ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną

Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – 5 zasad, o których trzeba pamiętać

Autor: Mateusz Nowak Kategoria: Technologia

Elektryczne jednoślady są coraz częstszym widokiem na ulicach polskich miast. Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną wymaga pamiętania o kilku zasadach, od których zależy, czy nie stworzymy zagrożenia dla siebie lub innych uczestników ruchu. Przestrzegając pięciu reguł, które za chwilę poznasz, na pewno będziesz poruszał się bezpieczniej.

Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną poważnym wyzwaniem?

fot. Okai Vehicles/Unsplash

Hulajnogi elektryczne są pojazdami, którym trudno odmówić licznych zalet. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych pozwalają w miarę komfortowo poruszać się po dużym mieście i dojechać do celu szybciej, niż samochodem lub autobusem, które mogą utknąć w korkach. Do tego e-hulajnogi są dosyć tanie (ceny porównywalne do rowerów), a jeśli ktoś np. nie ma miejsca do przechowywania pojazdu, może korzystać z usług popularnych firm wypożyczających hulajnogi.

Niestety z korzystaniem z elektrycznych hulajnóg wiążą się również pewne zagrożenia. Od początku roku doszło już do kilkudziesięciu wypadków z udziałem tych pojazdów. W niektórych takich zdarzeniach są ofiary śmiertelne. Poza wypadkami dochodzi do licznych kolizji m.in. z pieszymi. Nie ulega wątpliwości, że takim zdarzeniom należy zapobiegać. Najlepiej zacząć od przestrzegania kilku prostych zasad.

Jeździj po drodze, która jest do tego przeznaczona

Obserwując wielu użytkowników elektrycznych hulajnóg, można dojść do wniosku, że tymi pojazdami można poruszać się praktycznie wszędzie. Tymczasem dokładnie regulują to przepisy. Pierwszym wyborem dla kierujących e-hulajnogami powinna być ścieżka rowerowa. Jeśli takiej nie ma, można wybrać drogę, po której poruszają się samochody, o ile obowiązuje na niej ograniczenie do 30 km/h lub do jeszcze mniejszej prędkości. Jazda chodnikiem to ostateczność i jest dozwolona wtedy, gdy nie ma ścieżek rowerowych, a na drodze auta mogą jechać szybciej niż 30 km/h. Na chodniku to jednak piesi mają pierwszeństwo i trzeba na nich szczególnie uważać.

W tym miejscu warto też przypomnieć o ograniczeniach prędkości dla użytkowników e-hulajnóg. Na drogach i ścieżkach rowerowych wynoszą one 20 km/h. Po chodniku powinno się jechać z prędkością zbliżoną do tej, którą mają piesi. Wymijanie spacerujących osób z dużą prędkością może mieć fatalne konsekwencje.

Rozważ korzystanie z kasku i ochraniaczy

Wielu osobom kaski i ochraniacze kojarzą się z osobami, które nie umieją dobrze jeździć na rowerze, rolkach lub właśnie hulajnodze. To jednak zdecydowanie błędne myślenie. Nawet jeśli jazda danym środkiem transportu nie sprawia nam najmniejszych problemów, możemy zostać potrąceni i wywrócić się nie ze swojej winy. Warto mieć na uwadze swoje bezpieczeństwo. Jeśli poruszamy się w dużym ruchu miejskim, posiadanie kasku i ochraniaczy z pewnością nie zaszkodzi, a może wręcz uratować nam zdrowie.

Nigdy nie jeździj elektryczną hulajnogą po spożyciu alkoholu

fot. Varlaa Scooter/Unsplash

Alkohol wydłuża nasz czas reakcji na pewne zdarzenia i sprawia, że nienaturalnie postrzegamy rzeczywistość. Może nam się wydawać, że jesteśmy w stanie prowadzić pojazd, jednak promile mogą np. sprawić, że nie zdążymy zareagować na przebiegające w pobliżu dziecko lub za późno zaczniemy hamować przed przejściem dla pieszych. Konsekwencje mogą być fatalne. Jeśli do kogoś przemawiają wyłącznie argumenty finansowe, również jazdę po alkoholu powinien odpuścić. Grozi za to mandat w wysokości do 2500 zł. Taniej wyjdzie kupić bilet na tramwaj, autobus lub zamówić taksówkę.

Parkuj hulajnogę w odpowiednich miejscach

Hulajnogę elektryczną najlepiej zostawiać w miejscach do tego przeznaczonych. W niektórych miastach znajdziemy specjalne stojaki lub strefy oznaczone odpowiednimi znakami. Niestety, przeważnie na taki komfort liczyć nie możemy, ale to wciąż nie powód, by stawiać pojazd na środku chodnika. Pamiętajmy o zostawieniu miejsca dla pieszych. Najlepiej ustawić hulajnogę przy krawędzi chodnika maksymalnie oddalonej od jezdni, np. pod ścianą budynku. Nie ustawiajmy również hulajnóg jedna obok drugiej, tylko jedna za drugą.

Dbaj o stan techniczny pojazdu

Kontroluj najważniejsze elementy elektrycznej hulajnogi, np. sprawdzając stan hamulców. W razie niepokojących sygnałów udaj się do serwisu. Zadbaj też o odpowiednie oświetlenie pojazdu. Jeśli nie posiadasz własnej elektrycznej hulajnogi i korzystasz z usług wypożyczania takich pojazdów, oczywiście masz znacznie mniejszy wpływ na to, w jakim stanie jest sprzęt. Mimo wszystko zwracaj uwagę, czy podczas jazdy nie dzieje się nic niepokojącego – jeśli jakiś element hulajnogi nie działa prawidłowo, zgłoś to jej operatorowi.

Bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną – podsumowanie

fot. Gotrax/Unsplash

Elektryczne jednoślady ułatwiają szybkie poruszanie się po mieście. Najważniejsza jest jednak bezpieczna jazda hulajnogą elektryczną. Pamiętając o kilku najważniejszych zasadach wymienionych w tym tekście, znacznie zwiększymy szansę na to, że przejażdżka minie bez żadnych nieprzyjemnych przygód.

zdjęcie główne: Varla Scooter/Unsplash

Sprawdź najnowsze wpisy