ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Tryb samolotowy – czym jest, jak działa i kiedy warto go używać?

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Niezależnie czy posiadamy kilkunastoletni telefon z klawiszami, czy najnowszego smartfona, jedną z opcji w ustawieniach urządzenia jest tryb samolotowy. Niby każdy go kojarzy, jednak nie każdy wie choćby, kiedy warto go używać. Po lekturze tego poradnika wszystko stanie się jednak jasne.

Tryb samolotowy – co to jest i skąd jego nazwa?

fot. Samson Vowles/Unsplash

Telefon komórkowy jest wyposażony w podzespoły umożliwiające komunikację ze światem. Tryb samolotowy sprawia jednak, że urządzenie przestaje łączyć się z nadajnikami. Gdy opcja ta jest aktywna, nie da się prowadzić rozmów głosowych, wysyłać ani odbierać SMS-ów ani korzystać z danych mobilnych (internet działa tylko przez WiFi). Gdy tryb samolotowy jest włączony, możemy używać telefonu do zadań niewymagających łączności z infrastrukturą sieciową (robienie notatek, wykonywanie i przeglądanie zdjęć, używanie aplikacji i gier działających offline).

Nazwa trybu ma związek z sytuacją, w której jego włączenie jest obowiązkowe. Chodzi oczywiście o podróż samolotem. Kiedyś popularne były teorie, według których normalnie działające telefony na pokładzie mogą zakłócić działanie urządzeń z wyposażenia samolotu i doprowadzić do katastrofy. W ostatnich latach piloci przyznają, że to bardzo nieprawdopodobna teoria. Dlaczego więc wciąż w samolotach obsługa informuje o konieczności włączenia trybu samolotowego?

Patrick Smith, zawodowy pilot, w swojej książce Pilot ci tego nie powie, zwraca uwagę na sygnały i impulsy energii, które wysyła włączony telefon. Teoretycznie mogą one przeszkadzać w funkcjonowaniu urządzeń pokładowych. Choć samoloty są projektowane tak, by mieć ochronę przed tego typu zakłóceniami, zawsze lepiej dmuchać na zimne. Inny powód to ciche zgrzyty i szumy, które mogą słyszeć w słuchawkach piloci, gdy w pobliżu jest włączony telefon. Utrudnia to pracę załodze samolotu.

Kiedy warto używać trybu samolotowego?

fot. Alejandro Escamilla/Unsplash

Tryb samolotowy może nam się przydać nawet jeśli nigdy nie latamy samolotem. Oto sytuacje, w których warto rozważyć włączenie tej opcji:

  • Ważne spotkanie. Kiedy mamy bardzo ważną rozmowę lub uczestniczymy w wydarzeniu, podczas którego inni mają nam nie przeszkadzać, tryb samolotowy może okazać się bardzo przydatny. Oczywiście możemy wyłączyć telefon całkowicie, jednak wtedy nie będziemy mogli korzystać z innych jego funkcji (a może akurat będziemy potrzebować kalkulatora lub notatek). Z kolei zwykłe wyciszenie urządzenia nie zablokuje rozpraszających komunikatów o tym, że ktoś do nas napisał lub zadzwonił.
  • Granie w gry na smartfonie. Jeśli gramy w bezpłatne gry, które nie wymagają połączenia z internetem, przydatne może być włączenie na czas rozgrywki trybu samolotowego. Pozwoli to rozwiązać problem bardzo dużej liczby reklam, które często pojawiają się w takich produkcjach.
  • Konieczność zaoszczędzenia baterii. Jeśli zostało nam niewiele procent baterii, a wiemy, że przez jakiś czas nie będziemy mieli dostępu do ładowarki, możemy rozważyć włączenie trybu samolotowego. Brak łączności siecią komórkową z pewnością wydłuży czas pracy urządzenia. Telefon z włączonym trybem samolotowym powinien też szybciej się ładować. Jeśli jednak chcemy oszczędzać akumulator, bo np. czekamy na ważny telefon, lepiej będzie zastosować inne metody, takie jak zmniejszenie jasności ekranu.
  • Problemy z zasięgiem i internetem. Jeśli dane mobilne w naszym telefonie nie działają tak, jak powinny, możemy włączyć tryb samolotowy i po chwili go wyłączyć. Urządzenie samo wyszuka wtedy od nowa sygnał.

Jak włączyć tryb samolotowy?

fot. Sten Ritterfeld/Unsplash

Włączenie trybu samolotowego jest bardzo proste. W przypadku smartfonów z Androidem można zajrzeć do ustawień, a dokładnie do zakładki związanej z połączeniami i udostępnianiem. Zazwyczaj jednak wystarczy ściągnąć belkę z górnej części ekranu i tam odnaleźć ikonkę z samolotem. Jeśli posiadamy iPhone’a, powinniśmy otworzyć centrum sterowania i wybrać ikonkę samolotu. W starszych, klasycznych telefonach komórkowych musimy znaleźć odpowiednią pozycję na liście ustawień. Często jest ona opatrzona piktogramem przedstawiającym samolot.

zdjęcie główne: Kevin Woblick/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy