ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
ChromeOS Flex

ChromeOS Flex sprawi, że Twój stary sprzęt z Windowsem ożyje – zainstaluj go za darmo teraz!

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

System Chrome OS nie jest zbyt dobrze znany przez przeciętnego Kowalskiego. W naszym kraju dominuje Windows, a coraz większą popularność zdobywa macOS od Apple. Platforma Google jest bardzo niszowa. Być może to się zmieni dzięki ChromeOS Flex. To oprogramowanie może sprawić, że stary sprzęt zyska nowe życie. Google bowiem od zawsze chwaliło się, że jego systemy pożerają naprawdę niewielką ilość zasobów systemu i działają płynnie. Trudno się z tym argumentami nie zgodzić.

Sprawdź też: Xiaomi Mi Band 7 w rewelacyjnej promocji na start – aż 50 zł taniej w polskim sklepie!

Co to jest ChromeOS Flex?

ChromeOS Flex

System ten powstał na podstawie Chrome OS, który bazuje na Linuxie. Google ogłosiło nową platformę 15 lutego 2022 roku. Jej powstanie było możliwe dzięki przejęciu firmy Neverware. Platformę można zainstalować na 64-bitowych komputerach z procesorami Intel i AMD, w tym nawet na starszych komputerach Mac. Google rozpoczęło testowanie oprogramowania na początku tego roku w wersji preview. Następnie, deweloperzy usunęli ponad 600 błędów i system stał się gotowy do wydania na rynek. Amerykański gigant chce, aby platforma działała na jak największej liczbie urządzeń.

„Codziennie pracujemy nad większą liczbą certyfikatów i nawet jeśli Twoje urządzenie nie jest jeszcze certyfikowane, nadal możesz wypróbować Chrome OS Flex”.

– twierdzi Thomas Riedl, dyrektor ds. produktów, przedsiębiorstw i edukacji w Google

Główną zaletą tego systemu jest możliwość „ożywienia” starego sprzęt, który często jest (z uwagi na niedzisiejsze parametry) wyrzucany na śmietnik. Tego typu urządzenie z zainstalowanym ChromeOS Flex mogłoby posłużyć niejednemu uczniowi do nauki zdalnej. Google zrobiło świetny krok w celu zmniejszenia odpadów elektronicznych, a jednocześnie zwiększenia szans młodych ludzi.

Co oferuje ChromeOS Flex?

Wypróbuj pierwszy w chmurze, szybki, łatwy w zarządzaniu i bezpieczny system operacyjny dla komputerów PC i Mac. ChromeOS Flex to zrównoważony sposób na modernizację posiadanych już urządzeń. Łatwo go wdrożyć w całej flocie lub po prostu wypróbuj, aby zobaczyć, co ma do zaoferowania system operacyjny zorientowany na chmurę”.

– tak ChromeOS Flex jest reklamowany przez Google.

ChromeOS Flex to tak naprawdę nieco okrojona wersja ChromeOS, która nie wspiera aplikacji Google i Sklepu Play. Jeśli to zbyt mało, to przyjrzyjmy się jego podstawowym funkcjom:

 • Nadzwyczajne bezpieczeństwo – system ten jest bezpieczniejszy niż Windows – technologia sandboxu eliminuje potrzebę posiadania dodatkowego programu antywirusowego, a cyberprzestępcy nie mają możliwości wedrzeć się do platformy. Można też zdalnie wyczyścić lub wyłączyć urządzenia albo ograniczyć logowania dla bezpieczeństwa danych.
 • Szybka instalacja i łatwość używania – instalacja jest banalnie prosta i wymaga dysku USB, a wszelkie ustawienia synchronizują się automatycznie. Aktualizacje są również bajecznie proste do instalacji. Dodatkowo, Google oferuje długoterminowe wsparcie.
 • Idealna platforma do nauki i pracy – największą jej zaletą jest szybkość działania i niezawodność nawet na starym sprzęcie. System zawiera uporządkowane i intuicyjne środowisko.
 • Pełne wykorzystanie starego sprzętu – już nie wyrzucisz starego urządzenia, które „ledwo zipie” na Windowsie – zainstaluj ChromeOS Flex i ciesz się niesamowitymi wrażeniami. W razie problemów, Google umożliwia wygenerowanie raportów o awariach.

Kolejną zaletą ChromeOS Flex jest jego większe bezpieczeństwo niż w przypadku Windowsa. System Google jest znacznie bardziej „zamknięty” niż Windows, co utrudnia cyberprzestępcom ewentualne ataki. Jedna z firm w Skandynawii po ataku hakerskim zdecydowała się przejść na platformę Google. 2000 komputerów otrzymało ChromeOS Flex w mniej niż 48 godzin – to bardzo szybka i łatwa zmiana nawet dla przedsiębiorstw.

Jak zainstalować ChromeOS Flex?

Google twierdzi, że ponad 400 urządzeń jest certyfikowanych do pracy z systemem, a instalacja jest bajecznie prosta. Do instalacji potrzebujesz:

 • Urządzenie, które znajduje się na liście certyfikowanego sprzętu, ale to nie wymóg – ChromeOS Flex działa też na pozostałych komputerach!
 • Dysk lub Pendrive’a USB o pojemności 8 GB lub większej.

Warto zauważyć, że Google stworzyło trzy wersje ChromeOS Flex: dla biznesu, dla edukacji i dla klientów indywidualnych. Każda z nich jest darmowa! Aby stworzyć bootowalny dysk USB (czyli dysk USB z plikami instalacyjnymi systemu) musisz:

Chromebook-utility
 • Dodać Chromebook Recovery Utility do Chrome lub Edge (niebieski guzik po prawej stronie),
 • Upewnij się, że rozszerzenie to jest włączone (opcja: rozszerzenia),
 • Kliknij rozszerzenie, aby otworzyć wyskakujące okienko – otworzy się Chromebook Recovery Utility,
jak zainstalować ChromeOS Flex
 • Kliknij rozpocznij,
 • Wybierz z listy: „Google Chrome OS Flex” oraz poniżej „Chrome OS Flex”,
 • Włóż czystego pendrive’a i kliknij dalej, 
 • Okienko powinno go znaleźć i wtedy można rozpocząć tworzenie bootowalnego dysku USB.

Aby zainstalować system ze stworzonego, bootowalnego dysku USB należy:

 • Ponownie uruchomić komputer,
 • W trakcie ponownego rozruchu wejść w BIOS i ustawić rozruch z dysku USB,
 • Upewnić się, że dysk USB jest włożony do złącza,
 • Powinno pojawić się okno instalacyjne – należy realizować krok po kroku według pojawiających się sugestii.

Co ciekawe, ChromeOS Flex zapewnia opcję wypróbowania systemu bez instalowania go! Możliwość ta pojawia się przy okazji bootowania dysku USB. Znajdziemy tam opcję „Wypróbuj najpierw”. Po sprawdzeniu systemu można go zainstalować klikając opcję „Zainstaluj ChromeOS Flex”.

Należy pamiętać, żeby przed instalacją zrobić ewentualny backup danych, gdyż te mogą zostać usunięte!

Źródło: Google, theverge, androidpolice

Sprawdź najnowsze wpisy