ANDROID.COM.PL – społeczność entuzjastów technologii

Na Luzie [03.08.11]

Autor: Daniel Kozłowski Kategoria: Technologia
Na_Luzie_Tymczasowy_Header

Witamy w kolejnej części cyklu Na Luzie. W dzisiejszej dawce sieciowych ciekawostek o tematyce Google Android zaprezentujemy wam niesklasyfikowane jak dotąd treści dotyczące Zielonego Robota zamieszczane w sieci. Nie zapominajcie, że czekamy również na Wasze propozycje na daniel.kozlowski[at]android.com.pl


Galaxy-Skin-1-298x300

Samsung na targach CES zaprezentował koncept nowego Galaxy, charakteryzującego się elastycznym ekranem AMOLED. Według specyfikacji, smartfon będzie posiadać 4-calowy elastyczny ekran AMOLED, 8 Mpx aparat z możliwością kręcenia filmów w 720p i, co najciekawsze, będzie wyposażony w projektor. Sercem urządzenia zostanie najprawdopodobniej porcesor Hummingbird o częstotliwości 1 GHz. Koreański producent zapowiada, że w drugiej połowie 2012 roku pojawią się w sprzedaży pierwsze urządzenia wyposażone w elastyczne ekrany.

1309883108_w630_h569

Google-Android1

Kto z was zna całą genezę powstania systemu Google Android? Tym, którzy jeszcze nie znają historii powstania Zielonego Robota, postaramy się opisać ją w skrócie.

Do 2005 roku nikt nie przypuszczał, że mała firma Android Inc. z Kaliforni zostanie wcielona do koncernu Google. W sieci można było znaleźć masę plotek, jakoby Google zamierzał opanować rynek usług mobilnych. W grudniu 2006 roku na łamach BBC i The Wall Street Journal mogliśmy przeczytać całą masę wiadomości, m.in. o udostępnieniu wyszukiwarki i aplikacji Google dla urządzeń mobilnych. Dużo mówiono również na temat samego urządzenia, na jakim ma pracować nowy system; został ochrzczony mianem gPhone i już wtedy wiedziano o tym, że nowa platforma zostanie oparta na jądrze Linuxa. Wszelkie spekulacje na temat systemu zostały wyjaśnione we wrześniu 2007 roku, kiedy to koncern Google złożył kilka wniosków patentowych w USA. Poniżej kilka ważniejszych wniosków:

  • US Patent 6785566: Obudowa telefonu komórkowego,
  • US Patent 6982945: Przekaźnik radiowy,
  • US Patent 6829289: Wykorzystanie pseudolosowej funkcji Hadamarda w bezprzewodowych systemach CDMA,
  • US Patent Application 20070067329: Przeciążona sesja komunikacyjna,
  • US Patent Application 20070159522: Obrazkowa, kontekstowa reklama,
  • US Patent Application 20060004627: Reklamy dla urządzeń z funkcją telefonu,
  • US Patent Application 20050185060: Obrazkowe zapytania skierowane do wyszukiwarek, dla telefonów komórkowych wyposażonych w aparaty fotograficzne,
  • US Patent Application 20070066364: Aplikacje dla urządzeń mobilnych.

5 listopada 2007 roku Eric Schmidth zdementował wszystkie plotki na temat gPhona. Wtedy również założono OHA – Open Handset Alliance, w skład którego wchodziły takie firmy jak Google, HTC, Intel, Motorola, Qualcomm, T-Mobile, Sprint Nextel oraz Nvidia. Celem powstania tak dużego konsorcjum był rozwój standardów telefonii mobilnej.

12 listopada 2007 roku OHA udostępniła pierwszą wersję Android SDK, dzięki któremu do dziś możemy cieszyć się coraz to nowszymi grami i aplikacjami.

12 lutego 2008 roku, na Mobile World Congress, Google zaprezentował pierwsze prototypy swoich urządzeń.

Pierwszym smartfonem sygnowanym logiem Google Android był HTC Dream, w Polsce sprzedawany jako Era G1, z którego korzysta do dziś wielu i od którego mnóstwo osób rozpoczęło swoją przygodę z Zielonym Robotem.

Dzięki Cubelabs poniżej możecie zobaczyć jak rozwijał się nasz Android z biegiem lat.

android-infograph-live

Microsoft-Vs_-Google-300x225

20 lipca odbyła się konferencja Microsoft, na której koncern Billa Gatesa i Paula Allena „wyśmiewał się” z reklam Google oraz z możliwości, jakie daje nam Gmail. Poniżej możecie zobaczyć parodię, w której główna rolę gra Gmail Man.


android_mascot_bluetooth_speaker_2

Tym razem znaleźliśmy coś dla melomanów – głośnik bluetooth w kształcie Androida. Więcej informacji możecie znaleźć tu.  Filmik poniżej przedstawia możliwości głośnika.


sk-telecom

W poprzednich zestawieniach pojawiały się reklamy sieci SmarT, tym razem mamy dla was relację z jednego ze spotów, które co jakiś czas organizowane są w celu promocji Androida.

https://www.youtube.com/watch?v=4Ed2KCoTZfw

Na_Luzie_Tymczasowy_Header

To już wszystko na dziś. Już za tydzień kolejna porcja śmiesznych reklam, zwiastunów i filmików deweloperów. Mamy nadzieję, że czas spędzony z nami nie był zmarnowany. Za tydzień również Wy możecie znaleźć swoja propozycję w zestawieniu. Wszystkich użytkowników zapraszamy na forum.android.com.pl. Czekamy na wasze propozycje i filmy własnej produkcji!

daniel.kozlowski[at]android.com.pl

Zespół android.com.pl życzy udanego tygodnia.

Do zobaczenia!

Sprawdź najnowsze wpisy