ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Historia komputerów Apple – od tych modeli zaczynała firma Steve’a Jobsa

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Niemal każda osoba zainteresowana rynkiem technologii kojarzy takie urządzenia, jak iMac czy MacBook. Historia komputerów Apple, która ma swój początek blisko 50 lat temu, jest jednak pełna innych sprzętów, o których nie wszyscy pamiętają. Warto o nich przypomnieć, bo pełniły ważną rolę w rozwoju branży informatycznej.

Historia komputerów Apple zaczyna się od tych sprzętów

1976 rok jest wyjątkowo istotny dla Apple. To właśnie wtedy powstała ta firma. W tym roku swój początek ma też historia komputerów Apple, bo wyprodukowany został, w skromnej liczbie 200 egzemplarzy, Apple I. Jego replikę możecie zobaczyć na fotografii powyżej. Model zaprojektował Steve Wozniak. Komputer miał procesor MOS Technology 6502 1 MHz i zaledwie 4 KB pamięci. Z urządzeniem wiąże się kilka ciekawostek. Sprzęt oferowano w zestawach do samodzielnego złożenia. Zestawy te nie zawierały jednak takich akcesoriów, jak klawiatura, obudowa i zasilacz. W momencie premiery za Apple I trzeba było zapłacić 666,66 dolarów. Dziś znalezienie oryginalnego i w pełni sprawnego egzemplarza graniczy z cudem.

Prawdziwy sukces odniósł jednak zaprezentowany w 1977 roku podczas targów komputerowych West Coast Computer Faire komputer Apple II. Model ten produkowano aż przez 16 lat. Dysponował on kolorową grafiką, a jego grupą docelową byli zwykli użytkownicy szukający komputera do domu, a nie biznesmeni, co czyniło go pierwszym produktem konsumenckim w portfolio Apple. Głównym konstruktorem sprzętu był Steve Wozniak. Steve Jobs zajął się obudową, a Rod Holt opracował specjalny zasilacz. Apple II miał procesor MOS Technology 6502 oraz od 4 do 64 KB pamięci. Sprzęt można było rozszerzyć o stację do dyskietek.

Skoro Apple II okazał się takim sukcesem, wydawać by się mogło, że Apple III będzie absolutnym hitem. W rzeczywistości stało się dokładnie odwrotnie. Wydany w 1980 roku komputer miał wyjątkowo duże problemy z awaryjnością. Sprzęt najzwyczajniej w świecie ulegał przegrzaniu, a obudowa nie pozwalała na odpowiednie rozmieszczenie podzespołów. Winny temu miał być sam Steve Jobs, który był ponoć upartym przeciwnikiem wentylatorów, a do tego nie chciał słyszeć o zastosowaniu innej obudowy. Apple III został wyposażony w procesor Synertek 6502B o taktowaniu 1,8 MHz i dysponował 128 KB pamięci, które można było rozszerzyć do 512 KB.

Lisa, Apple IIe, Apple IIc i Apple IIGS, czyli co było dalej

W 1983 roku debiutuje Lisa. Wyceniony na niecałe 10 000 dolarów komputer wyposażono w procesor Motorola 68000 o taktowaniu 5 MHz i 1 MB RAM-u. Sprzęt sprzedaje się w liczbie ok. 100 000 egzemplarzy. W roku poprzedzającym rynkowy debiut od projektu zostaje odsunięty Steve Jobs. Zaangażował się on bowiem w równoległy projekt – Macintosh.

Lata 1983 i 1984 przyniosły również premiery komputerów Apple IIe i Apple IIc. Literka e miała oznaczać enhanced – urządzenie miało w standardzie elementy, które wcześniej były jedynie dodatkami. Literka c sygnalizowała z kolei, że mamy do czynienia z urządzeniem kompaktowym. To najważniejsze komponenty Apple II umieszczone w mniejszej obudowie. Kosztem takiej operacji był m.in. brak wewnętrznych gniazd rozszerzeń. Apple IIc posiadał procesor 65C02 o taktowaniu 1,023 MHz i 128 KB pamięci. Sprzęt możecie zobaczyć na powyższym zdjęciu po prawej stronie. Po lewej znajduje się Apple IIGS, czyli najmocniejszy z komputerów Apple II. GS w nazwie miało oznaczać grafikę oraz dźwięk. Sprzęt dysponował lepszymi multimediami.

Historia komputerów Apple – co do świata urządzeń z nadgryzionym jabłkiem wniósł Macintosh?

Równolegle z modelem Lisa na rynku funkcjonował komputer Macintosh 128K, który zadebiutował w 1984 roku. Sprzęt posiadał procesor Motorola 68000 o taktowaniu 8 MHz i 128 kB RAM-u. Nie zabrakło wbudowanego, 9″ monitora. Macintosh miał być możliwie tanim i łatwym w użytkowaniu komputerem dla zwykłego człowieka. Wyposażono go w graficzny system operacyjny, co było znacznie bardziej intuicyjnym rozwiązaniem, niż wymaganie od użytkownika ręcznego wpisywania kodu. Wyzwaniem okazało się natomiast pozyskanie oprogramowania na nowy system. Dostępne programy nie były początkowo kompatybilne z Macintoshami. Co ciekawe, Macintosh był reklamowany spotem nawiązującym do Roku 1984 George’a Orwella.

W następnych latach pojawiały się kolejne odsłony Macintoshy. Jedną z nich był Macintosh Portable z 1989 roku, którego możecie zobaczyć powyżej. Dziś to urządzenie jest uważane za jeden z pierwszych przenośnych komputerów. Wykorzystywał on zasilanie bateryjne, a od strony technicznej przypominał Macintosha SE. Zastosowano w nim procesor MC68000 16 MHz. Komputer mógł mieć od 1 do 9 MB pamięci.

Komputery Macintosh ukazywały się w wielu wariantach w ramach kilku serii. Dokładne przyjrzenie się każdemu z nich wymagałoby stworzenia oddzielnej publikacji (a może nawet całej serii) na ten temat. My wspomnimy jeszcze o serii Power Macintosh G3. To właśnie tworzące ją komputery sprzedawane tuż przed 2000 rokiem miały być krokiem ku zaprowadzeniu porządku w portfolio produktów. Zamiast ośmiu modeli Power Macintosh miały być dostępne trzy.

Najnowsza historia komputerów Apple

Warto wspomnieć o tym, że w 1985 roku firmę Apple opuścił Steve Jobs. Razem z kilkoma byłymi pracownikami założył własną firmę NeXT. Ta została jednak przejęta przez Apple w 1997, przez co finalnie Jobs powrócił do firmy, którą pierwotnie współtworzył. Powrót wizjonera zaowocował powstaniem komputera iMac, który pojawił się w 1998 roku. Był to pierwszy komputer all-in-one. Zamiast starych standardów łączności iMac miał porty USB, zamiast miejsca na dyskietki – stację CD. Sprzedaż komputera pozwoliła firmie Apple na dalszy rozwój, którego efektami były kolejne osiągnięcia.

W następnych latach firma z nadgryzionym jabłkiem m.in. skupiła się na współpracy z Intelem i wypuściła MacBooka Pro z procesorem tej firmy. Potem przyszedł czas na MacBooka Air, uważanego wtedy za najcieńszego notebooka na świecie. Warto pamiętać, że wciąż mówimy jedynie o komputerach Apple, podczas gdy kilkanaście lat temu firma chwaliła się m.in. pierwszym iPhonem.

źródło: Apple Bazar, Chip, GIKME

Zdjęcia, które są częścią tego tekstu, zrobiliśmy we wrocławskim Muzeum Gry i Komputery Minionej Ery.

Sprawdź najnowsze wpisy