ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Sztuczna inteligencja odkrywa galaktyki – jej dokonania są imponujące

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Sztuczna inteligencja współpracująca z astronomami odkryła 40 tysięcy nietypowych galaktyk pierścieniowych. Zdaniem twórców systemu, którego nazwa to Zoobot, program można wytrenować do radzenia sobie z różnymi zadaniami i poszukiwania innych obiektów. Inteligentny algorytm jest w stanie nie tylko zastąpić astronoma w niektórych czynnościach, ale nawet przewidzieć, w którym miejscu człowiek prawdopodobnie by się pomylił.

Sztuczna inteligencja odkrywa galaktyki pierścieniowe

fot. Jake Weirick/Unsplash

Naukowcy z University of Manchester zwracają uwagę na to, że do zbadania galaktyk potrzeba analizy milionów zdjęć. W ramach projektu Galaxy Zoo od 15 lat pomagają w tym ochotnicy. Zadanie jest jednak tak wymagające, że przerasta możliwości nawet licznych zespołów ludzi.

Dr Mike Walmsley i jego koledzy użyli blisko 100 mln pomiarów wykonanych przez 10 lat trwania projektu, by stworzyć inteligentny algorytm analizujący tego typu zdjęcia. Zoobot może zastąpić człowieka w analizie galaktyk oraz wskazać, gdzie astronom-amator prawdopodobnie popełniłby błąd. Naukowcy ogłosili właśnie, że program odkrył aż 40 tysięcy rzadkich galaktyk pierścieniowych. Może to oznaczać, że we wszechświecie jest ich sześć razy więcej, niż do tej pory sądzono.

Pierścienie potrzebują miliardów lat, by się utworzyć, a w czasie kolizji galaktyk ulegają destrukcji. Odkryty właśnie gigantyczny zbiór takich obiektów umożliwi badanie ewolucji samotnych galaktyk, które nie uległy kolizji i zachowały swój pierścień. Galaxy Zoo kończy w tym tygodniu 15 lat i nadal rozwijamy ten program. Praca, którą kieruje dr Walmsley umożliwi nowe generacje odkryć dokonywanych w czasie kolejnych planowanych badań galaktyk – mówi dr Brooke Simmons z University of Lancaster, który kieruje projektem Galaxy Zoo.

Zoobot może być trenowany, by w przyszłości radzić sobie z kolejnymi zadaniami. Program do tej pory odpowiedział badaczom na 50 różnych pytań. Dzięki Zoobotowi ludzie i maszyny współpracują, aby przekraczać w nauce kolejne granice. Pomagamy astronomom w odpowiadaniu na pytania, o których byśmy nawet nie pomyśleli – mówi dr Mike Walmsley.

źródło: PAP, zdjęcie główne: Guillermo Ferla/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy