ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Dron Taxi coraz bliżej? Volocopter przeszedł pierwsze testy

Autor: Borys Francuz Kategoria: Technologia

Wizja jeszcze szybszego przemieszczania się między lokacjami w warunkach miejskich jest niezwykle pociągająca. Na ten moment do swojej dyspozycji mamy drogi podziemne (metro) oraz naziemne (komunikacja miejska i taksówki). Jak się jednak okazuje, już wkrótce do tego grona mogą dołączyć taxi drony — wszystko to sprawka firmy Volocopter.

Z jednego końca miasta na drugi w kilka minut? Volocopter jest na tak

Z jednego końca miasta na drugi w kilka minut? Volocopter jest na tak
Model VoloConnect

Chyba każdy z nas wie, czym są drony. Mniejsze grono osób spotkało się natomiast z gabarytowymi statkami, które zasilane są energią elektryczną. Jednym z czołowych producentów załogowych dronów jest firma Volocopter, która od lat pracuje nad wprowadzeniem na rynek powietrznych taksówek. W ostatnich dniach okazało się, że wizja niemieckiego przedsiębiorstwa jest coraz bardziej realna.

Przedstawiciele Volocopter ogłosili, że ich najnowszy produkt, czyli VoloConnect, w maju przeszedł przez kilka lotów testowych. Pierwsza powietrzna podróż statku trwała 134 sekundy, ale była ona wypełniona różnego rodzaju manewrami, które miały sprawdzić aerodynamikę maszyny. Jak się okazało, zapewnienia producenta odnośnie osiągów i możliwości drona pokryły się z rzeczywistością. Łącznie VoloConnect odbył już trzy loty.

Testowany model jest zasilany silnikami elektrycznymi, które pozwalają na rozpędzenie statku do prędkości około 250 kilometrów na godzinę. Na kolana nie powala natomiast kwestia zasięgu. Przy pełnym naładowaniu VoloConnect pokona 100 kilometrów. W założeniu dron ma służyć jako taksówka, która na pokładzie zmieści od dwóch do trzech osób. W przypadku tego konkretnego modelu, jest on skierowany przede wszystkim do osób, które chcą podróżować pomiędzy przedmieściami a centrum danej aglomeracji.

Z jednego końca miasta na drugi w kilka minut? Volocopter jest na tak
Model VoloCity

Drugi tego typu projekt Volocopter, czyli VoloCity, skupia się natomiast na podróżach wewnątrzmiejskich. Zgodnie z planami niemieckiej firmy pierwszy dron taksówka na rynek trafi w 2024 roku. VoloConnect pójdzie w ślady starszego modelu dwa lata później. Warto jednak zaznaczyć, że powyższe terminy w zależności od różnego rodzaju testów oraz zezwoleń mogą przesunąć się w czasie. Jednocześnie nie zmienia to faktu, że Volocopter spośród całej konkurencji jest zdecydowanie najbliższej dopięcia wizji wprowadzenia do powszechnego użytku podniebnych taksówek.

Źródło: Engadget

Sprawdź najnowsze wpisy