ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Mobile World Congress 2012 – podsumowanie

Autor: Jakub Bereziewicz Kategoria: TechnologiaMimo, że w Internecie wciąż pojawiają się informacje związane z targami Mobile World Congress 2012 – mija już drugi tydzień miesiąc od ich zakończenia. To największe na świecie wydarzenie z branży telekomunikacyjnej jest tak obszernym źródłem informacji, że dostarcza ono nam wszystkim wrażeń na długie tygodnie. To w końcu w Barcelonie dowiadujemy się w jakim kierunku zmierzać będzie świat przez kolejny rok.Jednak słowami się tego wszystkiego nie da opisać. To trzeba poczuć; zobaczyć! Zwiększcie więc głośność, włączcie tryb pełnoekranowy, ustawcie jakość 720p / 1080p i poświęćcie 2 minuty na oglądnięcie poniższego filmu przygotowanego wspólnie z firmą HDProStudio – naszym sponsorem technicznym podczas MWC 2012!

A więc od początku.

Do Barcelony przylecieliśmy już 25 lutego w nocy. Następnego dnia (w przeddzień targów MWC) – jak to zwykle bywa odbyły się najważniejsze konferencje prasowe. Były to kolejno Huawei, Sony oraz HTC. Największe nadzieje wiązaliśmy z japońskim producentem, który na tę okoliczność wynajął prawdopodobnie jedną z największych sali w całym mieście – tę samą, w której rok temu Samsung zaprezentował Galaxy S2. Jak się jednak okazało największe wrażenie zrobił na nas niepozorny Huawei.

Był to jedyny moment, gdy osobiście poczułem to samo co rok temu podczas konferencji SGS2 – „muszę go mieć!”. Oczywiście chodzi o najnowszego smartfona Ascend D Quad. O ile chiński łamany z angielskim, którego używał CEO Huawei trudno było zrozumieć to slajdy dawały jasno do zrozumienia – to będzie hit.

Z ciekawostek odnośnie konferencji Huawei, na które według nas warto zwrócić uwagę to jej organizacja. Otóż, aby zdobyć dla Was jak najlepsze materiały musieliśmy się popisać nie lada aktorskimi zdolnościami, ponieważ mimo posiadanego zaproszenia z Huawei Poland nie znajdowaliśmy się na oficjalnej znajdującej się na miejscu liście zaproszonych…

Zdjęcia, nasz hands-on i relację znajdziecie tutaj: MWC 2012 – Konferencja i nowe smartfony Huawei
Pełną relację filmową z konferencji znajdziecie tutaj: MWC 2012: Pełna relacja filmowa z konferencji Huawei

Tuż po zakończonej konferencji musieliśmy przebić się przez pół Barcelony, aby dotrzeć na event organizowany przez Sony. Jak już wspominaliśmy wcześniej – wiązaliśmy z nią wielkie nadzieje, jednak zawiedliśmy się. Japoński producent nie pokazał niczego innowacyjnego. Zaprezentowane trzy bliźniacze modele miały jedynie oznajmić całemu światu, że Sony stworzył niejako swój ekosystem i może stanąć jak równy z równym przy Samsungu czy Microsofcie. Mamy telewizory, konsole, laptopy, aparaty, tablety, … i teraz również i smartfony.

Nie jest jednak najgorzej – nowa linia Xperia wyróżnia się naprawdę nietuzinkowym designem. Subiektywnie to właśnie te urządzenia były najładniejsze z zaprezentowanych podczas tegorocznych targów.

Zdjęcia i relację z konferencji znajdziecie tutaj: MWC2012- Relacja z konferencji Sony
Pełną relację filmową z konferencji znajdziecie tutaj: MWC 2012: Pełna relacja filmowa z konferencji Sony

Następnie udaliśmy się na konferencję HTC.
Zajęliśmy oczywiście godne „reprezentacji Android.com.pl” miejsce – obok Akona i całego zarządu (o czym dowiedzieliśmy się dopiero na drugi dzień). Jeśli chodzi o konferencje chcieliśmy poznać odpowiedź na pytanie: co właściwie będzie z HTC? Jak pewnie wiecie w ostatnim okresie ten tajwański producent nie radził sobie najlepiej. Wydawało się, że po wielkich sukcesach firma ta osiadła na laurach. Zatem od tej konferencji ważyły się losy HTC. Albo pokaże coś innowacyjnego i wyjdzie na prostą albo podzieli niedawny los Sony Ericssona.

Jak się okazało sprawdził się pozytywny scenariusz. HTC przedstawił bardzo dobrą linię smartfonów, która jest powiewem świeżości na rynku. Właściwie mamy to na co czekaliśmy: cztery rdzenie, 1GB RAMu, 32GB pamięci wbudowanej, smukła obudowa, ładny design, wielki, bardzo dobry jakościowo ekran, Beats Audio. Jedynym zaskoczeniem może być nadzwyczajnie dobry aparat, który był chyba do tej pory na drugim planie dla HTC. Zatem mamy idealny kombajn multimedialny? Jeśli nawet to za długo się nim nie nacieszymy, bo zaimplementowana bateria w flagowym One X to tylko 1800mAh. Może narzekamy, jednak czekaliśmy na odpowiedź na Motorolę Droid Razr Maxx, która mimo o wiele słabszych podzespołów może się pochwalić baterią o pojemności 3300mAh.

Do ciekawostek dotyczących HTC możemy zaliczyć model One V, który nie był udostępniany dziennikarzom. Zapytaliśmy się jednak podczas wywiadu z Jeffem Gordonem o tego smartfona i tłumaczył on ten fakt bardzo wczesną wersją oprogramowania. Oznacza to jedynie tyle, że może pojawić się z małym opóźnieniem na sklepowych półkach. Bez możliwości filmowania został nam jednak udostępniony jeden egzemplarz i według nas na pierwszy rzut oka działał bez zastrzeżeń.

Zdjęcia i relację z konferencji znajdziecie tutaj: MWC- Konferencja HTC i ich nowa linia smartfonów One
Nasz hands-on znajdziecie tutaj: MWC: HTC One X i HTC One S w naszych rękach!
Pełną relację filmową z konferencji znajdziecie tutaj: MWC 2012: Pełna relacja filmowa z konferencji HTC

Kolejnego dnia – 27 lutego rozpoczęły się oficjalnie targi Mobile World Congress. W porównaniu z rokiem ubiegłym, zamiast ‘zwiedzać’ je bardzo szczegółowo nie opuszczając żadnego stanowiska zgodnie z ruchem wskazówek zegara postanowiliśmy w pierwszej kolejności udać się w znane miejsca jak chociażby stanowisko Google – a właściwie Androida. Oczekiwaliśmy tutaj… przypinek! Jednak nieco się zawiedliśmy, ponieważ w tym roku chcąc chyba podwyższyć ich wartość Google niechętnie je rozdawało. Właściwie to o rozdawaniu nie ma mowy, ponieważ zawsze trzeba było wykonać jakieś zadanie aby takową otrzymać. W rezultacie każdemu z nas udało się zdobyć tylko kilka (już niedługo konkurs!).

W jakimś stopniu zrekompensowały nam to pyszne lody – Ice Cream Sandwich, których zdjęcie mogliście zobaczyć na naszym Facebookowym profilu.

Następne stoisko na które się wybraliśmy należało do Samsunga. Tam jednak w tym roku bez rewelacji. Ten koreański gigant uznał, że jest na tyle silny by przyciągnąć dziennikarzy na swój własny event, który prawdopodobnie odbędzie się 22 maja w Londynie. Zachowanie znane przede wszystkim z Apple czy Google.

Jedyne produkty, który przyciągnęły naszą uwagę to Samsung Beam z wbudowanym projektorem i obsługiwany za pomocą rysika S-Pen Galaxy Note 10.1. Pierwszy z nich można podsumować w dwóch słowach – fajny bajer. Pico projektor to na chwilę obecną żadna nowość, jednak dzięki temu urządzeniu ma szansę na sukces na szerszym rynku. Określamy to tylko jako „bajer”, ponieważ aby był on użyteczny musi być naprawdę ciemno, a sam smartfon najlepiej gdyby był podłączony do ładowarki. Bateria co prawda wystarczy na jeden seans, jednak problemy mogą się pojawić gdy będziemy chcieli obejrzeć film po całym dniu pracy. Skoro już mamy mieć urządzenie uwiązane na kablu można zainwestować w zwykły projektor, a do tego jakiś smuklejszy smartfon. Cenowo powinno wyjść podobnie, a jakość obrazu z pewnością będzie nieporównywalnie wyższa.

Zdjęcia i nasz hands-on Samsunga Galaxy Beam znajdziecie tutaj: MWC 2012 – Samsung Galaxy Beam w akcji 
Zdjęcia i nasz hands-on tabletu Samsung Galaxy Note 10.1 znajdziecie tutaj: MWC: Tablet Samsung Note 10.1 w naszych rękach!

Drugie stanowisko które odwiedziliśmy należało do LG. Tutaj mamy dla wszystkich „zagadko-ciekawostkę” – otóż czy ktokolwiek słyszał o konferencji tej firmy? Koreański producent podczas MWC pokazał dość sporo nowych urządzeń, jednak z tego co wiemy do tej pory, bez organizowania konferencji prasowej. Znamy sporo polskich dziennikarzy i niejeden z nich był tym faktem zaskoczony…

Co do samych urządzeń – LG uznało, że te zaprezentowane podczas ubiegłorocznych targów są naprawdę udane i nie należy ich zbytnio zmieniać. Mowa przede wszystkim o modelu 3D Max, w którym próżno doszukiwać się jakichkolwiek nowatorskich rozwiązań czy chociaż standardów jakie obowiązują aspirujące do najwyższej półki smartfony.

Znacznie lepiej wyszedł następca Optimus 2X – nazwany 4X. Jak sama nazwa sugeruje znajdziemy w nim już układ czterordzeniowy. Do tego wielki, lepszy jakościowo ekran, większą baterię, podwojoną ilość pamięci operacyjnej i co najważniejsze – aktualne oprogramowanie (Android 4.0.3). To chyba jedyne urządzenie, za które LG może się nie wstydzić.

Największą porażką jest natomiast wzorowany na Samsungu Note Optimus Vu. Mamy tu połączenie wszystkich wad smartfonów i tabletów. Urządzenie jest za duże by korzystać z niego jak z telefonu i za małe by zdobyć funkcjonalność tego drugiego.

Zdjęcia i nasz hands-on każdego z wyżej wymienionych znajdziecie tutaj: MWC 2012: Stanowisko LG, czyli zjawisko mieszanych uczuć w ujęciu praktycznym

Później odwiedziliśmy jeszcze oczywiście stanowisko Sony Ericssona, HTC, Huawei i wiele innych jednak te, na które chcemy zwrócić szczególnie uwagę to producenci po których nie spodziewaliśmy się żadnych rewelacji. Są to kolejno Panasonic i Fujitsu. Obaj zabłysnęli przedstawieniem całkowicie wodoodpornych urządzeń, co właściwie można zaliczyć do największych innowacji podczas tegorocznych targów Mobile World Congress w Barcelonie.

Ten pierwszy przedstawił dwa bardzo wydajne smartfony w smukłych, dobrych jakościowo obudowach. Panasonic jak widać bardzo poważnie myśli o konkurowaniu w tym segmencie rynku i prawdę powiedziawszy prawdopodobnie mu się to uda. Jedyne co można zarzucić temu producentowi to zastosowanie baterii o małej pojemności.

Zdjęcia oraz nasz hands-on urządzeń Panasonic znajdziecie tutaj: MWC 2012: Panasonic

Sprzęt od Fujitsu, na który warto zwrócić uwagę to z pewnością Arrows. Na pokładzie znajdziemy układ NVIDIA Tegra 3, wyświetlacz HD o przekątnej 4,6 cala, aparat 13,1 Mpix mogący pochwalić się ISO 25600 oraz modem LTE. Bajka!

Zdjęcia oraz nasz hands-on urządzeń Fujitsu znajdziecie tutaj: MWC 2012: Odwiedzamy stanowisko Fujitsu

Kolejnego dnia wybraliśmy się na spotkanie z Jeffem Gordonem z HTC. Odpowiedział on nam na wszystkie Wasze pytania zamieszczone na naszym profilu Facebook oraz zdradził więcej szczegółów na temat nowej linii One.

MWC 2012: Jeff Gordon z HTC – wywiad 

MWC 2012: Jeff Gordon z HTC opowiada o modelach serii One

Jeśli mielibyśmy wybierać producentów sprzętu, którzy nas w tym roku nie zawieli to z pewnością na tej liście znalazł by się Huawei, Panasonic, Fujitsu oraz HTC. Najgorzej natomiast zaprezentowali się ZTE, Sony, Samsung oraz LG na którego produktach wciąż króluje przestarzała wersja systemu Android.
Wróćmy jednak jeszcze na chwilę do głównego sponsora tegorocznych targów. Firmie ZTE na pewno nie wyszło to na dobre, ponieważ na ich stoisku nie można było znaleźć na prawdę żadnego godnego uwagi urządzenia. Co ciekawe podobna sytuacja wydarzyła się rok temu kiedy to targi MWC odbyły się pod patronatem Huawei. Wówczas on nie zaprezentował niczego atrakcyjnego. Miejmy nadzieję, że za rok sponsorem będzie jeszcze inna firma, bo jak zauważyliśmy przynosi to raczej pecha.

Relację ze stanowiska ZTE znajdziecie tutaj: MWC 2012 – Stanowisko ZTE

Nowością wśród produktów, która zrobiła na nas największe wrażenie to nie jak się wydaje – urządzenia wyposażone NVIDIA Tegra 3 czy inne czterordzeniowe układy, a przed chwilą wspomniana wodoodporność. Tegoroczne targi Mobile World Congress w naszej subiektywnej ocenie okazały się więc mniej zaskakujące i rewolucyjne niż ubiegłoroczne. Kiedy to wysyp dwurdzeniowych smartfonów był całkiem uzasadniony, ponieważ dodanie drugiego rdzenia widocznie wpływało to ogólną szybkość systemu. Zaimpregnowanie kolejnych odczuwalne jest jedynie w niezwykle wymagających grach 3D, których jest obecnie jak na lekarstwo.

Dziękujemy Wam za tak liczne odwiedzanie Android.com.pl. Teraz nie pozostaje nam nic innego jak zaprosić Was już za rok, gdzie uzbrojeni w nowe doświadczenia postaramy się przekazać Wam znacznie szybciej jeszcze większą ilość informacji!

Poniżej kilkadziesiąt zdjęć z Barcelony, których nie znajdziecie we wcześniej podlinkowanych artykułach.

Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress
Mobile World Congress

Sprawdź najnowsze wpisy