ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Laptopy z NVIDIA RTX – technologia w pracy, nauce i zabawie

Autor: Marek Janiak Kategoria: Technologia

Szukając nowego laptopa warto zastanowić się nad tym, co możemy zrobić, by ułatwić sobie pracę i naukę, a po godzinach – jak zwiększyć komfort rozrywki. W tej kwestii jest naprawdę spore pole do popisu. Wszystko za sprawą laptopów z układami NVIDIA RTX, które wspierają najnowsze technologie i rozwiązania.

Laptopy z NVIDIA RTX – technologia w pracy, nauce i zabawie. Spis treści

  1. Układy NVIDIA RTX rewolucją, a nie ewolucją w wyświetlaniu grafiki. Kilka słów o technologiach wykorzystywanych w grach
  2. NVIDIA Broadcast w nauce i pracy zdalnej. Rozmowy wideo i połączenia głosowe pozbawione odgłosów otoczenia
  3. Laptopy z układami NVIDIA GeForce RTX. Które wspierają nowe technologie i na co zwracać uwagę przy zakupie?
  4. Co NVIDIA przygotowała dla profesjonalistów? Sterowniki Studio i rozwiązania dedykowane pracy, które pozwolą na siebie zarobić
laptopy nvidia rtx

Układy NVIDIA RTX rewolucją, a nie ewolucją w wyświetlaniu grafiki. Kilka słów o technologiach wykorzystywanych w grach

Wraz z premierą architektur Turing i Ampere, NVIDIA wprowadziła szereg rewolucyjnych rozwiązań, które właściwie na dobre zmieniły już krajobraz wykorzystywanych w grach technik i sposobów przetwarzania obrazu.

Najbardziej znaną jest technologia śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, tzw. ray tracing. Dzięki analizie promieni świetlnych, które trafiają bezpośrednio do obserwatora (z uwzględnieniem załamań i odbić), generowane obrazy scen trójwymiarowych są znacznie bardziej realistyczne. Widać to w szczególności w scenach wykorzystujących grę światłem i cieniem przez okluzję otoczenia, globalne oświetlenie czy odbicia. Zobaczcie zresztą sami:

Efekty potrafią być piorunujące, ale co z wymaganiami sprzętowymi? Tak, jeśli chcemy cieszyć się najwyższą jakością obrazu, wymagania musiały pójść w górę. Jest na to jednak sposób – wiele gier wspiera kolejną z technologii NVIDII o nazwie DLSS (Deep Learning Super Sampling).

Znajdujące się w układach RTX rdzenie Tensor pozwalają na rekonstrukcję obrazu z zachowaniem jakości zbliżonej lub czasem lepszej niż w natywnej rozdzielczości. To wszystko przy renderowaniu tylko ułamka liczby pikseli! Przekładając to z języka technicznego na język gracza, możemy liczyć na większą liczbę klatek na sekundę i cieszyć się najwyższymi ustawieniami graficznymi.

Co jeśli rywalizujemy z innymi i gramy w tytuły kompetytywne, gdzie każda milisekunda jest na wagę złota? W takiej sytuacji najlepszą responsywność zapewni nam NVIDIA Reflex, czyli tryb niskiego opóźnienia. Opóźnienie redukowane jest zarówno po stronie systemu operacyjnego, jak i procesora oraz kolejkowania rozkazów, co pozwala na eliminację prerenderingu klatek, a w konsekwencji dla gracza – szybszą reakcję kontrolowanej postaci w świecie gry.

nvidia ray tracing

NVIDIA Broadcast w nauce i pracy zdalnej. Rozmowy wideo i połączenia głosowe pozbawione odgłosów otoczenia

Obecne w układach NVIDIA RTX rdzenie Tensor i wsparcie sztucznej inteligencji wykorzystamy także w nauce czy pracy zdalnej. Narzędzie NVIDIA Broadcast sprawdzi się w prowadzeniu rozmów wideo i streamingu z bardzo efektywnym wyciszaniem odgłosów otoczenia i usuwaniem pogłosu. To oznacza koniec szukania przestrzeni do spokojnego przeprowadzenia ważnej rozmowy bądź wideokonferencji.

Na tym jednak nie koniec – możemy również liczyć na wysoką jakość obrazu (redukcja szumów kamery), śledzenie naszego ruchu w czasie rzeczywistym i automatyczne kadrowanie. Do tego dochodzi personalizacja efektów tła i spory wybór opartych na SI efektów zielonego ekranu. Ustawianie w tym celu dodatkowego oświetlenia i czasochłonne przygotowania nie mają już najmniejszego sensu.

Jak to wygląda w akcji, zobaczycie poniżej:

Laptopy z układami NVIDIA GeForce RTX. Które wspierają technologie i na co zwracać uwagę przy zakupie?

Nie wszystkie laptopy wspierają najnowsze technologie, choć trzeba przyznać, że konstrukcje oparte na kartach NVIDIA GeForce GTX (np. GTX 1650 czy 1660 Ti), także są popularne z racji niższej ceny. Laptopy te nadają się do rozrywki, choć niestety nie skorzystamy w tym przypadku z dobrodziejstw technologii opisywanych w tym artykule. Jeśli jednak liczymy na dużą wydajność w programach i grę w wysokich lub najwyższych ustawieniach graficznych, powinniśmy poszukać modelu z układem NVIDIA GeForce RTX.

Laptop uniwersalny stanowiący odskocznię po nauce i pracy (dedykowany również multimediom i zabawie), powinien się charakteryzować responsywną matrycą o większej częstotliwości odświeżania i co najmniej przyzwoitym układem chłodzenia. To często pomijany aspekt, który może okazać się bardzo problematyczny w realnych zastosowaniach.

Przykładem bardzo sensownie wycenionej propozycji spełniającej powyższe kryteria jest ASUS TUF F15 FX506 z kartą GeForce RTX 3050. Układ ten został sparowany z procesorami Intela, szybkim dyskiem NVMe i matrycą o częstotliwości odświeżania 144Hz, co pozwoli na płynną rozgrywkę w większości scenariuszy. Więcej niż przyzwoitą wydajność obrazuje poniższy materiał z testami w najbardziej popularnych tytułach:

Na plus należy zaliczyć też jakość wykonania i spasowania elementów oraz podświetlaną klawiaturę w stylu desktopowym. Technologia Overstroke odznacza się krótkim czasem aktywacji przycisków i lepszą responsywnością.

asus tuf f15

Wszechstronny dobór podzespołów oferuje Dell G15. Wybrać możemy praktycznie każdy wariant karty GeForce RTX serii 3000 i preferowany przez nas procesor – w grę wchodzą propozycje zarówno Intela, jak i AMD Ryzen.

Cechą wyróżniającą tego modelu jest przemyślana konstrukcja i duży nacisk położony na efektywne odprowadzanie ciepła. Cztery otwory wentylacyjne znajdujące się po bokach i z tyłu oraz wydajny układ chłodzenia przekładają się na dobrą kontrolę temperatury i możliwość długotrwałego obciążenia bez wystąpienia zjawiska tzw. throttlingu (przegrzewania się i zbijania zegarów).

Ten fakt jest szczególnie istotny w obliczu wariantu z modelem GeForce RTX 3070 Ti, który pozwoli nam na uzyskanie fantastycznych wyników zarówno w grach, jak i wymagających programach. Stylistyka obudowy może się podobać i wyraźnie nawiązuje do serii Alienware.

dell g15

Świetną wydajność w przekroju wielu zastosowań zapewni także Lenovo Legion 5. Elementem wyróżniającym się jest szybka matryca IPS o częstotliwości 165Hz i matowej powłoce niwelującej odbicia światła. Praca w warunkach sporego nasłonecznienia nie będzie więc stanowiła żadnego problemu.

Na osobny akapit zasługują klawiatura Legion TrueStrike i układ chłodzenia Coldfront 2.0. Tą pierwszą cechują klawisze o skoku 1,5 mm, powiększone klawisze strzałek i pełne podświetlenie. O odpowiednie temperatury zadba z kolei dwukanałowy mechanizm termiczny z 67 łopatkami wentylatorów, które zostały pokryte polimerem ciekłokrystalicznym.

lenovo legion 5

Co NVIDIA przygotowała dla profesjonalistów? Sterowniki Studio i rozwiązania dedykowane pracy, które pozwolą na siebie zarobić

Przede wszystkim na wstępie warto zaznaczyć, że jakiś czas temu NVIDIA umożliwiła pracę ze sterownikami Studio na laptopach z układami GeForce RTX, co jest bardzo dobrą wiadomością dla osób poszukujących sprzętu uniwersalnego.

W przeciwieństwie do sterowników Game Ready, sterowniki Studio są stworzone z myślą o twórcach i zastosowaniach profesjonalnych, a więc zoptymalizowane pod kątem pracy z programami. Akcelerują obliczenia związane m.in. z symulacją, modelowaniem i analizą danych.

Jeśli chodzi o konkrety, możemy liczyć na wsparcie praktycznie wszystkich branż i wiodących producentów – od programów do montażu wideo (np. DaVinci Resolve i Adobe Premiere) i obróbki grafiki (Adobe Photoshop, Lightroom i Illustrator), przez pracę z grafiką 3D (Autodesk Maya, Blender, V-Ray) i aplikacje stosowane w renderowaniu wizualizacji architektonicznej (Autodesk Revit, Enscape i SketchUp).

Więcej informacji na temat wspieranych aplikacji i funkcji znajdziemy na stronie:

Aplikacje kreatywne akcelerowane układami GPU | NVIDIA Studio

nvidia studio

Dobrze napisane sterowniki i wsparcie oprogramowania to oczywiście tylko połowa sukcesu – za tym musi iść sprzęt o odpowiednich parametrach i komforcie pracy.

Przykładem dobrej propozycji laptopa multimedialnego dla twórców jest ASUS Vivobook Pro 15 OLED. Zastosowana tutaj matryca wykonana w technologii OLED zapewnia 100% pokrycie przestrzeni barw DCI-P3 i jasność na poziomie 600 nitów. Precyzję wyświetlania kolorów i niską emisję światła niebieskiego potwierdzają certyfikacje PANTONE i TÜV Rheinland.

Taka charakterystyka i wierność odwzorowania kolorów do niedawna była dostępna jedynie w produktach wycenionych znacznie drożej. Wyświetlacz ten wyróżnia się również wsparciem standardu HDR i 84% stosunkiem wielkości ekranu do obudowy.

Za dźwięk i wrażenia słuchowe odpowiadają głośniki certyfikowane przez Harman Kardon, a mocną audio-wizualną stronę dopełnia układ RTX 3050.

Dla profesjonalistów oczekujących najwyższej wydajności i szybkiego zakończenia pracy nad projektem NVIDIA przygotowała układy RTX A3000 oraz RTX A5000 z rodziny Quadro, obecne choćby w serii Acera ConceptD 5.

Praca na takim urządzeniu to zupełnie inny poziom – niech za przykład posłużą moje prywatne boje z DaVinci Resolve 17 Studio. Zamiast czekania na wyrenderowanie w tle kolejnych animacji, przejść i efektów nałożonych na materiał w rozdzielczości 4K, całość odtwarzana jest natychmiast, co w znacznym stopniu przyspiesza montaż materiału.

Topowa specyfikacja techniczna nie ominęła ekranu. 16-calowa matryca o dużej rozdzielczości wynoszącej 3072 x 1920 pikseli gwarantuje niezwykle szczegółowy i ostry obraz.

Sprawdź najnowsze wpisy