ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Kurierzy Amazona na rowerach elektrycznych? Wielka Brytania na start

Autor: Borys Francuz Kategoria: Technologia

Już wkrótce widok kurierów poruszających się nowoczesnymi rowerami elektrycznymi może nie robić na nas żadnego wrażenia. Do tej pory byliśmy raczej przyzwyczajeni do czterokołowych dostawczaków, jednak z ciekawą inicjatywą wyszło amerykańskie przedsiębiorstwo — Amazon.

Twoja paczka jest właśnie na rowerze — Amazon wprowadza do obiegu nowy system mobilności

Twoja paczka jest właśnie na rowerze — Amazon wprowadza do obiegu nowy system mobilności

Do bardzo interesującego zabiegu doszło w Wielkiej Brytanii. Tamtejszy oddział Amazona uruchomił pierwsze w kraju „centrum mikromobilności”. Na czym polega nowy projekt? Przede wszystkim w cień odsunięto setki gabarytowych samochodów dostawczych, które zanieczyszczają środowisko. W ich miejsce powołano do życia… rowery elektryczne!

Nie są to jednak zwykłe jednoślady, a rozwinięte jednostki, których głównym celem jest transportowanie dużej ilości paczek oraz listów. Rowery zaprojektowano w taki sposób, aby przypominały one miniciężarówki. Dodatkowo poruszają się na czterech kołach, przez co nie trzeba martwić się o bezpieczeństwo przewożonych przesyłek. Podobne rowery elektryczne są używane także przez inne firmy kurierskie. Dobrym przykładem jest, chociażby FedEx. Dodatkowo takie rozwiązania stosują restauracje, które chcą szybko dostarczać jedzenie na wynos.

Twoja paczka jest właśnie na rowerze — Amazon wprowadza do obiegu nowy system mobilności

Cały projekt związany z częściową zamianą dostawczaków z silnikami spalinowymi na rowery elektryczne wynika oczywiście z ekologii. Zgodnie z wyliczeniami Amazona nowe „centrum mikromobilności” pomoże firmie w osiągnięciu celu, jakim jest zerowa emisja. Do 2030 roku amerykańskie przedsiębiorstwo chce, aby 50% ich dostaw było neutralne klimatycznie.

Na start rowery zaczną jeździć po dzielnicy Hackney w Londynie. Według Amazona rocznie za pośrednictwem „elektryków” kurierzy dostarczą milion paczek. W nadchodzących miesiącach firma ma w planach otworzyć „centra mikromobilności” także w innych miejscach. Dodatkowo wciąż rozwija się wizja kurierskich samochodów elektrycznych. Na ten moment w brytyjskiej flocie popularnego przedsiębiorstwa znajduje się ponad tysiąc dostawczaków, które są napędzane silnikami elektrycznymi. Już wkrótce liczba ta znacząco się zwiększy. Amazon posiada umowę z amerykańskim producentem samochodów elektrycznych — Rivian, na mocy której „elektryczne zasoby” firmy poszerzą się kilkukrotnie.

Źródło: The Verge

Sprawdź najnowsze wpisy