ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Weekend z modowaniem [10.09.2011]

Autor: Mariusz Urban Kategoria: Technologia

 

Witam w nowym odcinku z serii „Weekend z modowaniem”! W zeszłym tygodniu zdjęliśmy blokady z bootloadera naszego HTC (czyli wykonaliśmy S-OFF), wgraliśmy Clockwork Mod Recovery, a także zrootowaliśmy smartfon. W dzisiejszym wydaniu będziemy kontynuować przygodę z modyfikowaniem smartfonu tajwańskiego producenta, a wszystko ze względu na dużą ilość waszych próśb o taki właśnie odcinek. Jak zapowiedzieliśmy ostatnio, dziś zainstalujemy najpopularniejszy custom ROM dla urządzeń z Androidem – CyanogenMod, a następnie przywrócimy urządzenie do stanu fabrycznego, co może się przydać na przykład przy sprzedaży, bądź też zwracaniu smartfonu do serwisu. Ma także pokazać, że „modowanie” nie jest czymś nadludzkim i nie trzeba się go obawiać. 

Jednak taką zabawę w dalszym ciągu zalecamy tylko użytkownikom czującym się na siłach, i ani autor, ani Android.com.pl nie bierze odpowiedzialności za możliwe komplikacje mogące być wynikiem ingerencji w system telefonu.

Wracając do tematu: ostatnim krokiem, który zrobiliśmy w zeszłym tygodniu było uzyskanie praw roota. Zanim przejdziemy do instalowania ROM-u warto zadbać, by nie utracić istotnych dla nas danych. Każdy użytkownik Androida dobrze wie, że elementy takie jak kalendarz i kontakty powiązane z kontem Google synchronizują się automatycznie, lecz jeżeli chcemy zapisać na przykład stan postępu w ulubionej grze, zakładki z przeglądarki, czy wiadomości SMS musimy skorzystać z zewnętrznej aplikacji. Najlepszym narzędziem służącym do tworzenia kopii zapasowych jest Titanium Backup występujący zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. Po pobraniu aplikacji z Marketu zostaniemy poproszeni o nadanie jest praw roota, następnie możemy przejść do backupowania. Gorąco polecam zainwestowanie w pełną wersję programu, gdyż nie będą to zmarnowane pieniądze.

Gdy jesteśmy pewni, że nasze dane są już zabezpieczone przystępujemy do pobrania naszego ROM-u. Najbardziej aktualną wersję CyanogenMod7 dla naszego smartfonu znajdziemy poprzez specjalną stronę, wyświetlającą changelog (listę zmian) oraz link do najnowszego wydania. W teorii nowy ROM ma być wypuszczany codziennie, gdyż są generowane automatycznie, lecz zdarzają się opóźnienia spowodowane zewnętrznymi czynnikami.

Na tejże stronie u góry znajduje się lista aktualnie wspieranych urządzeń, wyświetlana w formie nazw kodowych. Jeżeli nie wiesz, jaką nazwę kodową nosi Twój smartfon, to pomocna może okazać się ta lista:

– Ace – HTC Desire HD
– Bravo – HTC Desire
– Buzz – HTC Wildfire
– Click – HTC Tattoo
– Hero – HTC Hero
– Legend – HTC Legend
– Liberty – HTC Aria
– Vision – HTC Desire Z
– Vivo – HTC Incredible S

Dla tych urządzeń ROM można pobrać wprost z serwerów CyanogenMod, reszta może znaleźć nieoficjalne, lecz również stabilne wydania w działach tematycznych na forach internetowych.

Po pobraniu pliku ZIP z ROM-em pobieramy też zestaw zawierający aplikacje Google, czyli na przykład Android Market, który znajdziemy pod tym adresem. Obydwie paczki kopiujemy na kartę SD naszego urządzenia. Następnie wyciągamy baterię z urządzenia, wkładamy ponownie i uruchamiamy smartfon przytrzymując jednocześnie włącznik i przycisk głośności w dół. Z wyświetlonego menu wybieramy opcję „Recovery” i po kilku sekundach przejdziemy do CWM Recovery.

Po menu poruszamy się za pomocą przycisków głośności, akceptujemy włącznikiem. Pierwszym krokiem będzie wybranie opcji „wipe data/faktory reset” spowoduje ona wyczyszczenie wszystkich danych użytkownika i jest niezbędna przy zmianie ROM-ów, lecz możemy ją ominąć w wypadku aktualizowania oprogramowania. Następnie przechodzimy do zakładki „install zip from sdcard”, i klikamy „choose zip from sdcard”, poczym wybieramy plik z ROM-em. Instalacja potrwa kilka minut, a gdy się zakończy jeszcze raz wybieramy „choose zip from sdcard”, tym razem zaznaczając paczkę z aplikacjami Google. Gdy skończymy klikamy na „reboot system now” i oczekujemy ponownego uruchomienia systemu. Może to potrwać nawet kilka minut, nie ma więc czym się denerwować. Zostaniemy przywitani przez standardowy ekran konfiguracyjny i po zakończeniu operacji możemy cieszyć się zainstalowanym CyanogenMod7.

 

cm7-combo

A co w sytuacji, gdy zechcemy przywrócić oryginalne oprogramowanie i pozbyć się roota? Możemy to śmiało zrobić i nie wymaga to szczególnych umiejętności. Jedyne co potrzebujemy to plik RUU w formacie .exe z wersją systemu odpowiednia dla naszej szerokości geograficznej i z radiem, które będzie współpracowało z naszym urządzeniem. Gdy odnajdziemy właściwy plik pobieramy go, a przy okazji upewniamy się, że nasze urządzenie posiada naładowany akumulator.
Po uruchomieniu aplikacji zostaniemy przywitani przez komunikat informujący o wyczyszczeniu wszelkich danych z naszego HTC i zostaniemy poproszeni o zapoznanie się z plikiem ReadMe i zaakceptowanie jego zawartości.

 

ruu_1

 

Po kliknięciu „Dalej” zostaniemy poproszeni o włączenie smartfonu i podłączenie go do PC, wyłączenie na komputerze trybu hibernacji i upewnienie się, że stan akumulatora przekracza 30%. Po wykonaniu tych czynności odznaczamy specjalne okienko i przechodzimy do następnego etapu.

 

ruu_2

 

Później zostaniemy poinformowanie o wersji obrazu systemu, wybieramy opcję „Aktualizacja”, następnie program informuje nas o przebiegu nadchodzącej procedury, która może zająć około 10 minut.

 

ruu_4

 

Podczas aktualizacji na ekranie pokaże się stosowny komunikat, zaznaczający, by nie odłączać smartfonu od portu USB. Tymczasem na wyświetlaczu telefonu ujrzymy logo producenta i pasek postępu instalacji.

 

ruu_5
p1060808

 

Po kliku minutach wszystko zakończy się z powodzeniem i po ponownym uruchomieniu naszego HTC ujrzymy znajomy interfejs HTC Sense.

 

ruu_6

 

standard-screen

 

Udało się nam więc zdjąć blokady z bootloadera, uzyskać prawa roota, wgrać CyanogenMod7 i na końcu przywrócić smartfon do stanu fabrycznego. Odpowiadając na pytania, które przesyłaliście w zeszłym tygodniu – tak, instrukcja ta jest również zgodna z innymi custom ROM-ami, CM7 posłużył jedynie jako przykład. To już koniec na dziś i jeżeli macie dalsze propozycje co do tematów nadchodzących odcinków, to śmiało ślijcie je na [email protected]

Do zobaczenia za tydzień!

 

 

Sprawdź najnowsze wpisy