ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
iPhone

iPhone ma 15 lat – oto urządzenia, które zrewolucjonizowały rynek

Autor: Adam Lulek Kategoria: Technologia

Świat zmienił się 9 stycznia 2007 roku. Właśnie wtedy Apple pokazało nowe urządzenie o nazwie iPhone na konferencji w San Francisco. Prowadzącym imprezy był już legendarny i charyzmatyczny Steve Jobs. Zabawny był wstęp pokazany przez prezesa firmy, który zapowiedział 3 produkty w tym: iPoda Touch z dotykowymi przyciskami, rewolucyjny telefon oraz niesamowity komunikator internetowy. Okazało się, że wszystkie te urządzenia można zastąpić jednym – iPhonem.

Sprawdź też: Świetna promocja na iPada mini – rewelacyjna cena z tego linku!

Moment jego ujawnienia i słowa Steve’a Jobsa dla wielu są przełomowe – trudno się z tym nie zgodzić. W Internecie do dziś można znaleźć filmy z tego historycznego wydarzenia. W tamtym okresie, iPhone był urządzeniem rewolucyjnym, które wywróciło do góry nogami sposób konsumowania treści internetowych i mediów. Apple co roku prezentowało nowe wcielenia urządzenia, które dziś użytkowane jest przez rzeszę oddanych klientów. Które z tych wcieleń było rewolucyjne i niesamowite? Oto moje typy.

iPhone X

iPhone X to zdecydowanie mój numer jeden wśród urządzeń, które wzbudziły ogromne emocje. Miliony ludzi na całym świecie ustawiały się w kolejkach do sklepów po swój wymarzony smartfon. Na stronie Apple czas oczekiwania na telefon wynosił po jednym dniu od premiery co najmniej kilka tygodni.

iPhone X notch

Skąd ten szał? iPhone X był dość nietypowym smartfonem, jak na sprzęt Apple. Firma z Cupertino w końcu pozbyła się „prehistorycznych” ramek, które były brzydkie. Użytkownicy otrzymali dużą taflę szkła o cienkich ramkach, która na górze była zakończona notchem. Wycięcie w ekranie stało się znakiem charakterystycznym firmy i wzbudzało ogromne emocje – jedni go nienawidzili, inni uwielbiali.

Stworzenie takiego designu to nie szalony projekt naukowca, ale potrzeba zmieszczenia czujników do Face ID – technologii, która do dziś jest jednym z najlepszych zabezpieczeń biometrycznych w smartfonach. Sensory umieszczone w wycięciu skanują twarz użytkownika w 3D, przez co nie można ich oszukać za pomocą zdjęcia. Niektórzy krytycy nie rozumieli, że w inny sposób nie dało się zaimplementować takiego rozwiązania. Dopiero w tym roku, Apple prawdopodobnie pozbędzie się notcha, ponieważ część sensorów znajdzie się pod ekranem.

Warto też pamiętać, że model ten był pierwszym smartfonem Apple z funkcją ładowania bezprzewodowego. iPhone X wprowadził też funkcję szybkiego ładowania. Co ciekawe, był to pierwszy telefon firmy z Cupertino z ekranem OLED oraz podwójnym OIS w aparatach. Jak widać zatem nowości było od groma i wzbudziły one ogromny entuzjazm fanów.

iPhone 6 Plus

iphone 6 plus

Co jest nietypowego w iPhonie 6 Plus? Było to pierwsze urządzenie Apple, które miało naprawdę duży ekran jak na tamte czasy. Apple bardzo długo wzbraniało się przed wprowadzeniem na rynek sprzętu z większym wyświetlaczem. U konkurencji to był standard, a szlaki przetarł Galaxy Note. Ludzie mieli dosyć smartfonów z niewielkimi ekranami, na których oglądanie różnych treści nie było przyjemne. W końcu więc pojawił się iPhone 6 Plus z ekranem o przekątnej 5,5 cala. Był to przełom, a Apple szybko się nauczyło, że tego typu smartfon lepiej się sprzedaje od mniejszego urządzenia. Każda kolejna generacja „Plusa” osiągała zdecydowanie lepsze wyniki sprzedaży od podstawowego modelu. Gdyby Apple dłużej zwlekało lub przespało popyt na większe urządzenia, mogłoby stracić wielu klientów.

iPhone 4 – ekran i kanciasty design

pornografia dziecięca iphone

iPhone 4 został wprowadzony w 2010 roku, a jego design do dziś powala. Pojawiły się tu bowiem kanciaste boki, które stały się kultowe dla użytkowników sprzętu Apple. Nic dziwnego, że firma postanowiła przywrócić je w serii iPhone 12, które wyraźnie swoim designem nawiązują do iPhone’a 4. To jednak nie koniec wyróżników dla tego modelu. Był to pierwszy sprzęt firmy z ekranem Retina, który stał się kultową marką dla paneli montowanych w sprzęcie Apple. Korzystanie z urządzenia było bardziej płynne niż w przypadku poprzedników – to pierwszy iPhone z naprawdę dopracowanym iOSem.

Oryginalny iPhone

Funkcje iPhone

Trudno nie docenić wkładu w popkulturę i świat technologii, jaki został wniesiony przez pierwszego iPhone’a. Urządzenie to oferowało łączność Wi-Fi wspartą 2G Edge, a w jego środku znaleźliśmy 4 GB pamięci. Problemem jednak w tamtych czasach były powolne łącza operatorów komórkowych, które nie nadawały się do swobodnego transferu danych i konsumowania treści internetowych. Nie zmienia to faktu, że ekran dotykowy i sposób przeglądania portali Internetowych, zdjęć czy innych multimediów, zrewolucjonizował świat. Okazało się, że w łatwy sposób można mieć dostęp do wszystkich interesujących treści – wszystko w zasięgu ręki.

Inne modele

Warto zwrócić uwagę też na kilka funkcji innych modeli, które wydawane były co roku. Klienci Apple z pewnością ucieszyli się z wprowadzenia 4-calowego ekranu w iPhone 5. Był to przełom, ale zarazem przekleństwo. Konkurencja już od dawna miała większe panele. Warto też zapamiętać moment wprowadzenia na rynek iPhone’a 5S, który zawierał Touch ID. Technologia ta stosowana była przez lata w sprzęcie Apple. Guzik Home zawierał możliwość biometrycznego zabezpieczenia smartfona za pomocą skanera linii papilarnych. Co ciekawe, taka funkcja do dziś jest stosowana w iPhone’ach z serii SE.

Sprawdź najnowsze wpisy