ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Windows 11 Peek

Przetestuj Windows 11, nim wydasz wyrok – Microsoft ma problem z użytkownikami

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Należę chyba do nielicznych użytkowników, którzy niemal po premierze zainstalowali Windows 11 na swoim komputerze. Oczywiście w takich momentach istnieją obawy, co do działania systemu i występowania błędów. Jednak od jesieni 2021 roku, platforma działa bezbłędnie, dlatego mogę powiedzieć: przetestuj Windows 11 i Ty – gigant z Redmond daje taką możliwość w nieoficjalny sposób. Warto tu dodać, że Microsoft przez kilka miesięcy od startu pozbył się wszelkich niedoskonałości. Nie zmienia to faktu, że część użytkowników nadal sceptycznie podchodzi do pomysłu zmiany systemu na nowy.

Sprawdź też: Galaxy Watch4 w rewelacyjnie niskiej cenie!

Microsoft ma problem z użytkownikami Windowsa

Microsoft nieustannie twierdzi, że adopcja Windows 11 względem poprzednika przebiega szybciej. Jednak twarde dane wskazują na to, że mamy do czynienia z powolną implementacją tego systemu przez użytkowników.

Przetestuj Windows 11

Według raportu sporządzonego przez AdDuplex za czerwiec 2022 r., Windows 11 znajduje się na 23,1% komputerów (z Windowsem), które mają aplikację Microsoft Store. Co więcej, w ostatnich miesiącach, jedynie 3,4% komputerów z platformą giganta z Redmond zostało uaktualnionych do Windows 11. Windows 10 ma wynik 62,2% z czego aktualizacja 21H2 – 32,8%, a update o kodzie 21H1 – 23,9%.

Podobne dane dostarcza nam Steam – najpopularniejszy internetowy sklep z grami. Według ankiety portalu, która została przeprowadzona w czerwcu, 21,23% użytkowników Steam korzysta z systemu Windows 11. Dane te można porównać do tych z AdDuplex, ponieważ użytkownicy Steama to w ponad 90% korzystający z systemów Microsoftu. Oczywiście dominującą rolę na Steam odgrywa Windows 10 z wynikiem aż 71,26%. Tu można zastanawiać się, dlaczego gracze nie chcą zmienić systemu na nowszy. Jednym z argumentów jest obawa o kompatybilność platformy ze starymi, ulubionymi tytułami. Oczywiście inny problem to niespełnienie przez komputery minimalnych wymagań hardware’owych do zainstalowania platformy.

Gracze bardzo wiele tracą nie instalując systemu, ponieważ zawiera on wiele funkcji np. auto HDR czy funkcje Xbox Game Bar aktywowane klawiszami WIN + G, które wzmacniają rozgrywkę i radość z najważniejszych tytułów. Jednak to stabilność i kompatybilność z grami przeważają nad funkcjonalnością i odstraszają od Windowsa 11. 

Przetestuj Windows 11, zanim wydasz na niego wyrok

Jednym ze sposobów na zwiększenie adopcji Windows 11, jest możliwość jego wypróbowania. Szkoda tylko, że Microsoft nie reklamuje takiej możliwości w oficjalny sposób i nie mówi o tym głośno. Przetestowanie nowego systemu to właściwie pomysł użytkowników, którzy boją się o funkcjonowanie ulubionych gier i programów. W jaki sposób można tego dokonać?

przetestuj Windows 11

Przetestuj Windows 11 za pomocą maszyn wirtualnych, które zostały ostatnio zaktualizowane – stanowi to idealny sposób na wypróbowanie nowej platformy. Odświeżone maszyny z nową aktualizacją mają datę wygaśnięcia ustawioną na 11 września. Testujący mają możliwość wykorzystania czterech opcji oprogramowania do wirtualizacji:

  • VMWare – jedna z najpopularniejszych aplikacji do wirtualizacji oprogramowania w chmurze – umożliwia dostęp do zasobów ze zdalnie połączonego urządzenia,
  • Hyper-V – umożliwia uruchamianie wielu systemów operacyjnych jako maszyn wirtualnych w systemie Windows. Jego cechą szczególną jest zapewnienie wirtualizacji sprzętu. Pozwala też na tworzenie wirtualnych dysków twardych, wirtualnych przełączników i wielu innych urządzeń, z których wszystkie można dodać do maszyn wirtualnych.
  • VirtualBox – to potężny software do wirtualizacji x86 i AMD64/Intel64 do użytku korporacyjnego i domowego. Jest bogaty w funkcje i dostępny jako bezpłatne oprogramowanie Open Source na warunkach licencji GNU.
  • Parallels – prosta i łatwa w obsłudze aplikacja do uruchamiania systemu Windows na przykład na komputerze Mac z procesorem Intel lub Apple M1 — wszystko bez ponownego uruchamiania. Zawiera ponad 30 narzędzi uruchamianych jednym dotknięciem, które upraszczają codzienne zadania na komputerach Mac i Windows.

Przetestuj Windows 11 pobierając nowe maszyny wirtualne za darmo z oficjalnej strony Microsoftu. Warto jednak zauważyć, że użytkownik będzie potrzebować dodatkowo 20 GB wolnego miejsca na dysku. Oczywiście opcja ta jest stworzona pod potrzeby programistów, którzy będą mogli przetestować np. Azure czy Windows App SDK. Jest to jednak także świetny i nieoficjalny sposób na sprawdzenie Windowsa 11 przez zwykłych użytkowników.

Inne powody, dla których użytkownicy boją się Windowsa 11

Głównym powodem, dla którego użytkownicy nie mogą zainstalować Windowsa 11 (o którym wielokrotnie pisałem) są wygórowane wymagania sprzętowe. Jednak postulat kompatybilności i niezawodności to coś, czego korzystający się naprawdę boją. Inne, mniejsze niedogodności to obawy o zmuszanie przez Microsoft używania przeglądarki Edge, która jest wciskana na Windowsie 11 w wielu obszarach. Akurat tego programu bym się nie obawiał, bo jest naprawdę świetny!

Użytkownicy przywykli też do starego Panelu Sterowania, gdzie znajdą wszelkie potrzebne opcje. Nie mogą się odnaleźć w sekcji Ustawienia, która zawiera obecnie najważniejsze możliwości dostosowania systemu do swoich preferencji. Inne argumenty to trudność z dostosowaniem do nowego Paska Zadań i Menu Start – jednak to uważam jedynie za kwestię przyzwyczajenia i przywiązania do starych rozwiązań.

Na koniec warto przypomnieć, że użytkownicy, którzy zechcą zainstalować Windows 11, mają 10 dni na powrót do starszej wersji. To także świetna opcja, aby przetestować system.

Źródło: techradar, windowscentral, microsoft

Sprawdź najnowsze wpisy