ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Wakacyjny wyjazd – te aplikacje i usługi znacznie ułatwią podróżowanie autem

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Pierwsze dni lata już za nami, a to oznacza, że wiele osób wkrótce czeka wakacyjny wyjazd. Oczywiste jest, że podczas podróży będziemy chcieli uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek, takich jak remonty dróg i związane z nimi korki lub trudne warunki atmosferyczne. Przygotowaliśmy dla was listę aplikacji oraz internetowych usług, które pozwolą sprawić, by podróż była łatwiejsza, bezpieczniejsza i lepiej zaplanowana.

Wakacyjny wyjazd – przydatne aplikacje i usługi dla kierowców

Podróż samochodem przeważnie jest znacznie bardziej komfortowa, niż pociągiem lub autobusem, a do tego trwa krócej. Oczywiście pod warunkiem, że dobrze ją zaplanujemy, a z tym może być problem, szczególnie jeśli jedziemy nieznanymi dla nas drogami. Jakie aplikacje i usługi mogą nam pomóc?

Serwis mapowy GDDKiA

Mało kto przed wyjazdem sprawdza sytuację na drogach, którymi chce podróżować. Niektórzy jedynie pobieżnie prześledzą trasę na Mapach Google. Jest jednak znacznie lepsze źródło informacji o wypadkach i robotach drogowych – to serwis mapowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Na specjalnej mapie możemy sprawdzić utrudnienia na drogach krajowych w Polsce. Po kliknięciu danego punktu lub wybraniu go z rozwijanego menu po lewej stronie zobaczymy, gdzie dokładnie występuje utrudnienie w ruchu, na czym polega i kiedy powinno przestać występować.

Serwis zawiera informacje nie tylko o zdarzeniach, do których już doszło, ale też o planowanych robotach drogowych. Do tego możemy sprawdzić m.in. lokalizacje MOPów i stacji oferujących paliwa alternatywne. Zdecydowanie warto zerknąć na serwis mapowy GDDKiA przed podróżą ze względu na precyzję zawartych tam informacji, co pozwala z wyprzedzeniem zmodyfikować naszą trasę.

Prognoza IMGW-PIB dla kierowców

Przed podróżą dobrze wiedzieć, jakie warunki atmosferyczne mogą nas spotkać. Dzięki temu wyjedziemy odpowiednio wcześniej, uwzględniając, że np. duże opady deszczu wymuszą na nas mniejszą prędkość. Jeśli pogoda ma być wyjątkowo zła, możemy również rozważyć przesunięcie wyjazdu o kilka godzin.

W internecie można znaleźć bardzo wiele stron internetowych z mniej lub bardziej wiarygodnymi prognozami pogody. My polecamy sprawdzać prognozę zdarzeń drogowych udostępnianą przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Jest ona przedstawiana w formie interaktywnej mapy i pozwala sprawdzić możliwe występowanie zjawisk uciążliwych dla kierowców (m.in. burze, gęsta mgła, silny wiatr) na konkretnych odcinkach dróg. Prognoza jest opracowywana raz na dobę na najbliższe cztery dni.

Find My Parked Car

Jeśli czeka nas długa podróż, zapewne będziemy robić przerwy. Być może postanowimy zatrzymać się w jakiejś miejscowości na nieco dłuższy czas, niż kilkanaście minut i zwiedzić okolicę. Problem pojawi się, gdy odkryjemy, że nie pamiętamy, gdzie zostawiliśmy samochód. Poszukiwanie zaparkowanego auta na terenach, które słabo znamy, może powodować stres i zająć dłuższą chwilę.

Lepiej zapobiegać takim sytuacjom, korzystając z aplikacji umożliwiających łatwe odnalezienie samochodu, takich jak Find My Parked Car. Tego typu programy lokalizują i zapamiętują nasze położenie, gdy znajdujemy się w samochodzie lub tuż obok niego. W razie potrzeby możemy uruchomić w aplikacji opcję prowadzenia nas do miejsca, gdzie zostawiliśmy auto. Niektóre z programów pozwalają też na zrobienie zdjęcia samochodu, by ułatwić jego odnalezienie.

Droid Dashcam DVR

W czasie jazdy może przydarzyć się nam kolizja lub inne nieprzewidziane zdarzenie, które będziemy chcieli jak najszybciej wyjaśnić. W takich sytuacjach bardzo przydatny jest wideorejestrator samochodowy. Nagranie z kamerki możemy pokazać policjantom lub drugiemu kierowcy uczestniczącemu w zdarzeniu. Być może obejdzie się nawet bez wzywania policji?

Jeśli jednak wyjeżdżacie w najbliższym czasie i nie macie czasu na szukanie odpowiedniego wideorejestratora, montowanie sprzętu w aucie itd., możecie skorzystać z aplikacji, które sprawią, że wasz telefon będzie działał jak kamerka samochodowa. Przykładem takiej aplikacji jest Droid Dashcam DVR. Najlepiej zainstalować ją na swoim starym smartfonie, by nie ryzykować rozładowania telefonu, którego używamy na co dzień.

Yanosik

Yanosik na Wszystkich Świętych

Ta aplikacja powinna być znana większości kierowców. Warto jednak o niej przypomnieć, bo daje naprawdę duże możliwości. Yanosik jest wyposażony w nawigację, jednak przede wszystkim jest to świetny komunikator drogowy, umożliwiający wymianę informacji pomiędzy kierowcami.

O ile wspomniany już serwis GDDKiA świetnie poinformuje nas o zaplanowanych remontach dróg itp., tak dzięki Yanosikowi dowiemy się o zdarzeniach, które wystąpiły na drodze nagle. Aplikacja jest naprawdę popularna wśród kierowców, którzy widząc na drodze kolizję, wypadek, kontrolę drogową lub inne zdarzenie mogą w prosty sposób poinformować o tym innych użytkowników.

Aplikacje i usługi dla kierowców ułatwią wakacyjny wyjazd

Korzystając z kilku przydatnych usług i aplikacji, możemy znacznie lepiej zaplanować swój wakacyjny wyjazd. Unikniemy w ten sposób korków oraz jazdy w wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Warto pamiętać również o aplikacjach ułatwiających odnalezienie swojego samochodu oraz wyposażenie smartfona w funkcję wideorejestratora. Ich zainstalowanie w telefonie zajmuje chwilę, a mogą one okazać się bardzo potrzebne.

zdjęcie główne: Abigail Ducote/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy