ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii
T-Mobile rozdaje bezpłatne pakiety internetu

T-mobile wyłącza 3G, zyskują na tym abonenci

Autor: Adrian Celej Kategoria: Technologia

W dzisiejszych czasach coraz częściej mówi się o wyłączeniu przestarzałych sieci 2G i 3G. W przeszłości spotkało to już choćby sieć 1G NMT, a następne w kolejce jest wspomniane 3G.

T-mobile już rozpoczął wyłączanie 3G

maszt antena bts zasieg operator

Wyłączanie sieci 3G to proces skomplikowany i długotrwały, klienci danego operatora muszą mieć również czas na dostosowanie się do zmian. T-mobile wyłączanie 3G rozpoczął od pasma 2100 MHz. W czasach świetności tego standardu było ono uruchamiane w celu zwiększenia pojemności sieci, szczególnie w miejscach gęsto zaludnionych. Dziś z 3G korzysta garstka użytkowników, dlatego pojemność tej sieci nie ma już większego znaczenia. T-mobile w pierwszej kolejności wyłączał pasmo 2100 MHz w miejscowościach, które nie miały zasięgu 5G. W takiej sytuacji uwolnione zasoby były przeznaczane na zwiększenie pojemności sieci LTE. W drugim etapie ten sam proces dotyczył pozostałych miejscowości, a uwolnione zasoby były przeznaczane na potrzeby technologii LTE i 5G.

Wyłączanie 3G przynosi zauważalne korzyści

Na wyłączeniu sieci 3G 2100 MHz w zasadzie nikt nie stracił. Nadal działa sieć 3G 900 MHz, w związku z czym zasięg pozostał bez zmian. Tu małe wyjaśnienie – zasięg maleje wraz ze wzrostem częstotliwości, sieć 3G 2100 MHz pokrywała znacznie mniejszy obszar niż 900 MHz. Dzięki przeniesieniu pasma 2100 MHz do LTE, pojemność tej sieci wzrosła o 10%. Jednocześnie od stycznia tego roku średnia przepustowość sieci LTE wzrosła o 11 Mbps. Operator pochwalił się także, że proces ten udało się przeprowadzić bez jakichkolwiek utrudnień w działaniu sieci, a jakość oferowanych usług nie uległa pogorszeniu.

Używam 3G, co robić?

4g 3g roznice rozwoj 5g lte plus

T-mobile planuje ostateczne wyłączenie sieci 3G dopiero na 2023 rok. Dla osób korzystających ze smartfonów niewspierających LTE oznacza to konieczność wymiany urządzenia. Oczywiście wyłączenie 3G nie sprawi, że telefony przestaną działać. Nadal możliwe będzie wykonywanie połączeń oraz wysyłanie SMS-ów, jedynie transmisja danych zostanie ograniczona do sieci 2G. Do dzisiejszych czasów przetrwało niewiele starych urządzeń bez wsparcia dla LTE. Pewnym problemem mogą być jednak sprzedawane do dziś budżetowe smartfony, najczęściej wyposażone w procesor MediaTek MT6580. W tym wypadku zaproponowane wcześniej rozwiązanie może być nieco irytujące. Niewiele się o tym mówi, ale niektóre urządzenia mogły już odmówić współpracy. Istnieją smartfony i tablety, które obsługują wyłącznie sieć 3G 2100 MHz, w tym wypadku również nic już nie da się zrobić. Wracając do tematu – klienci T-mobile z przestarzałymi kartami SIM obsługującymi wyłącznie sieci 2G i 3G powinni udać się do salonów operatora w celu wymiany karty. Procedura ta jest oczywiście bezpłatna.

Co z innymi operatorami i siecią 2G?

Działania podobne do T-mobile realizuje również Orange. Tam prawdopodobnie także wkrótce dojdzie do całkowitego wyłączenia sieci 3G. Podobne plany ma Play, jednak ten operator planuje wyłączenie sieci 2G i 3G na 2027 rok, nie mamy konkretnej daty dla 3G. Mimo wszystko użytkownicy klasycznych telefonów wspierających tylko sieć 2G mogą na razie spać spokojnie – do dziś wiele urządzeń (takich jak terminale płatnicze) nadal korzysta z tej technologii, dlatego niemożliwe jest jej szybkie wyłączenie.

Sprawdź najnowsze wpisy