ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

NVIDIA Tegra 3 – wiemy już wszystko!

Autor: Mariusz Urban Kategoria: Technologia
1_resize

Procesory w urządzeniach mobilnych przechodzą obecnie wielką ewolucję. Gdy rok temu – zdawałoby się tak niedawno – NVIDIA zaprezentowała światu Tegra 2, czyli pierwszy na świecie dwurdzeniowy układ dedykowany dla smartfonów i tabletów wielu uznało to za kamień milowy w historii technologii użytkowej. Dziś jesteśmy światkami kolejnego wielkiego przełomu. Po serii zapowiedzi i prezentacji oficjalnie zostaje wprowadzony pierwszy czterordzeniowy procesor: NVIDIA Tegra 3. Na łamach Android.com.pl poświęciliśmy mu do tej pory sporo miejsca, jednak w związku z premierą pozwolimy sobie na podsumowanie dotychczasowych danych, jako jedni z pierwszych na świecie pokażemy też niepublikowane dotąd materiały. Oczywiście mówiąc o Tegra 3 nie sposób nie wspomnieć o urządzeniach opartych na tym procesorze, między innymi o nadchodzącym Transformerze Prime. Więcej szczegółów znajdziecie w głębi artykułu, zapraszamy i życzymy przyjemnej lektury.

2_resize

Przy konstrukcji Tegra 3 NVIDIA postanowiła wykorzystać kilka nowatorskich rozwiązań technologicznych. W skład nowego procesora wchodzą cztery główne rdzenie ARM Cortex-A9 potrafiące zagwarantować wysoką wydajność, a ponadto są one wspomagane przez piąty, dodatkowy rdzeń pracujący na niższych częstotliwościach. Ta technologia nosi nazwę Variable SMP i została opatentowana. Charakteryzuje się ona tym, że każdy z rdzeni może zostać uruchomiony oddzielnie, w zależności od intensywności zadania, dzięki czemu wszystkie operacje wykonywane są odpowiednio sprawnie, bez zbędnego poboru energii. Maksymalna moc wykorzystywana jest tylko w szczególnie wymagających tego sytuacjach, a przełączanie się między rdzeniami następuje błyskawicznie, bez straty w jakości użytkowania. Ważną rolę pełni w tym wspomniany dodatkowy rdzeń, gdyż dzięki niemu możliwe jest wykonywanie najprostszych operacji, takich jak utrzymywanie urządzenia w stanie spoczynku, odtwarzanie muzyki, a nawet wideo o wysokiej rozdzielczości, bez zbytniego obciążenia baterii. Co ciekawe, do pełnej obsługi vSMP nie trzeba wprowadzać żadnych modyfikacji w aplikacjach ani w systemie, wszystkie potrzebne mechanizmy znajdą się w jądrze.

https://www.youtube.com/watch?v= R1qKdBX4-jc
3_resize


Funkcjonowanie systemu vSMP najlepiej można zobrazować na konkretnych przykładach. Jednym z najczęstszych zastosowań tabletów jest przeglądanie Sieci. W przypadku Tegra 3 czas ładowania stron zostaje zupełnie zminimalizowany. Podczas ładowania się zawartości używana jest moc obliczeniowa kilku rdzeni pracujących na wysokich częstotliwościach, jednak już po zakończeniu tej operacji zostają one wyłączone i do akcji wkracza rdzeń pomocniczy, pozwalający na płynne przewijanie zawartości przy niskim zużyciu energii. Warto też dodać, że Tegra 3 pozwala na sprzętową akcelerację Flash, zwiększając tym samym jakość i komfort działania.

4_resize

Cztery rdzenie zwiększą też wygodę użytkowania urządzenia w innych codziennych sytuacjach. Tegra 3 błyszczy w temacie zadań wymagających dużej mocy obliczeniowej, takich jak zaawansowana obróbka materiału wideo i zdjęć. Testy pokazały, że potrafi wykonywać je nawet dwa razy szybciej, niż obecna na rynku konkurencja. Otworzy to nowe możliwości przed twórcami zaawansowanego oprogramowania, które powinno zwiększyć atrakcyjność tabletów i poszerzyć ich możliwości.

5_resize

Nie należy przy tym zapominać, że wraz ze wzrostem mocy Tegra 3 wprowadza taż znaczące oszczędności w zużyciu energii. W porównaniu do układu Tegra 2 oferowany jest pięciokrotny przyrost wydajności, a w zależności od zastosowania możliwe jest osiągnięcie nawet 60% dłuższego czasu działania. 

6_resize

NVIDIA duży nacisk kładzie na rozwój rynku mobilnych gier. Wyraźnie mogliśmy to odczuć w przypadku Tegra 2, która zgromadziła pokaźną liczbę dedykowanych tytułów, a polityka ta będzie jeszcze bardziej rozwijana. Oprócz czterech potężnych rdzeni w skład Tegra 3 wchodzi też nowy układ graficzny, oferujący trzy razy wyższą wydajność niż poprzednik. 

7_resize

Zapowiadane jest pojawienie się następnej generacji gier, które będą mogły swobodnie korzystać z takich rozwiązań, jak dynamiczne oświetlenie oraz zaawansowanych silników fizycznych. Pozwoli to na wprowadzenie większego realizmu, a także przyjemnych dla oka efektów specjalnych i wysokiej klasy grafiki. Potencjał układu graficznego Tegra 3 świetnie prezentuje poniższa, niepublikowana wcześniej prezentacja znanej gry Glowball:

https://www.youtube.com/watch?v= C30ShWQm5pI


Warto wspomnieć, że zapowiadana jest też aktualizacja obecnie dostępnych tytułów, by mogły one korzystać z dobrodziejstw nowego procesora. Shadowgun, Riptide GP, czy Sprinkle to gry, które zyskały wielu fanów, a w nowych wersjach zostaną wyposażone w jeszcze lepszą i bardziej atrakcyjną oprawę, która powinna przyczynić się do wzrostu przyjemności płynącej z grania.

8_resize
9_resize

NVIDIA nie zapomina też o Tegra Zone, czyli miejscu, w którym dostępne są wszystkie pozycje dedykowane dla procesorów Tegra. Producent uznaje ten projekt za duży sukces, który został bardzo dobrze odebrany i zrzesza wokół siebie lojalnych użytkowników. Aktualnie w produkcji jest ponad piętnaście nowych tytułów, a całkowita ich liczba w Tegra Zone pod koniec roku ma sięgnąć czterdziestu.

10_resize

Tegra 3 ma być jeszcze bardziej przyjazna dla graczy chcących zamienić swoje urządzenie w konsolę z prawdziwego zdarzenia. Teraz oprócz możliwości podłączenia sprzętu do telewizora pojawi się natywna obsługa standardowych bezprzewodowych kontrolerów, na przykład z PlayStation 3, czy Xbox 360. Nowością jest też obsługa ekranów 3D – gry będą automatycznie konwertowane do trzech wymiarów, a wykorzystane zostanie wyłącznie standardowe złącze HDMI 1.4.

11_resizeAktualnie NVIDIA współpracuje z wieloma producentami przy produkcji kolejnych urządzeń z Tegra 3 na pokładzie, lecz nie możemy wchodzić w głębsze szczegóły – więcej dowiecie się o nich w najbliższych dniach, a część na pewno Was zaskoczy. Pewnym jest natomiast, że na początku nowy procesor zagości tylko w tabletach, a do smartfonów trafi w pierwszym kwartale przyszłego roku. Jak na razie jedynym oficjalnie znanym urządzeniem jest Transformer Prime, który będzie kontynuował wiele ciekawych rozwiązań wprowadzonych w oryginalnym Transformerze, lecz poza tym wprowadzi kilka interesujących nowości. Dokładne informacje na temat nowego tabletu Asusa opublikujemy już wkrótce w jednym z nadchodzących artykułów.

12_resizeCo dalej? Wydawałoby się, że dochodzimy do progu maksymalnej wydajności, jaka jest potrzebna w nowoczesnym urządzeniu mobilnym. Jednak NVIDIA nie ma zamiaru zastygać na piedestale i planuje ciągły rozwój platformy Tegra, a kolejne wersje tego procesora mają pojawiać się co roku. Najbliższy z nich nosi kodową nazwę Wayne, będzie bazował na ARM Cortex-A15 i zaoferuje do dziesięć razy wyższą wydajność niż Tegra 2. Wprowadzi też znaczący rozwój układu graficznego, a jego premiera będzie miała miejsce zapewne pod koniec przyszłego roku.

14_resize
https://www.youtube.com/watch?v= 9gl-UGVhmAA


Podsumowując, Tegra 3 to kolejny znaczący krok w rozwoju mobilnych procesorów dla urządzeń mobilnych. Dzięki unikalnej technologii vSMP zagwarantuje bezkompromisową wydajność przy znaczących oszczędnościach energii, dzięki czemu urządzenia będą mogły dłużej pracować bez potrzeby ponownego ładowania. Rezultaty powinny być widoczne w codziennych operacjach, takich jak na przykład przeglądanie stron internetowych. Duży nacisk został położony na dalszy rozwój rynku mobilnych gier. Nowy układ graficzny pozwoli na uzyskiwanie znacznie lepszych i bogatszych efektów. Pierwszym tabletem z Tegra 3 na pokładzie będzie Transformer Prime, a do smartfonów procesor ten trafi już w pierwszym kwartale 2012 roku.

specs_resize

Sprawdź najnowsze wpisy