ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Bezprzewodowe głośniki z mikrofonem – relacja z konferencji Creative i PowerSales

Autor: Cezary Zapała Kategoria: Technologia

W dniu dzisiejszym w restauracji Villa Foksal w Warszawie odbyła się konferencja firmy PowerSales International – wyłącznego i akredytowanego dystrybutora firmy Creative na Europę Wschodnią. Nasza redakcja została zaproszona na nią, dlatego postanowiliśmy uczestniczyć w tym wydarzeniu. Poniżej postaram się dość dokładnie opisać bardzo ciekawy produkt, jaki prelegenci przedstawili na konferencji. Oczywiście jest on związany z systemem Android.

Na samym początku konferencji Marcin Kindler (dyrektor PowerSales International) podkreślił, że firma Creative to producent z ogromnym już doświadczeniem, który zyskał już uznanie w niektórych segmentach rynku, ale by nie spoczywać na laurach stara się tworzyć kolejne produkty z szeroko pojętej gałęzi rozrywkowej, które będą łączyć takie funkcje jak łączność bezprzewodową, wierne odtwarzanie i nagrywanie dźwięku, komunikatywność, tworzenie treści i możliwość użytkowania sprzętu na wielu platformach.

Takimi właśnie cechami mają charakteryzować się zaprezentowane produkty z serii SoundBlaster Axx. Właśnie modele z tej kategorii powinny zainteresować osoby posiadające smartfony lub tablety z systemem Android. SoundBlaster Axx to nowa generacja produktów pod znaną już marką, która zarazem jest też nowym typem urządzeń audio „jakiego świat jeszcze dotąd nie widział” – jak twierdzi producent. Z wyglądu jest to ciekawie wykonana, sześciokątna kolumna z dotykowym panelem umiejscowionym na górze. Główną funkcją tego urządzenia jest możliwość słuchania muzyki uruchomionej na smartfonie, tablecie lub komputerze (oczywiście po sparowaniu ich ze sobą i aktywacji) oraz prowadzenie rozmów telefonicznych. Dostępne są różne wielkości kolumn, jednak ogólnie możemy podzielić je na dwie kategorie. Do pierwszej możemy zaliczyć urządzenia SoundBlaster Axx SBX 20 i 10, zaś do drugiej SBX 8. Więcej o różnicach pomiędzy tymi modelami napiszę w dalszej części artykułu.

Jednak czym te głośniki wyróżniają się od konkurencyjnych modeli? Po pierwsze potrafią odbierać dźwięk drogą bezprzewodową (za pomocą Bluetooth). Wystarczy zatem posiadać smartfon z systemem Android (lub iOS), aby sparować z nim kolumnę i mieć możliwość odtwarzania muzyki bezpośrednio na tym głośniku. Ponadto SoundBlaster Axx tak naprawdę nie posiada żadnych kabli (w zestawie znajdziemy tylko kabelek do ładowania). Dalej urządzenie zostało wyposażone w opatentowaną technologię „stacked stereo”, która łączy funkcję dwóch głośników ustawionych do siebie pod kątem dla zapewnienia efektu stereo. Nie zabrakło także SBX Pro Studio Surround, które pozwala na dostarczanie dźwięku wypełniającego całe pomieszczenie. Dlatego też mając jedną kolumnę możemy w pokoju odtwarzać dźwięk w naprawdę dobrej jakości (o czym sam się przekonałem). Ponadto urządzenie sterowane jest przez SB-Axx1 (wielordzeniowy procesor audio), który otwiera urządzenie na dodatkowe możliwości, które umożliwiają słuchanie muzyki i prowadzenie rozmów w znacznie lepszej jakości. Za lepszy odsłuch odpowiada SBX Pro Studio (który ulepsza dźwięk przywracając szczegóły na wysokich i niskich częstotliwościach, potrafi inteligentnie wyrównywać poziom głośności, uwydatnia słuchanie dialogów w filmach, a także wypełnia przestrzeń niskich tonów). Natomiast za lepszą jakość rozmów odpowiada CrystalVoice, dzięki któremu w SoundBlaster Axx znajdziemy dwukanałowy mikrofon wielokierunkowy wspierający tą technologię. Ponadto urządzenie wspiera Voice Focus (precyzyjnie namierza głos), Acoustic Echo Cancellation (eliminuje echo w trybie głośnomówiącym), Noise Reduction (zapewnia wyraźną rozmowę bez zakłóceń w tle), a także Smart Volume (możemy przemieszczać się po pokoju w trakcie prowadzenie rozmowy telefonicznej, a urządzenie odpowiednio ustali poziomy głośności, by nasz rozmówca mógł nas zawsze wyraźnie słyszeć).

Dane techniczne, danymi technicznymi, jednak jak to wygląda w praktyce zapewne zapyta w tym momencie niejeden z Was. Przedstawię zatem kilka sytuacji, w których możemy wykorzystać SoundBlaster Axx. Otóż, jeżeli kupimy kilka głośników i rozmieścimy je w różnych pokojach to przemieszczając się po domu ze smartfonem w ręku, po aktywacji danej kolumny będzie docierała do nas muzyka. Zatem można by powiedzieć, że dźwięk może się przemieszczać razem z nami. Drugim ciekawym zastosowaniem jest prowadzenie rozmów, gdy mamy zajęte obie ręce (np. gotując w kuchni). Wtedy to wystarczy odebrać połączenie, odłożyć telefon i prowadzić rozmowę już za pośrednictwem SoundBlaster-a. W trakcie konferencji pokazano również, że ciekawym sposobem na użycie tych kolumn jest wydawanie poleceń dla Siri. Jak wiadomo wypowiadając słowa do mikrofonu w komórce aplikacja czasami źle interpretuje polecenia, a tak nie musimy trzymać telefonu przy ustach, a program powinien poprawnie zrozumieć nasze słowa. Niestety w trakcie prezentacji, okazało się, że Siri mimo wszystko nie zrozumiała jednego polecenia, ale jak stwierdził Sim Wong Hoo (prezes i CEO firmy Creative), który prezentował tą funkcję, taki jest już urok Siri (które wymaga wypowiadanie kwestii z idealnym amerykańskim akcentem) i lepiej jest korzystać z podobnych programów przeznaczonych na platformę Android, ponieważ na niej testy przebiegły pozytywnie.

W trakcie prezentacji pokazywano również jak urządzenie radzi sobie również z tłumieniem innych dźwięków. Po włączeniu odpowiedniej funkcji na panelu kontrolnym, mikrofon pobierał wyłącznie głos osoby, która mówiła. Inne trzaski, zgrzyty i pogwizdywania nie były rejestrowane. Po aktywacji funkcji Voice Focus mogliśmy zobaczyć jak osoba, która odsunęła się na bok od kolumny jest niesłyszalna, zaś po powrocie na swoje miejsce mogła dalej prowadzić rozmowę. Dla osób, które lubią różnego rodzaju mniejsze dodatki udostępniono również funkcję zmiany barwy głosu. I tak możemy mówić jak robot, kobieta, mężczyzna, dziecko i inne mniej lub bardziej znane postacie. Prezentacja oczywiście prowadzona była w czasie rzeczywistym, dlatego też podczas pokazu korzystano m.in. ze Skype’a. Marcin Kindler (zaznaczył jednak, że SoundBlaster Axx nie jest modelem przeznaczonym dla audiofilów. Ma ono służyć głównie osobom, które chcą korzystać z urządzeń bez kabli, a zarazem zależy im na bardzo dobrej jakości dźwięku (ale nie wzorowej). W trakcie krótkiego testowania urządzenia mogę stwierdzić, że sama idea bardzo mi się spodobała. Wygoda, a także jakość dźwięku jaka jest nam oferowana w zupełności powinny wystarczyć każdemu domowemu użytkownikowi.

Do pełnej konfiguracji sprzętu musimy zainstalować oczywiście specjalne oprogramowanie. Dla komputerów PC i Mac jest to SoundBlaster Axx Control Panel, zaś dla smartfonów i tabletów opartych na systemie z zielonym robotem aplikacja otrzymała nazwę Creative Central. Obsługa obu programów jest bardzo prosta i wszystko ogranicza się do kliknięcia w określone przyciski. Warto również dodać, że Sim Wong Hoo podkreślał, że w trakcie tworzenia tej serii zależało mu, aby również niedoświadczeni użytkownicy mogli korzystać bez problemu z nowej propozycji jego firmy i dlatego urządzenie jest gotowe do pracy od razu po wyjęciu go z opakowania.

Jak wspomniałem wyżej w ramach serii SoundBlaster Axx udostępniono na razie trzy urządzenia:

  • SBX 8
  • SBX 10
  • SBX 20

Pierwszy model stworzony został do współpracy z komputerami PC i Mac i jest to najmniejszy dostępny model z tej serii, dlatego też pominę jego szczegółowy opis. SBX 10 i 20 są zaś urządzeniami, które w pełni potrafią komunikować się ze smartfonami i tabletami opartymi m.in. o system Android. Oba modele są tak naprawdę identyczne. Różnią się wyłącznie gabarytami (SBX 20 jest o ponad 100 centymetrów wyższy, 17 centymetrów szerszy, 19 centymetrów dłuższy i 1,1 kg cięższy). Urządzenia zaś działają w oparciu o interfejs USB 2.0 i radio Bluetooth 2.1 + EDR (współpracuje z profilami A2DP, AVRCP i HFP, które odpowiednio odpowiadają za bezprzewodowe stereo, sterowanie i profil głośnomówiący). Modele posiadają wbudowany kodek AAC i SBC, potrafią działać z urządzeniem, które znajduje się w odległości maksymalnie 10 metrów od nich. Jak pisałem wyżej wbudowany został dwukanałowy mikrofon wielokierunkowy. Aby móc korzystać z urządzenia wymagany jest smartfon lub tablet z wgranym Androidem w wersji minimum 2.2. Niestety w zestawie zabrakło sieciowego zasilacza USB, który sprzedawany jest osobno. Otrzymujemy wyłącznie kabelek microUSB-USB za pomocą którego możemy podładować urządzenie wyłącznie poprzez podpięcie go do laptopa lub komputera. Modele wchodzące w skład serii kosztują kolejno: SBX 20 – 799 złotych, SBX 10 – 599 złotych, zaś SBX 8 – 399 złotych.

SBX 20 (widok z przodu)

SBX 20 (widok z góry)

SBX 8 (widok z góry)

Sim Wong Hoo wytłumaczył też skąd się wziął pomysł na takie urządzenie:

„Po sprzedaniu 400 milionów sztuk Sound Blaster spostrzegłem ironicznie, że mało kto zauważył, że żadne z nich nie tworzy dźwięku! Było to prawdopodobnie związane z udręką instalowania Sound Blaster wewnątrz komputera PC; czy możecie sobie wyobrazić horror ponownego instalowania wewnątrz głośników? Dziś musimy stawić czoło całkiem nowej generacji użytkowników, którzy prowadzą bardzo intensywny styl życia. Wymagają oni eleganckich, prostych i bezproblemowych rozwiązań. Wyzwaniem było zaprojektowanie dla nich nowego Sound Blaster. Sound BlasterAxx jest wprowadzeniem do nowej generacji Sound Blaster i wyznacza kierunek rozwoju marki – po raz pierwszy stworzyliśmy Sound Blaster, który nie tylko wytwarza niesamowity dźwięk, on dosłownie słyszy Ciebie i Twoje otoczenie akustyczne. Kierunek rozwoju otwiera dostęp do zupełnie nowego świata użytecznych i ekscytujących aplikacji”.


Podsumowując tą nową serię głośników możemy powiedzieć, że firma Creative postanowiła stworzyć kolumny, które nie tylko pozwalają słuchać ulubionych piosenek, ale i również za ich pomocą możemy prowadzić rozmowy. A wszystko to bez zbędnych kabli i wykorzystaniem nowych technologii, dzięki którym jakość dźwięku jest znacznie lepsza.

W przypadku jakiś pytań zapraszam do pisania komentarzy. W miarę możliwości postaram się na nie odpowiedzieć. Poniżej zamieściłem również parę filmików prezentujące serię.

Sprawdź najnowsze wpisy