ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
Nowości Microsoft Edge

Kolejne nowości Microsoft Edge zachęcają do porzucenia Chrome

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Microsoft zbudował nową przeglądarkę internetową za pomocą silnika Chromium i to był strzał w dziesiątkę. Program od momentu premiery zdobył mój komputer i do dziś nie mogę się z nim rozstać. Edge to przeglądarka, która swoimi funkcjami, „lekkością” i energooszczędnością przyćmi niejednego konkurenta. Coraz większa liczba użytkowników dostrzega te zalety, a także kolejne nowości Microsoft Edge. Program Microsoftu jest bowiem drugi pod względem udziału w rynku. Zapewne będzie ich więcej, bo w przeglądarce pojawiły się nowe funkcje.

Sprawdź też: Galaxy Watch4 w rewelacyjnie niskiej cenie!

Kolejne nowości Microsoft Edge – co ostatnio zawitało do przeglądarki?

Nowości Microsoft Edge

Nowości Microsoft Edge obejmują rozwiązania dla graczy. Gigant z Redmond reklamuje przeglądarkę jako najlepszą do multimedialnej rozrywki. No dobrze, ale jaki związek ma program do surfowania w Internecie z rynkiem gamingowym? Otóż chodzi przede wszystkim o funkcje Xbox i dodatkowe opcje takie jak:

 • Dedykowana strona główna dla graczy – można ją spersonalizować z wykorzystaniem funkcji Xbox i wyselekcjonować zawartość, która odzwierciedla zainteresowania i doświadczenia z grami danego użytkownika. Znajdują się tu takie opcje jak wiadomości, transmisje na żywo i inne kafle związane z rynkiem gamingowym. Można też w tym obszarze zalogować się za pomocą swojego konta Xbox i uzyskać dostęp do gier i biblioteki Xbox Cloud Gaming. Co więcej, w przypadku posiadania subskrypcji Xbox Game Pass Ultimate, można nawet uruchamiać i grać w gry z Xbox Cloud Gaming bezpośrednio w przeglądarce.
 • Tryb wydajności – który poprawia wydajność grania na komputerze, podczas gdy przeglądarka pracuje w tle. Dotyczy to też rozgrywek w Edge – program zmniejsza ilość RAM i zużycie procesora podczas grania.
 • Ostrzejszy i wyraźniejszy obraz – dzięki tej funkcji, obraz w grach rozgrywanych w Edge w chmurze Xbox jest po prostu wyraźniejszy. Clarity Boost zapewnia lepsze skalowanie przestrzenne, które wzmacnia wrażenia graficzne.
 • Menu boczne w Edge – ta funkcja najmniej mi się podoba. Użytkownik ma dostęp do tzw. „casualowych” gier, które nie są zbyt wyrafinowane. To dobry sposób na bezpłatną i rekreacyjną rozgrywkę.

W jaki sposób Microsoft argumentuje wprowadzenie nowości gamingowych? Otóż na świecie jest ponad 3 mld graczy – to ogromna społeczność, której nie sposób pominąć. Microsoft chce ten potencjał wykorzystać, budując ekosystem, który umożliwi sięganie po tego typu rozrywkę z każdego miejsca – także z przeglądarki. W ramach tego wysiłku Microsoft Edge ewoluuje, aby zaspokoić potrzeby graczy i pomóc w udostępnieniu gier wszystkim i wszędzie. Trudno się nie zgodzić, że po takiej aktualizacji, Edge stał się najlepszą przeglądarką dla graczy. To jednak nie koniec nowości w tym obszarze – Microsoft zapowiedział, że można spodziewać się kolejnych ulepszeń w sferze gamingu.

Co zobaczymy w Microsoft Edge niedługo?

Przeglądarka giganta z Redmond tak jak Windows 11, ma swoje dodatkowe kanały: Canary i Beta, w których testerzy sprawdzają nowe funkcje Microsoft Edge. To właśnie dzięki nim wiemy, czego można się spodziewać w najbliższym czasie w ramach nowości programu.

Prawdopodobnie, niedługo wśród nowości Microsoft Edge zobaczymy lepsze zarządzanie kartami. Jedną z funkcji jest używanie gestów. Pierwszy sposób, który ułatwi pracę z zakładkami, to zamknięcie karty podwójnym dotknięciem. Testerzy mogą już ją włączyć w ustawieniach w sekcji dostępności. Cieszy fakt, że Microsoft chce ulepszyć ten obszar – ostatnio trafiła tu możliwość grupowania kart – gigant z Redmond w końcu nadrobił tu zaległości wobec konkurentów. Warto też zauważyć możliwość pionowej obsługi zakładek czy funkcję usypiania kart, która pozwala na oszczędność zasobów komputera i dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu.

Co ciekawe, Microsoft testuje też zmianę związaną z automatycznym ukryciem guzika „do przodu”. Przycisk ten jest rzadko używany, a gigant z Redmond chce, aby wiersz paska adresu nie wyglądał bałaganiarsko.

Microsoft planuje także wdrożyć coś, co nazwał „dostępem do funkcji Edge obok okna przeglądania”. Chodzi o ulepszenia już dostępnego paska przeglądarki Edge, który znajduje się w sekcji „więcej narzędzi”. Mają tu trafić takie elementy jak Office, Outlook, konwerter jednostek czy test prędkości Internetu. Dodatkowe funkcje mają trafić do przeglądarki już w sierpniu.

Co jeszcze zawita do Edge? Otóż na stronie microsoftedgeinsider dostępna jest lista funkcji, które zadebiutują w 2022 roku. Nowości Microsoft Edge zaplanowane na ten rok to:

 • Automatyczny HTTPS – bezpieczniejsze połączenia mają chronić użytkowników przed atakami w sieci,
 • Słownik dodany do minipaska narzędzi w czytniku immersyjnym – usprawni sprawdzanie pisowni,
 • Nowa polityka zapewniająca większą elastyczność uruchamiania Microsoft Edge – funkcja dostępna dla administratorów, która wzmocni elastyczność w wyborze opcji uruchamiania.
 • Minimenu kontekstowe – na tę funkcję czekam najbardziej – obejmuje dodatkowe menu kontekstowe, które będzie się wyświetlało podczas podświetlania tekstu. Pojawi się tu przykładowo funkcja „Definiuj”, która poda definicje wybranego tekstu bez opuszczania kontekstu strony, na której się znajdują,
 • Porównywanie cen rozszerzone na Kanadę i Wielką Brytanię,
 • Integracja z Microsoft To-do – lista zakupów zapisana w To-do automatycznie pojawi się w dodatkowym panelu Edge,
 • Bezpieczeństwo rodzinne – ulepszone zostaną filtry treści i wzmocniona będzie ochrona w witrynach np. na YouTube

Źródło: Microsoft, zdnet, windowslatest, techradar

Sprawdź najnowsze wpisy