraz awariami pliku explorer.exe. Microsoft pozbył się także bugu, przez który Menu Start zawieszało się w czasie używania kombinacji klawiszy: CTRL + Shift + strzałka w prawo. Insiderzy nie będą mieli też problemów z błędami podczas otwierania Menu Start.
  • Kilka poprawek dotarło też do sekcji Ustawień, gdzie zaktualizowano obszar „System” i nazwano go „System i Windows Update”. Ponadto, insiderzy nie zobaczą już błędu w sekcji Bluetooth i urządzenia. Naprawiono też problem szybkich ustawień i błąd ikony obok pola hasła Wi-Fi w tej sekcji.
  • Inne naprawione błędy obejmują przykładowo: pozbycie się problemów z plikiem textinputhost.exe, zaktualizowanie czcionki Times New Roman, ulepszenia w wydajności otwierania widoku zadań, poprawiony gest trzykrotnego dotknięcia dwoma palcami, naprawiony problem grupowania usług w Microsoft Edge.

Źródło: Microsoft, techradar

Sprawdź najnowsze wpisy