ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Startuje program Cyfrowy Powiat – samorządy mają być bardziej cyfrowe

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

W środę w Starostwie Powiatowym w Garwolinie zostały przedstawione założenia programu Cyfrowy Powiat. Jego cele to wsparcie rozwoju cyfrowego samorządów oraz wzmocnienie ich cyberbezpieczeństwa. Z efektów programu prawdopodobnie będą jednak zadowoleni również mieszkańcy uczestniczących w nim powiatów.

Założenia programu Cyfrowy Powiat

fot. cyfryzacja KPRM

Cyfrowy Powiat to konkurs grantowy dla powiatów. Planowany budżet programu wynosi 63 857 634 zł. Powiaty mogą wnioskować o dofinansowanie wynoszące pomiędzy 100 000 zł a 350 000 zł. Wnioski można składać do 9 września.

Cyfrowy Powiat to koleiny po Cyfrowej Gminie program, który jest skierowany do samorządów w całej Polsce. Zależy nam na tym, aby w całym kraju rozwój cyfryzacji był równomierny, aby w każdym miejscu w Polsce były równe szanse w dostępie do nowych technologii – mówił podczas środowej konferencji prasowej minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji.

Na co dokładnie będzie można przeznaczyć dofinansowanie? Wyszczególniono kilka kategorii.

  • Cyfryzacja biur, jednostek publicznych, jednostek podległych i nadzorowanych (z wyłączeniem placówek ochrony zdrowia) – zakup sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług oraz zdalnej pracy, stacje robocze, skanery, podpisy kwalifikowalne, czytniki itp. oraz zakup usług chmurowych.
  • Zakup sprzętu IT dla szkół i placówek specjalnych, domów dziecka, pieczy zastępczej, domów pomocy społecznej.
  • Szkolenia dla pracowników urzędu z obszaru cyberbezpieczeństwa, a także zaawansowanych usług cyfrowych.
  • Zapewnienie cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Jednym z celów programu jest wzmocnienie kompetencji instytucji w obszarze zdalnej obsługi interesantów. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach reakcji Unii Europejskiej na pandemię Covid-19. 

W przypadku programu Cyfrowa Gmina łączny budżet wyniósł miliard zł. Jego celem jest walka z wykluczeniem cyfrowym. To problem, który szczególnie dotyczy mało zamożnych gmin. Środki z programu mają pozwolić na zakup sprzętu komputerowego i oprogramowania, a także na sfinansowanie szkoleń, dzięki którym wdrażanie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie. O szczegółach dotyczących programu możecie przeczytać w podlinkowanym tekście.

źródło: cyfryzacja KPRM, zdjęcie główne: cyfryzacja KPRM

Sprawdź najnowsze wpisy